تنزل رتبه دانشگاههای انگلیس در پی خروج از اتحادیه اروپا

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
جمعه - 7 آبان 1395


تنزل رتبه دانشگاههای انگلیس در پی خروج از اتحادیه اروپا

تنزل رتبه دانشگاههای انگلیس در پی خروج از اتحادیه اروپا

تأثیر نتایج رفراندوم ماه ژوئن درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برکسیت)، در دانشگاههای سراسر این کشور نمود پیداکرده است.

به نقل از گاردین، در جدیدترین رده‌بندی دانشگاهی جهانی QS، اکثریت قریب به‌اتفاق دانشگاههای انگلیس دچار نزول جایگاه شده‌اند.

برای مثال اگرچه دانشگاه آکسفورد همان جایگاه ششم سال گذشته خود دراین جدول را حفظ کرده، اما سایر دانشگاههای انگلیسی چنین بختی نداشته‌اند و مؤسسات شناخته‌شده‌ای مانند دانشکده اقتصاد لندن، کالج دانشگاهی لندن و امپریال کالج لندن از جایگاه قبلی خود فاصله زیادی گرفته‌اند. دانشگاه کمبریج نیز برای نخستین بار در تاریخ این دانشگاه از سه رتبه اول رتبه‌بندی QS خارج‌شده است. این اتاق فکر آموزش عالی اظهار کرده برکسیت باعث این عدم قطعیت در مورد آینده انگلیس و سقوط جایگاه آموزشی این کشور شده است.

%d8%aa%d9%86%d8%b2%d9%84-%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%86%da%af%d9%84%db%8c%d8%b3-%d8%af%d8%b1-%d9%be%db%8c-%d8%ae%d8%b1%d9%88%d8%ac

نگرانیها در مورد آینده آموزش عالی در انگلیس تنها به رده‌بندی بین‌المللی محدود نشده است. 58 درصد از دانشگاههای انگلیس با کاهش تعداد اساتید خارجی روبرو شده‌اند که به گفته نیک هیلمان، رئیس موسسه سیاست تحصیلات عالی، مستقیماً درنتیجه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و تأثیرات متعاقب آن بر دولت این کشور است. هیلمان افزود: ما نمی‌دانیم برکسیت ما را به کجا خواهد برد و تنها می‌دانیم که نخست‌وزیری داریم که با همه قدرتش، به نظر نمی‌رسد هیچ نرمشی برای دانشگاهها در نظر داشته باشد.

خروج از اتحادیه همچنین قابلیت انگلیس برای استفاده از بودجه اتحادیه اروپا برای تحقیقات و نوآوری را زیر سؤال برده است. دولت تنها تضمین کرده که بودجه‌های تحقیقاتی اتحادیه اروپا فقط تا زمان خروج کامل انگلیس از آن ادامه خواهد داشت و وضعیت دانشجویان انگلیسی در حال تحصیل در اتحادیه اروپا و دانشجویان اتحادیه که در انگلیس تحصیل می‌کنند، پس از خروج رسمی این کشور نامعلوم خواهد بود. همچنین چشم‌انداز اشتغال برای فارغ‌التحصیلان انگلیس که دیگر آزادی سفر در اتحادیه اروپا را نخواهند داشت، کاملاً نامشخص است. این در حالی است که بازار اشتغال ملی انگلیس دچار مشکل بوده و طبق آمار، بیش از یکی از هر سه جوان فارغ‌التحصیل در مشاغل ساده مشغول به کار هستند.

باوجوداین مشکلات، دانشگاه آکسفورد همچنان توانسته جایگاه بین‌المللی خود را حفظ کند. این دانشگاه در بیانیه‌ای که مستقیماً پس از رفراندوم منتشرشده، اعلام کرد: عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا از چشم‌انداز وسیع‌تر ما برای تبدیل آکسفورد به یک مرکز جهانی برای تعامل فکری پشتیبانی می‌کرد. به هر صورت این دانشگاه دیدگاههای مختلف افراد را به رسمیت شناخته و بحث باز در مورد مسائل را تشویق می‌کند. در حال حاضر یک تصمیم دموکراتیک گرفته‌شده و آکسفورد به کار خود به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین دانشگاهها ادامه داده و نقش عمده‌ای در شکل‌گیری آینده انگلستان ایفا خواهد کرد.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *