جواز کسب و نحوه اخذ آن

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۱ اسفند ۱۳۹۵


جواز کسب و نحوه اخذ آن

جواز کسب و نحوه اخذ آن

 

الهه حبیبی

کشور ما از نظر ترکیب جمعیتی در سالهای اخیر به کشوری جوان تبدیلشده است. نشاط، سرزندگی و کار از مشخصههای یک کشور جوان است. اگر شما هم جزو جوانانی هستید که میخواهید کسبوکاری راه بیندازید اما از چندوچون قانونی آن مطلع نیستید، بدانید که نخستین مرحله برای ورود به عالم کاسبی دریافت پروانه کسب است. این پروانه درواقع مجوزی است برای دایر کردن یک واحد صنفی و بدون دریافت آن، کار شما غیرقانونی محسوب میشود.

تعریف واحد صنفی

هر شخص حقیقی یا حقوقی که در یکی از فعالیتهای صنفی سرمایه‌گذاری کند فرد صنفی شناخته می‌شود زمینه‌های این مشاغل عبارت است از:

تولید، تبدیل، خرید، فروش، توزیع و خدمات

پروانه کسب

پروانه کسب مجوزی است برای شروع و ادامه کسب‌وکار یا حرفه که برای آغاز کار در محل مشخص یا وسیله کسب معین، به‌صورت موقت یا دائم به فرد یا افراد صنفی اهدا می‌شود.

شرایط پروانه کسب موقت

پروانه کسب موقت فقط برای یک‌بار صادر می‌شود و مدت اعتبار آن یک‌ سال است.

پروانه تخصصی و فنی

بعضی از مشاغل غیر از پروانه کسب به دلیل تخصصی بودن احتیاج به مجوز دیگری دارند. پروانه تخصصی و فنی، گواهینامه‌ای است که برداشتن مهارت انجام دادن کارهای تخصصی یا فنی دلالت دارد و به‌وسیله مراجع ذی‌صلاح صادر می‌شود.

راهکار اخذ پروانه کسب

تشریفات اداری درخواستکننده:

مراجعه به اتحادیه ذی‌ربط، تسلیم کردن تقاضای کتبی و دریافت رسید

تکالیف اتحادیه

اتحادیه موظف است نظر خود مبنی بر رد یا قبول تقاضا را تا 15 روز به‌صورت کتبی اعلام نماید. عدم اعلام نظر به‌منزله پذیرش تقاضاست

بعد از قبول شدن تقاضا توسط اتحادیه:

تکمیل مدارک اتحادیه ظرف حداکثر  سه ماه

تسلیم مدارک به اتحادیه

اتحادیه ظرف 15 روز پروانه کسب را صادر می‌کند

انتقال پروانه کسب

درصورتی‌که دارنده پروانه کسب بخواهد محل کسب خود را به دیگری ‌واگذار کند، باید درخواست کتبی خود را به اتحادیه تسلیم کند. اتحادیه درصورتی‌که فرد معرفی‌شده را واجد ‌شرایط قانونی بداند با رعایت سایر مقررات، پس از ابطال پروانه کسب قبلی، پروانه جدیدی به نام فرد معرفی‌شده صادر می‌کند. در صورت درخواست صاحب پروانه مبنی بر تغییر پروانه کسب به حرفه‌ای دیگر، علاوه بر طی مراحل قانونی، استعلام و تسویه‌حساب از اتحادیه قبلی ضروری است و عدم پاسخگویی اتحادیه قبلی ظرف 15 روز پس از تاریخ استعلام به‌منزله نظر موافق تلقی می‌شود.

وظایف کمیسیون نظارت

درصورتی‌که اتحادیه یا متقاضی به نظر اتاق اصناف معترض باشند می‌توانند ظرف بیست روز از زمان ابلاغ اعتراض خود را نسبت به آن به کمیسیون نظارت منعکس کنند. کمیسیون نظارت مکلف است ظرف یک ماه نظر خود را اعلام کند. نظر کمیسیون نظارت در این مورد معتبر و قابل اجراست. نظر کمیسیون در صورتی اجرا نمی‌شود که هیأت عالی نظارت، نظر کمیسیون را نقض کند. در این صورت نظر هیأت عالی نظارت قطعی و لازم‌الاجراست. در صورت اعتراض هر یک از طرفین می‌توانند به مراجع ذی‌صلاح قضایی مراجعه کنند.

چگونگی اعتراض

چنان‌چه اتحادیه درخواست متقاضی پروانه کسب را رد کند یا از صدور پروانه کسب استنکاف ورزد، باید مراتب را با ذکر دلایل مستند به‌طور کتبی به متقاضی اعلام کند. درصورتی‌که متقاضی به آن معترض باشد، می‌تواند اعتراض خود را ظرف 20 روز از تاریخ دریافت پاسخ به مجمع امور صنفی ذی‌ربط تسلیم دارد. اعتراض باید به‌صورت کتبی تقدیم شود. اتاق اصناف مکلف است طی 15 روز به اعتراض متقاضی رسیدگی و نظر نهایی کند.

چند نکته مهم

این‌که یک فرد صنفی برای فعالیت خود پروانه کسب بگیرد و کار خود را در محل ثابت یا سیار راه‌اندازی کند یک واحد اقتصادی را تشکیل می‌دهد که به آن واحد صنفی می‌گویند. اتحادیه صنفی مکلف است با انقضای مدت اعتبار پروانه کسب‌، اخطاریه یک‌ماهه برای تبدیل پروانه موقت به پروانه دائم یا تمدید پروانه دائم صادر کند و در صورت عدم تبدیل یا تمدید پروانه، واحد صنفی در حکم واحد بدون پروانه تلقی می‌شود. ماده 12 قانون نظام صنفی می‌گوید که افراد صنفی موظف‌اند قبل از تأسیس هر نوع واحد صنفی یا اشتغال به کسب و حرفه، نسبت به اخذ پروانه کسب اقدام کنند. ماده 19 قانون نظام صنفی حتی برای صاحبان پروانه‌ای که خودشان صلاحیت تصمیم‌‌گیری درباره مسایل مالی‌شان را ندارند به فکر بوده و مقرر داشته درصورتی‌که دارنده پروانه کسب محجور شود، قیم می‌تواند با رعایت غبطه محجور و طبق مقررات این قانون نسبت به اداره یا انتقال واحد صنفی اقدام کند. منبع: گروه وکلای یاسا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *