حامیان دیروز صدام از نقض منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل دم می‌زنند

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
شنبه - 6 آذر 1395


حامیان دیروز صدام از نقض منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل دم می‌زنند

حامیان دیروز صدام از نقض منشور ملل متحد و حقوق بینالملل دم میزنند

1

سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان مللمتحد با ارسال نامهای به دبیرکل این سازمان و در پاسخ به اتهامات طرحشده از سوی کشورهای عربی از بان کی مون خواست تا این نامه را به عنوان سند رسمی منتشر کند.

نامه «غلامعلی خوشرو» در پاسخ به اقدام اخیر امارات متحده و 10 کشور دیگر عربی صورت می‌گیرد که با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل‌متحد اقدام به طرح اتهامات بی‌پایه و اساس علیه ایران کرده بودند.

سفیر کشورمان در نامه خود با اشاره به ادعای نمایندگان 11 کشور عربی مبنی بر توسعه‌طلبی و دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی آورده است: طنز تلخ ماجرا این است که امضا‌کنندگان این نامه، با حمایت بی‌دریغ نظامی و مالی خود از تجاوزگری صدام حسین، جنگی هشت‌ساله را بر ایران تحمیل کردند. به‌علاوه همین کشورها که ایران را به مداخله در امور داخلی کشورها متهم می‌سازند در نهایت دورویی، خود در حال بمباران کردن مردم بی‌گناه یمن هستند.

در این نامه آمده است: اتهامات بی‌پایه و اساس این کشورها به ایران در مورد حمایت ایران از تروریسم نیز تقلیدی کودکانه از اتهامات مشابهی است که دیگر قدرتها بخاطر حمایت ایران از آرمان و مردم فلسطین مطرح می‌کنند. مضحک است که رژیمهایی که خود پرورش‌دهنده و صادر‌کننده افراط‌گرایی و تفکر تکفیری به عراق؛ سوریه و دیگر کشورها هستند؛ اینک ایران را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند.

خوشرو در این نامه تأکید می‌کند که اتهامات امضا‌کنندگان این نامه در مورد دخالت ایران در امور داخلی یمن نیز واهی و بی‌پایه است چرا که خود این کشورها براستی می‌دانند که با تحمیل یک محاصره کامل بر یمن؛ شبیه محاصره غزه؛ این کشور را در آستانه نابودی قرار داده‌اند و همزمان ایران را متهم به حمایت مالی و تسلیحاتی از یمن می‌سازند.

سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران با طرح این سؤال که آیا براستی طرح این اتهامات از سوی این کشورها مسخره نیست، آورده است: اتهام مداخله در امور داخلی بحرین نیز هیچ پایه و اساسی ندارد. کافی است به نتیجه‌گیری گزارش کمیسیون مستقل بحرینی؛ معروف به گزارش باسیونی مراجعه کنید که در آن هر‌گونه مداخله ایران در حوادث بحرین صریحاً رد شده است که همین گزارش خود شاهد معتبری برعدم مداخله‌جویی ایران است.

در ادامه این نامه می‌آید: حمایت مستشاری ایران از نیروهای نظامی در سوریه نیز بر اساس درخواست دولت مشروع این کشور و درچارچوب حقوق بین‌الملل و حق دفاع مشروع و بند 51 منشور ملل متحد صورت می‌گیرد. اگر حمایت ایران و دیگر کشورها از دولت سوریه وجود نداشت؛ گروههای جنایت‌کار و تکفیری که توسط دولتهای امضا کننده همین نامه حمایت می‌شوند تاکنون بر سوریه غالب شده وپرچم سیاه خود را بر سراسر سوریه و دیگر نقاط خاورمیانه بر‌افراشته بودند.

در نامه سفیر کشورمان همچنین آمده است: به راستی شگفت‌آور است که کشورهای عربی ایران را متهم به سیاسی کردن حادثه منا کرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران در حالی متهم به سیاسی کردن این موضوع شده است که پس از وقوع آن و در طول بیش از یک سال که از این حادثه همچنان در انتظار اعلام نتیجه تحقیقات در مورد مرگ حدود پانصد تن از اتباع خود از سوی دولت سعودی است و درخواستهای مکرر برای تشکیل کمیسیون تحقیق متشکل از نمایندگان کشورهای قربانیان این حادثه با بی‌اعتنایی مقامات سعودی روبرو شده است.

وی در ادامه با طرح این سؤال که آیا براستی درخواست انجام حداقل اقدام معمول بین‌المللی یعنی انجام تحقیقات مستقل، شناسایی و معرفی عوامل و مقصران آن به معنی سیاسی کردن این موضوع است، ادامه داد: در پاسخ به ادعاهای امارات متحده عربی در مورد سه جزیره ایرانی تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی که در این نیز نامه تکرار شده، بار دیگر بر موضع اصولی ایران تأکید می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران چنین ادعایی را به رسمیت نمی‌شناسد و این سه جزیره را بخشهایی جدایی‌ناپذیر سرزمین ایران می‌داند.

خوشرو در این نامه تأکید کرده است: همچنین با اشاره به استفاده از نام ساختگی برای خلیج فارس که در این نامه آمده است؛ بار دیگر به امضا‌کنندگان این نامه یادآوری می‌کنم که نام خلیج فارس در اشاره به پیکره آبی میان ایران و شبه جزیره عربی ریشه عمیق در تاریخ دارد و از حدود پانصد سال پیش از آغاز تمدن مسیحی مورد استفاده بوده است. این نام بارها توسط مراجع ذیربط بین‌المللی و از جمله سازمان ‌ملل‌متحد مورد تأیید قرار گرفته است. نام این پیکر آبی خلیج فارس بوده و هست و بر اساس سلیقه رهبران سیاسی دگرگون نمی‌شود.

در پایان این نامه سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌ ملل‌متحد بار دیگر تأکید کرده است که راهبرد امنیتی ایران در خلیج فارس بر مبنای تنش‌زدایی و توسعه روابط دوستانه با همسایگان استوار است بصورتی که صلح، امنیت و ثبات برای همه کشورهای این منطقه تأمین شود.

منبع: آفتاب نیوز


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *