توافق با اصناف برای عدم افزایش مالیات سال ۹۴

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
شنبه - 6 آذر 1395


توافق با اصناف برای عدم افزایش مالیات سال ۹۴

سازمان امور مالیاتی خبر داد

توافق با اصناف برای عدم افزایش مالیات سال ۹۴

 %d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d8%b5%d9%86%d8%a7%d9%81-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b9%d8%af%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%a7%d8%aa-%d8%b3

سازمان امور مالیاتی کشور گفت: برای نخستین بار با اصناف برای مالیات عملکرد سال 94 بدون هیچگونه افزایشی به توافق رسیدیم.

 سید کامل تقوی نژاد در جمع نمایندگان هیأتهای حل اختلاف مالیاتی بابیان اینکه سیاست جایگزین شدن مالیات به‌جای نفت در بودجه، در ذهن همه برنامه ریزان کشور جای گرفته، گفت: شرایط اقتصادی کشور با مالیات تأثیر و تأثر متقابلی دارد و هر چه پایه‌های اقتصادی مقاوم‌تر و شاخصهای اقتصادی رو به رشدتر باشد، طبیعتاً درآمدهای مالیاتی نیز افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در حال حاضر اقتصاد کشور در حال یک جهش و خیزش متکی بر مالیات است و تحریم‏هایی که سالها باعث فشارهای متعدد به اقتصاد کشور می‌شد، اکنون منجر به درون‌زا شدن و پایدار شدن منابع درآمدی کشور شده و درآمدهای مالیاتی از درآمدهای نفتی پیشی گرفته است.

تقوی نژاد با اشاره به پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی سال جاری عنوان داشت: رقم پیش‌بینی‌شده درآمدهای مالیاتی در شش‌ماهه نخست امسال، با تلاش همکاران به شکل مطلوبی تحقق‌یافته است که در نیمه دوم سال نیز این روند باید با اهتمام و جدیت بیشتری تداو م یابد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: یکی از جهت‌گیریهای اساسی سازمان، تعامل و تفاهم با مؤدیان است و در همین راستا، امسال برای نخستین بار با اصناف برای مالیات عملکرد سال 94 بدون هیچ‌گونه افزایشی به توافق رسیدیم و در مقابل، شاهد اعتماد مؤدیان به دستگاه مالیاتی و مشارکت بالای مردم برای پرداخت مالیات به‌عنوان حقوق حقه دولت بودیم.

 سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات را هم حق بیت‌المال و هم حق مردم عنوان کرد و گفت: ما حق نداریم در امر وصول مالیات که به بیت‌المال و مردم تعلق دارد کوتاهی کنیم و در وصول مالیات که از جنس عدالت نیز هست، نباید مرتکب ظلم یا بی‌عدالتی در حق مردم شویم.

تقوی نژاد، بابیان اینکه دریافت مالیات باید عادلانه و منصفانه باشد، تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی به‌هیچ‌عنوان بنا ندارد تا با بی‌عدالتی و فشار بر مؤدیان یا افزایش نرخ مالیاتها، رشد درآمدهای مالیاتی را جبران کند.

وی با تأکید بر استفاده حداکثری از اختیارات مواد قانون مالیاتهای مستقیم در فرایند رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی و صدور آرا عنوان کرد: مدیران کل، روسای امور مالیاتی و نمایندگان هیأتهای حل اختلاف مالیاتی به نحو شایسته‌ای از این اختیارات به‌منظور تفاهم و تعامل با مؤدیان استفاده کنند.

تقوی نژاد از سازمان امور مالیاتی کشور به‌عنوان یک سازمان پاک‌نهاد با کارکنانی شرافتمند و سالم یادکرد و گفت: ما باید تلاش کنیم جایگاه نظام مالیاتی را در نزد افکار عمومی ارتقا دهیم و این کار با ارتقای سلامت نظام اداری، اخلاق‌مداری، مودی مداری و مبارزه جدی با فساد و تخلفات اداری امکان‌پذیر است.

وی در ادامه به اجرای طرح جامع مالیاتی به‌عنوان عظیم‌ترین پروژه اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح، ضمن هوشمند سازی سیستم مالیاتی و امکان تعیین مالیات بر اساس اطلاعات واقعی و اسناد و مدارک به‌دست‌آمده، مراجعه حضوری مودی به ادارات مالیاتی به حداقل ممکن خواهد رسید.

 سازمان موضوع آموزش را نیز بسیار حیاتی برشمرد و گفت: همکاران سازمان باید چه در رابطه بامهارت و دانش تخصصی مرتبط با رشته شغلی و چه در رابطه با سلامت کاری، دوره‌های آموزشی را طی کنند و همچنین سازمان باید برای آگاهی مؤدیان از تکالیف و حقوق قانونی‌شان، برنامه‌های آموزشی را به اجرا درآورد تا دانش مالیاتی مردم ارتقا یابد که این امر باعث افزایش تمکین مؤدیان مالیاتی و اعتمادسازی بیشتر نسبت به‌نظام مالیاتی خواهد شد.

وی در خاتمه خواستار توجه بیش‌ازپیش همکاران مالیاتی به مفاد اصلاحیه قانون مالیاتها و اجرای دقیق و مطلوب آن به‌منظور بهره‌مندی مؤدیان از تسهیلات جدید مالیاتی شد و افزود: مودی مداری، یک اصل کلیدی در نظام مالیاتی است کارکنان سازمان باید در کمال احترام و با رعایت قوانین با مؤدیان رفتار کنند تا حقی از کسی ضایع نگردد.

منبع: تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *