جزئیات آزادسازی قیمت خودروها

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 16 آبان 1395


جزئیات آزادسازی قیمت خودروها

رئیس شورای رقابت خبر داد؛

جزئیات آزادسازی قیمت خودروها

%d8%ac%d8%b2%d8%a6%db%8c%d8%a7%d8%aa-%d8%a2%d8%b2%d8%a7%d8%af%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa

رئیس شورای رقابت بابیان اینکه اجازه شکلگیری حاشیه قیمت برای خودروهایی که در داخل تولید یا مونتاژ میشوند را نمیدهیم، گفت: خودروهایی اجازه آزادسازی قیمت دارند که رقبای قیمتی داشته باشند.

رضا شیوا در خصوص حاشیه قیمتی برخی خودروها در بازار گفت: برای نظارت بر بازار آن دسته از خودروهای وارداتی که حاشیه قیمتی در بازار آنها وجود دارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دخالت کرده و شرایطی را قرار دهد که تعداد واردکنندگان به‌اندازه‌ای باشد که انحصار ایجاد نشود. البته مسؤولان این وزارتخانه به شورای رقابت قول داده‌اند که شرایط کاملاً رقابتی باشد و هر فردی که شرایط واردات دارد، بتواند برای ورود این خودروها به داخل کشور اقدام کند.

رئیس شورای رقابت افزود: براین اساس شورای رقابت در نظارت بر بازار این دسته از خودروها هنوز وارد نشده است؛ ولی آنهایی که داخل کشور به‌نوعی مونتاژ و تولید می‌شوند تحت نظارت شورای رقابت قرار دارند.

وی در خصوص شرایط آزادسازی خودروها از شمول قیمت‌گذاری شورای رقابت تصریح کرد: درواقع پروسه آزادسازی قیمت خودروها براین مبنا انجام می‌گیرد که شورای رقابت مشاهده کند برای یک خودرو، چندین رقیب قیمتی در همان کلاس وجود دارد و رقابت ایجاد می‌کند؛ فلسفه آزادسازی قیمت خودروها هم همین است، ولی اگر این آزادسازی قیمت باعث شود که خودرویی در انحصار عرضه شود و قیمت آن، متفاوت‌تر از قیمت کارخانه باشد، شورا حتما ورود کرده و بررسی می‌کند تا بازار دچار التهاب نشود.

به گفته شیوا، پژو 207 که قیمت آن آزادشده مثل خودروی 207 آی نیست بلکه مدتی آن را به کشور آورده بودند تا تولید کنند و وقتی‌که تحریمها شروع شد، تولید آن‌هم متوقف گردید؛ بنابراین خودروی 207 که ارائه‌شده، مشخصاتی متفاوت از 206 دارد و قیمت آن نیز از سوی خودروساز حدود 41 میلیون تومان تخمین‌زده شده است؛ بنابراین با توجه به اینکه چند خودروی دیگر نیز در همین محدوده قیمتی وجود دارد و نمونه‌های آن‌هم 4 خودروی دانگ‌فنگ، دنا، برلیانس و رنو ساندرو است، مشمول دستورالعمل تنظیم قیمت از سوی شورای رقابت نمی‌شود. وی اظهار داشت: البته بر روی همین خودروهایی که قیمت آنها آزادشده نیز، نظارت عالیه شورای رقابت وجود دارد؛ ضمن اینکه نگرانی اعضای شورا از این بود که احیاناً خودروسازان بخواهند تولید خودروهای دیگر خود را که به‌اندازه کافی مشتری و تقاضا دارد را کم کنند. این ازجمله مسائلی است که ما به‌هیچ‌عنوان پذیرای آن نیستیم و خودروسازان باید بر اساس تعهدی که قبلاً به شورای رقابت داده‌اند، عمل کنند. رئیس شورای رقابت تأکید کرد: برای خودروهای دیگر مثل 206 نیز نباید بازار حاشیه‌ای وجود داشته باشد و اگر خودروسازان بخواهند کاری کنند که تولید خودرو، منجر به شکل‌گیری حاشیه بازار شود، حتما ما دخالت کرده و به بازار ورود می‌کنیم، به‌نحوی‌که اجازه شکل‌گیری حاشیه بازار داده نشود.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *