توضیحات پلیس درباره استفاده از تجهیزات دفاع شخصی

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
یکشنبه - 11 مهر 1395


توضیحات پلیس درباره استفاده از تجهیزات دفاع شخصی

توضیحات پلیس درباره استفاده از تجهیزات دفاع شخصی

395996197

معاون هماهنگ‌کننده پلیس پایتخت گفت: تجهیزات دفاع شخصی از محلهای مورد تأیید نیروی انتظامی تهیه شود به شهروندان هشدار داد خرید، فروش، حمل و یا استفاده بدون مجوز از گازهای اشک‌آور و شوک دهنده‌های الکترونیکی جرم است.
سردار حمید هداوند، اظهار داشت: شهروندان برای اینکه از یکسری تهدیدات مانند وقوع سرقت، کلاه‌برداری، جعل و … در امان باشند مراقبتها و اقدامات پیشگیرانه‌ای نظیر استفاده از کارت عابر بانک، تعویض قفل در ورودی ساختمان، عدم نگهداری اشیاء گران‌قیمت در منزل، استفاده از قفل فرمان و قفل دزدگیر، یادگیری مهارتهای دفاع شخصی و یا نصب دوربین مداربسته در مراکز تجاری واداری را در راستای جلوگیری از وقوع جرم و بزه‌دیده شدن پیش‌بینی می‌کنند.
وی افزود: بدون شک احتیاط شرط عقل است و پیش‌بینی چنین اقداماتی، موجب می‌شود که شهروندان به‌راحتی قربانی مجرمان نشوند اما برخی از شهروندان، پا را فراتر گذاشته و برای مقابله با تهدیدها، اقدام به خرید شوکرها، اسپریهای فلفل و وسایلی از این قبیل می‌کنند.
خرید، فروش، حمل گاز اشک‌آور و شوک دهنده‌های الکترونیکی بدون مجوز، جرم است
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به حمل غیرقانونی افشانه‌های و شوکرهای الکتریکی، گفت: طبق تبصره 2 ماده یک قانون تشدید مجازات قاچاق سلاح و مهمات و قاچاقچیان مسلح مصوب 26/ 11/ 1350 انواع مختلف افشانه‌های اشک‌آور گازی که منجر به اختلال تنفسی کوتاه یا بلندمدت و نیز انواع شوکرهای الکتریکی که منجر به اختلال عصبی شود، جزء مصادیق سلاح سرد و شکاری بوده و شامل مجازات قانونی سختی دراین خصوص است.
وی با اشاره به گسترش وجود قاچاق گازهای اشک‌آور و شوکرهای الکتریکی، گفت: با آمدن این قانون، نگهداری، حمل و استفاده ازاین‌گونه تجهیزات ممنوع است وکسانی که این تجهیزات دفاعی رادارند علاوه بر جزای نقدی به جزای کیفری هم محکوم خواهند شد.
مرکز انتظامی پلیس پیشگیری ناجا تنها ارگان صادر و توزیع‌کننده تجهیزات دفاع شخصی در کشور
هداوند ادامه داد: هیچ سازمان و ارگانی به‌غیراز مرکز انتظامی پلیس پیشگیری نیروی انتظامی حق صدور و توزیع تجهیزات دفاع شخصی را در سطح کشور ندارد.
معاون هماهنگ‌کننده پلیس پایتخت با اشاره به وجود 85 مؤسسه خدمات حفاظتی، مراقبتی در سطح کشور، گفت: ازاین‌پس جمع‌آوری مدارک افرادی که دارای صلاحیت حمل، نگهداری و استفاده از این تجهیزات هستند بر عهده مؤسسات حفاظتی و مراقبتی است، متقاضیان این‌گونه تجهیزات می‌توانند با ارائه مدارک خواسته‌شده نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، در مرحله اول برای اتحادیه طلافروشها، صرافها، متصدیان جایگاه عرضه سوخت، جامعه پزشکان، کانون وکلا، رانندگان وسایل نقلیه درون و برون‌شهری تحت نظارت اتحادیه تاکسیرانی، متصدیان داروخانه‌های شبانه‌روزی پس از احراز صلاحیت، مجوز حمل و نگهداری صادر می‌شود.
تهیه تجهیزات دفاع شخصی از محلهای مورد تأیید نیروی انتظامی
معاون هماهنگ‌کننده فاتب درباره عوارض استفاده از تجهیزات دفاع شخصی، گفت: استفاده از انواع افشانه‌ها و شوکرهای الکتریکی خطرات جانی بسیاری را برای فرد به همراه دارد، به‌طوری‌که اگر فردی به آسم و یا بیماری دیگر مبتلا بوده و از این افشانه‌ها استفاده کند باعث نابینایی، تنگی تنفس و بعضاً عوارض جبران‌ناپذیری دچار خواهد شد و یا در صورت زدن شوکر به افرادی که ناراحتی قلبی دارند یا قلبشان با باطری کار می‌کند، این امر به مرگ این افراد منتهی می‌شود.
این مقام مسؤول در پلیس پایتخت از شهروندان خواست از محلهای تعیین‌شده و مورد تأیید نیروی انتظامی برای گرفتن افشانه و شوکر اقدام کنند زیرا دراین محلها، آموزشهای لازم به افراد متقاضی این‌گونه تجهیزات داده می‌شود و آنها موظف هستند با توجه به‌ضرورت و تناسب تهدید با نوع وسیله دفاعی و نیز در حیطه مأموریتی خود از آن استفاده قانونی کنند.
صدور کارتهای دومنظوره حمل تجهیزات دفاع شخصی و طرح ترافیک از سوی کلاه‌برداران
سردار هداوند درباره صدور کارت حمل تجهیزات دفاع شخصی از سوی برخی شرکتها، گفت: متأسفانه بعضی از شرکتها به‌صورت اینترنتی و یا تلفنی با هزینه‌های بسیار سنگین نسبت به جذب مشتریان در خصوص توزیع شوکر و افشانه باکارت حمل که گاهی اعلام می‌کنند کارتهای مزبور مجوز ورود به طرح ترافیک هم است، اقدام کرده‌اند که با هوشیاری پلیس پیشگیری تعدادی از اعضای این شرکتها در سطح کشور دستگیر و تحویل مراجع قضائی شده است. وی به شهروندان توصیه کرد: در صورت مواجه‌شدن با این نوع شرکتها حتماً با مرکز فوریتهای پلیسی 110 تماس بگیرند و نسبت به معرفی آنان اقدام کنند.
معاون هماهنگ‌کننده پلیس پایتخت در پایان تصریح کرد: نباید فراموش کنیم که پلیس طبق قانون، وظیفه­ حفظ امنیت تک‌تک شهروندان را بر عهده دارد بنابراین دلیلی برای اقدام شخصی وجود ندارد و قرار داشتن این تجهیزات در دست افراد آموزش ندیده، نه‌تنها به افزایش و یا تأمین بیشتر جامعه کمک نمی‌کند بلکه اوضاع را بحرانی‌تر کرده و ناامنی را افزایش می‌دهد. منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *