تقسیط جزای نقدی

دسته: تازه های قوانین
بدون دیدگاه
یکشنبه - 14 شهریور 1395


تقسیط جزای نقدی

تقسیط جزای نقدی

شماره پرونده 1280 ـ 1/168 ـ 94

نظرمشورتی شماره 121/95/7 مورخ 30/1/1395 اداره کل حقوقی قوه قضائیه

سؤال

با عنایت به ماده 529 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 آیا برای تقسیط جزای نقدی نیاز به تقدیم دادخواست از سوی محکوم‌علیه هست یا صرف درخواست کفایت می‌کند؟

جواب

صدور رأی درباره تقسیط جزای نقدی، به نظر می‌رسد مستلزم تقدیم دادخواست نیست، زیرا اصولاً تقدیم دادخواست در امور مدنی و حقوق خصوصی اشخاص موضوعیت دارد و تقسیط جزای نقدی از شمول آن خارج است و قانون‌گذار هم تصریحی به لزوم تقدیم دادخواست دراین خصوص نکرده است. شایسته ذکر است تعبیر قانون‌گذار در ماده 539 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 مبنی بر اینکه دادخواست تقسیط جزای نقدی از تاجر پذیرفته نمی‌شود، صرف‌نظر از آنکه کلمه دادخواست، می‌تواند در معنای اعم (دادخواهی) به‌کاررفته باشد، چون در مقام نفی پذیرش آن است، نمی‌تواند دال بر لزوم تقدیم آن از سوی غیر تاجر باشد.

مواد قانونی مرتبط:

ماده 539 قانون آیین دادرسی کیفری 1392: دادخواست تقسیط جزای نقدی از تاجر پذیرفته نمی‌شود. تاجری که متقاضی تقسیط محکوم‌به است باید مطابق مقررات قانون تجارت، دادخواست ورشکستگی دهد. کسبه جزء، مشمول این ماده نیستند.

منبع: روزنامه رسمی شنبه 23 مرداد 1395


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *