جزئیات دستورالعمل استفاده از «کاراکارت» برای اقشار کم‌درآمد

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۸ آبان ۱۳۹۵


جزئیات دستورالعمل استفاده از «کاراکارت» برای اقشار کم‌درآمد

از سوی وزارت رفاه اعلام شد

جزئیات دستورالعمل استفاده از «کاراکارت» برای اقشار کمدرآمد

 207104657

اقشار کمدرآمد و نیازمند جامعه میتوانند با استفاده از «کاراکارت»، بخشی از نیازهای مالی خود را در قالب وام کوچک یا خرید کالا، تأمین کنند.

 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، باهدف تأمین بخشی از نیازهای مالی اقشار کم‌درآمد جامعه به‌ویژه بازنشستگان، تلاش کرده است با تهیه یک ابزار مالی، شرایطی را فراهم کند که این دسته از اقشار جامعه بتوانند از مزایای این طرح که به‌عنوان «کاراکارت» شناخته می‌شود، استفاده کنند.

  معرفی و ضرورت اجرای طرح

کارت خرید اعتباری یک ابزار مالی مانند تسهیلات و ضمانت‌نامه بانکی است که یک فرد با استفاده از آن می‌تواند کالایی را خریداری نماید که بدون این ابزار امکان خرید آن را نداشته است. این کارت به‌صورت پراکنده و محدود تاکنون برای اقشار مختلف از سوی ادارات و سازمان‌های مختلف صادرشده است. در این طرح جدید که توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با عنوان کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان (کاراکارت) معرفی‌شده، تلاش شده است که این کارت اعتباری به‌طور گسترده بین اقشار مختلف توزیع شود و ازاین‌رو برای فروشگاه‌های پذیرنده کارت مزیت‌ها و یا صرفه‌های حاصل از قیاس بزرگ ایجاد شود؛ فروشگاه‌ها با توجه به افزایش تعداد مشتریان می‌توانند کالاهای خود را باقیمت مناسب‌تر تأمین و به مردم عرضه کنند. در این طرح تلاش براین بوده دریافت‌کنندگان این کارت بدون ارائه ضمانتهای بانکی (سفته یا معرف) از این کارت و ابزار مالی بهره‌مند شوند. کارت خرید اعتباری به‌عنوان یک وام کوچک محسوب می‌شود که دارنده آن می‌تواند نوسانات خرید خود را کاهش دهد و بدون مراجعه به بانک یا افراد حقیقی مانند دوستان و اقوام نیاز کوتاه‌مدت خود را تأمین کند.در بسیاری از کشورها کارت اعتباری به‌عنوان ابزاری برای خروج از رکود مطرح است و در ایران عدم دسترسی به وام‌های خرد یکی از علل مهم فقر اقتصادی محسوب می‌شود.

  نام طرح

کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان (کاراکارت)

فروشگاه‌های پذیرنده طرح

فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، اتکا، امکان و فرهنگیان (اتما) کالاهای موردنیاز را تأمین نموده و در صورت ازدیاد تقاضا به تعداد این فروشگاه‌ها افزوده می‌شود. در صورت تداوم طرح و پذیرش مقررات کاراکارت می‌توان فروشگاه‌های استانی را به شبکه پذیرنده کارت افزود.

  جامعه هدف

تمامی اقشاری که بتوان از درآمدهای ماهانه آنان با روش‌های بسیار ساده اقساط ماهانه را کسر نمود به‌تدریج مشمول این طرح می‌شود. در این طرح در مرحله اول بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی، در مرحله دوم بازنشستگان کشوری و در صورت تمایل سایر وزارتخانه و کارکنان دولت مشمول این طرح خواهند بود. در همین راستا تلاش می‌شود برای کارگران و افراد بخش خصوصی که حق بیمه را به تأمین اجتماعی می‌پردازند و سایر اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی نیز کارت صادر شود.

  فرآیند درخواست و صدور کارت

تمامی بازنشستگان تأمین اجتماعی در صورت تمایل جهت دریافت کاراکارت می‌توانند درخواست خود را در سامانه www.samanehrefah.ir(سامانه رفاه) ثبت نمایند. هزینه صدور کارت 20000 ریال است که در بانک رفاه اخذ می‌شود. متقاضیانی که از طریق ارسال کد ملی به سامانه پیامکی 10001422 ثبت‌نام نموده‌اند باید به آن شعبه بانک رفاه کارگران که مستمری خود را دریافت می‌کنند، برای تحویل کاراکارت مراجعه نمایند و درصورتی‌که در سامانه ثبت‌نام کنند می‌توانند شعبه خود را به‌دلخواه انتخاب نموده و به همان شعبه جهت دریافت کارت مراجعه نمایند.

  فعال کردن کارت

در پاکت حاوی کارت در برگه‌ای جداگانه رمز کارت وجود دارد که پس از دریافت از شعب بانک، کارت فعال می‌شود.

  میزان اعتبار کارت

میزان اعتبار کارت یا میزان تخصیص وام، چهار برابر حقوق هرماه فرد است. به‌طور مثال اگر فردی 10 میلیون ریال حقوق دریافت نماید. ارزش وام 40 میلیون ریال است، سقف مبلغ وام 100 میلیون ریال است.

  مدت اعتبار کارت

به‌صورت پیش‌فرض مدت اعتبار کارت یک‌ساله است اما درصورتی‌که اجرای این طرح تداوم یابد مدت اعتبار کارت نامحدود محسوب شده و کارت قابلیت شارژ مجدد را خواهد داشت. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *