توضیحات سخنگوی وزارت خارجه در خصوص القای حواشی خلاف واقع پیرامون سفر نخست وزیر سوئد به ایران

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 27 بهمن 1395


توضیحات سخنگوی وزارت خارجه در خصوص القای حواشی خلاف واقع پیرامون سفر نخست وزیر سوئد به ایران

توضیحات سخنگوی وزارت خارجه در خصوص القای حواشی خلاف واقع پیرامون سفر نخست وزیر سوئد به ایران

450692219

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در خصوص سفر نخست‌وزیر سوئد به تهران و تلاش برخی رسانه‌ها برای القای حواشی خلاف واقع پیرامون این سفر موفقیت‌آمیز، در قالب متنی نکاتی را متذکر شد.

در این متن نکات زیر اشاره‌شده است.

۱- برخلاف فضاسازیهای سیاسی، در ضیافت برگزارشده در اقامتگاه سفیر سوئد در تهران، هیچ سند یا قرارداد رسمی بین دو کشور و یا مقامات دو دولت به امضا نرسید. کلیه قراردادها و یادداشتهای تفاهم رسمی میان دو کشور مطابق رویه معمول بین‌المللی صبح روز شنبه در سعدآباد و در حضور ریاست محترم جمهوری و نخست‌وزیر سوئد به امضای مقامات دو کشور رسید که شامل ۵ سند مهم همکاری در حوزه‌های مختلف علمی، فن‌آوری، مخابراتی، اقتصادی و تجاری است که توسط وزرا و مسؤولین دو کشور در حضور رؤسای دو دولت و در محل رسمی ملاقات امضا شد.

۲- آ‌‌ن‌چه در میهمانی سفارت سوئد و در حاشیه افتتاح دفتر اقتصادی سوئد در تهران امضا شد، صرفاً چند توافق میان بخش خصوصی ایران و بخش خصوصی سوئد بود که به‌عنوان نماد افتتاح دفتر تجاری و نشان دادن عزم نخست‌وزیر برای حمایت از فعالیت بخش خصوصی سوئد در ایران انجام شد که خلاف هیچ رویه بین‌المللی نبوده و بسیار معمول است.

۳- یکی از برنامه‌های اصلی مراسم در اقامتگاه سفیر سوئد، افتتاح دفتر اقتصادی سوئد در ایران توسط نخست‌وزیر این کشور بود که گامی مهم در جهت گسترش هرچه بیشتر همکاریهای اقتصادی دو کشور و تبدیل توافقات روی کاغذ به اقدامات عملی و اجرایی محسوب می‌شود. امضای توافقهای بخشهای خصوصی دو کشور به‌عنوان نماد شروع همکاریهای عملی بخش خصوصی با افتتاح این دفتر صورت گرفت.

۴- ضیافت در اقامتگاه سفیر سوئد در پایان سفر و به‌افتخار نخست‌وزیر آن کشور برگزار شد. این مراسم در چارچوب عرف رایج و مقررات بین‌المللی حاکم بر نمایندگیهای دیپلماتیک که همواره در کشور ما مورداحترام بوده و مبنای حضور نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج نیز هست، برگزار شد. حضور مقامات کشور در چنین مراسمی با رعایت موارد ضروری و بر اساس عمل متقابل صورت می‌گیرد و تصمیم شخصی نیست. این مشارکت محدود و ضابطه‌مند، در دولتهای مختلف قبلی نیز بدون حاشیه‌سازی و تحریک افکار عمومی صورت می‌گرفته و موضوع تازه‌ای نیست.

۵- در تاریخ روابط دو کشور این اولین سفر دوجانبه نخست‌وزیر سوئد به کشورمان است که علاوه بر ملاقات با مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری، دستاوردهای زیادی به‌ویژه در حوزه اقتصادی به همراه داشت که مؤید اراده رهبران دو کشور برای تعمیق روابط دوجانبه و چندجانبه در تمامی زمینه‌ها می‌باشد و خود نشان‌دهنده علاقه اروپا و جهان برای همکاری با ایران عزتمند، مستقل و ثبات‌آفرین علیرغم فضاسازیهای مسموم صهیونیستها و حامیان آنهاست. منبع: ایسنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *