تقسیط جزای نقدی مستلزم تقدیم دادخواست نیست

دسته: نظریه های مشورتی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 24 شهریور 1395


تقسیط جزای نقدی مستلزم تقدیم دادخواست نیست

تقسیط جزای نقدی مستلزم تقدیم دادخواست نیست

2

شماره پرونده ۱۲۸۰ ـ ۱/۱۶۸ ـ ۹۴
نظر مشورتی شماره 7/95/121  مورخ ۳۰/۱/۱۳۹۵ اداره کل حقوقی قوه قضائیه
پرسش:
با عنایت به ماده ۵۲۹ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ آیا برای تقسیط جزای نقدی نیاز به تقدیم دادخواست از سوی محکوم­علیه می‌باشد یا صرف درخواست کفایت می کند؟
پاسخ:
صدور رأی درباره تقسیط جزای نقدی، به نظر می‌رسد مستلزم تقدیم دادخواست نیست، زیرا اصولاً تقدیم دادخواست در امور مدنی و حقوق خصوصی اشخاص موضوعیت دارد و تقسیط جزای نقدی از شمول آن خارج است و قانون‌گذار هم تصریحی به لزوم تقدیم دادخواست دراین خصوص نکرده است. شایسته ذکر است تعبیر قانون‌گذار در ماده ۵۳۹ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ مبنی بر اینکه دادخواست تقسیط جزای نقدی از تاجر پذیرفته نمی‌شود، صرف‌نظر از آنکه کلمه دادخواست، می‌تواند در معنای اعم (دادخواهی) بکار رفته باشد، چون در مقام نفی پذیرش آن است، نمی‌تواند دال بر لزوم تقدیم آن از سوی غیر تاجر باشد.


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *