توقیف مال غیرمنقول بدون سابقه ثبت

دسته: نظریه های مشورتی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 10 شهریور 1395


توقیف مال غیرمنقول بدون سابقه ثبت

توقیف مال غیرمنقول بدون سابقه ثبت

توقیف مال غیرمنقولی که سابقه ثبت ندارد به‌عنوان مال محکوم‌علیه، وقتی جایز است که محکوم‌علیه در آن تصرف مالکانه داشته باشد.

شماره پرونده 2238 ـ 1/3 ـ 93

نظرمشورتی شماره 455/94/7 مورخ 21/2/1394 اداره کل حقوقی قوه قضائیه

سؤال

زوج محکوم‌به پرداخت مهریه شده است. زوجه وکالت‌نامه‌ای ارائه داده که طی آن زوج با وکالت‌نامه‌ای سه دانگ یک قطعه زمین را که واگذاری شهرداری است اما فاقد پلاک ثبتی است، از فردی خریداری و سه دانگ دیگر آن متعلق به شخص دیگری است. حال، سؤال این است که آیا زوجه می‌تواند تقاضای توقیف و مزایده زمین مذکور را نماید؟

جواب

صرف‌نظر از اینکه وکالت در انجام معامله نسبت به مال غیرمنقول، دلیل بر مالکیت وکیل نسبت به مال مزبور نیست، مطابق ماده 101 قانون اجرای احکام مدنی مصوّب 1356، توقیف مال غیرمنقولی که سابقه ثبت ندارد به‌عنوان مال محکوم‌علیه، وقتی جایز است که محکوم‌علیه در آن تصرف مالکانه داشته باشد و یا محکوم‌علیه به‌موجب حکم نهایی مالک (ولو نسبت به سهم مشاعی از آن) شناخته‌شده باشد.

منبع: روزنامه رسمی


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *