تولید روزانه 10 هزار بشکه نفت از میدان یاران تا پایان امسال

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 15 دی 1395


تولید روزانه 10 هزار بشکه نفت از میدان یاران تا پایان امسال

مجری طرح توسعه میدان یاران جنوبی خبر داد

تولید روزانه 10 هزار بشکه نفت از میدان یاران تا پایان امسال

%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d8%b1%d9%88%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%87-10-%d9%87%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%b4%da%a9%d9%87-%d9%86%d9%81%d8%aa

مجری طرح توسعه میدان یاران جنوبی در شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) از احتمال تولید روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت از میدان یاران تا پایان امسال خبر داد و گفت: طبق قرارداد HOA بین شرکت ملی نفت و شرکت پرشیا، قرار است EOR و IOR در این میدان برای ازدیاد برداشت انجام شود.

همایون کاظمینی در گفت و گو با ایسنا، از انجام عملیات دو حلقه چاه توصیفی در میدان نفتی یاران جنوبی خبر داد و افزود: به منظور حصول اطمینان از پتانسیل لایه‌های مختلف در میدان نفتی یاران، بنا به درخواست شرکت ملی نفت ایران، انجام عملیات حفاری دو حلقه چاه توصیفی درحال پیگیری بوده و برای این منظور در حال انتخاب پیمانکار هستیم.

وی با تاکید بر اینکه همه پیمانکارهای میدان یاران داخلی هستند، اظهار کرد: در شرایط تحریم هم علی‌رغم مشکلاتی که از نظر مالی وجود داشت، برای این میدان از توان داخلی استفاده شد.

مجری طرح توسعه میدان یاران جنوبی در شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) از احتمال تولید روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت از میدان یاران خبر داد و گفت: تلاش می‌شود امسال قادر باشیم روزانه ۱۰ هزار بشکه این میدان تولید و تا سال آینده ۱۵ هزار بشکه هم به آن اضافه شود. البته بر اساس نتایج ارزیابی چاهها، سال آینده ممکن است اطلاعات مخزنی تغییر کند و بتوانیم در لایه‌های بیش‌تری نفت تولید کنیم.

کاظمینی در ادامه درمورد ازدیاد برداشت از میدان یاران شمالی نیز توضیح داد: قرارداد HOU با شرکت پرشیا بسته شده و این میدان درمورد میدان نفتی یاران شمالی و یاران جنوبی مطالعاتی انجام می‌دهند اما هنوز در زمینه ازدیاد برداشت هیچ مطلبی به صورت رسمی از سوی این شرکت اعلام نشده است. اما شرکت پرشیا و شرکت ملی نفت مقدمات آن را دیده اند تا هم EOR و هم IOR در میدان نفتی یاران انجام شود.

وی افزود: برای این منظور مدل مخزن باید به روز شود، سپس بر اساس تکنولوژی و مدل مخزن داینامیک، می‌توان نظر داد که ضریب بازیافت این میدان را تا چند درصد می‌توان افزایش داد.

مجری طرح توسعه میدان یاران جنوبی در شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) با اشاره به مشترک بودن میدان نفتی یاران با کشور عراق اظهار کرد: کل میدان آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یاران شمالی و یاران جنوبی با  میدان نفتی مجنون در عراق مشترک است که در تولید از این میادین با توجه به تولید ۷۵ هزار بشکه‌ای آزادگان شمالی، ۳۰ هزار بشکه ای یاران شمالی و افزایش تولید سایر میادین از کشور عراق عقب نیستیم. منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *