جدیدترین مشتریان اروپایی و آسیایی نفت کشور

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 1 اسفند 1395


جدیدترین مشتریان اروپایی و آسیایی نفت کشور

جدیدترین مشتریان اروپایی و آسیایی نفت کشور

فتح بنادر جهان توسط نفتکشهای ایرانی

 359894820

افزایش صادرات نفت ایران که با اجرای برجام در دیماه پارسال آغاز شد، همچنان ادامه دارد و گزارشها از ثبت رکورد فروش روزانه 2 میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت و میعانات گازی حکایت دارد.

افزون بر میزان صادرات، تعداد خریداران نیز روندی افزایش داشته است، در فهرست مشتریان نفتی ایران در زمان تحریم، تنها نام چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه مشاهده می‌شد؛ البته تایوان با وجود مجاز بودن برای خرید نفت از ایران، مشتری ثابت کشورمان در زمان تحریم به شمار نمی‌رفت. اما اکنون در فهرست مشتریان نفت ایران، علاوه بر مشتریان قدیمی، نام شرکتهایی از کشورهایی مانند ایتالیا، یونان، روسیه، فرانسه، اسپانیا، ترکیه، رومانی، اندونزی، لهستان و هلند به چشم می‌خورد. اگرچه اروپاییها پس از رفع تحریمها، خرید نفت از ایران را آغاز کرده‌اند، اما همچنان، کشورهای آسیایی به‌عنوان اصلی‌ترین مشتریان نفت کشورمان به شمار می‌روند. بیژن زنگنه وزیر نفت در هفته‌ای که گذشت درباره رشد صادرات نفت ایران در دولت یازدهم گفت، صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران از رقم یک‌میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در ابتدای دولت یازدهم به 2 میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه رسیده است. به گفته وی پیش‌ازاین ایران، تنها به پنج یا ۶ کشور نفت صادر می‎کرد اما اکنون در انتخاب مشتری آزادی عمل دارد.

 اندونزی، جدیدترین مشتری آسیایی

تاکنون کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی به‌عنوان خریداران سنتی نفت خام ایران به شمار می‌رفته‌اند که به‌تازگی اندونزی نیز به جمع آنها افزوده‌شده است. یک فروند نفتکش ایرانی که چندی پیش برای نخستین‌بار پس از لغو تحریمها برای تحویل محموله نفت کشورمان، عازم اندونزی شد، بر اساس برنامه زمان‌بندی، روز اول اسفند در این کشور برای تحویل نفت پهلوگیری خواهد کرد.

این محموله، نخستین محموله نفتی است که ایران پس از برداشته شدن تحریمهای بین‎المللی، به پالایشگاه «سیلاکاپ»(Cilacap) اندونزی ارسال می‎کند. نفت‌کش یادشده که در پنجم فوریه 2017 (17 بهمن 1395) از پایانه نفتی جزیره خارک حرکت و سفر خود را به سمت پایانه نفتی سیلاکاپ اندونزی آغاز کرد، قرار است 19 فوریه (اول اسفند 1395) به پایانه سیلاکاپ (جاوه مرکزی) برسد. تحویل نفت ایران به اندونزی درست در زمانی صورت می‎گیرد که تهران و جاکارتا مذاکرات جدی خود را آغاز کرده‎اند و 2 کشور برای سرمایه‎گذاری اندونزی در صنایع بالادستی نفت ایران و سرمایه‎گذاری شرکت ملی نفت ایران در صنایع پایین‌دستی پالایشی در اندونزی مذاکرات خود را آغاز کرده‌اند.

  آغاز صادرات نفت به هلند

پس از اجرای برجام، شرکتهای اروپایی، خرید نفت از ایران را آغاز کردند که مهم‌ترین آنها توتال فرانسه، ساراس ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان، لوک اویل روسیه، سپسای اسپانیا، انی ایتالیا و تاپراش ترکیه هستند. میانگین صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی، حدود 700 هزار بشکه در روز اعلام‌شده که برخی آز آنها در قالب تک محموله و بقیه به‌صورت قراردادهای بلندمدت است. جدیدترین مشتری اروپایی نفت ایران، هلند است که روزانه 70 هزار بشکه نفت خریداری می‌کند؛ قرار است نفت‌کشهای ایرانی این محموله نفتی را به هلند حمل کنند. سیروس کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفت‌کش ایران درباره سفر نفت‌کشهای ایرانی به بنادر جدید اروپایی گفته بود: با اجرای برجام و رفع تحریمها، تردد ناوگان نفت‌کش ایران به کشورهای مختلف از جمله اسپانیا و هلند نیز از سر گرفته‌شده است. وی هم‌چنین افزوده بود: شرکتهای آسیایی، خاور دور و اروپای شرقی، مذاکرات خود را با شرکتهای بین‌المللی آغاز کرده‎ایم و چند مورد رایزنی به نتیجه رسیده است. از جمله مشتریان مهم نفت ایران، شرکت اِنی ایتالیاست که چندی پیش‌قرارداد آن امضا و عملیاتی شده است. شرکت ملی نفت ایران قرارداد فروش ١٠٠ هزار بشکه نفت در سال ٢٠١٧ میلادی با شرکت اِنی ایتالیا را امضا کرده که این قرارداد از آغاز ژانویه (دی‌ماه) سال جدید میلادی عملیاتی شده است. در یک سال گذشته روزانه به‌طور میانگین توتال فرانسه 160 هزار بشکه نفت، هلنیک پترولیوم یونان 60 هزار بشکه، ساراس ایتالیا 30 هزار تا 65 هزار بشکه، لوک اویل روسیه نزدیک به 80 هزار بشکه، سپسا اسپانیا 60 هزار بشکه و توپراش ترکیه نزدیک به 150 هزار بشکه نفت خریدند که پیش‌بینی می‌شود این روند برای سال 2017 میلادی نیز تمدید شود. منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *