تفاوت ظهر نویسی با ضمانت

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۷ مهر ۱۳۹۵


تفاوت ظهر نویسی با ضمانت

تفاوت ظهر نویسی با ضمانت

تفاوت ظهر نویسی با ضمانت ظهر نویسی به معنای پشت‌نویسی است. این ظهر نویسی با اهداف مختلف صورت می‌گیرد که می‌توان به ظهر نویسی به‌قصد انتقال، وکالت یا ضمانت یادکرد. هرکدام از این موارد با دیگری متفاوت است و شرایط خاص خود را دارد. «محمدرضا پور قربانی» مدرس مرکز آموزش قوه قضاییه و رئیس شعبه سوم دیوان عدالت اداری است دراین زمینه توضیحاتی ارائه می‌کند.

پور قربانی در خصوص ظهر نویسی پشت چک گفت: «ظهر نویسی حاکی از انتقال سند است. ظهر نویسی چک یعنی انتقال چک به کسی دیگر. با ظهر نویسی کسی که نفع او پشت‌نویسی شده، دارنده چک محسوب می‌شود و کلیه امتیازات و وجوه مندرج در چک به نفع کسی است که به نام او چک پشت‌نویسی شده است.»

ضمانت در ظهر چک

ظهر نویسی انواع مختلفی دارد و به نیتهای مختلف انجام می‌شود. پور قربانی در توضیح این موضوع گفت: «غالباً پشت‌نویسی یک چک باهدف انتقال انجام می‌شود یعنی امتیازات یک چک با پشت‌نویسی به فردی دیگر منتقل می‌شود اما موارد دیگری هم وجود دارد که پشت‌نویسی با آن اهداف انجام می‌شود؛ یکی از آن موارد ضمانت است؛ یعنی وقتی‌که در یک معامله به ضامن احتیاج باشد فردی ظهر چک را امضا و ضمانت می‌کند که در صورت عدم پرداخت وجه چک از سوی صادرکننده آن، شخص پرداخت امضاکننده ظهر، پرداخت مبلغ چک را بر عهده می‌گیرد.»

وی ادامه داد: «وقتی ضامن ظهر چک را امضا می‌کند دیگر هیچ امتیازی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود. بیشتر اوقات این ظهر نویسی زمانی انجام می‌شود که اعتبار صادر‌کننده چک برای دارنده آن مورد تأیید نباشد و دارنده برای حصول اطمینان، تقاضا ‌کند شخص ثالثی به‌عنوان ضامن ظهر چک را امضا کند؛ اما آنچه افراد بیشتر با آن آشنا هستند همان ظهر نویسی به‌منظور انتقال است.»

دو امضا در ظهر چک لازم است

این مدرس مرکز آموزش بابیان اینکه به‌استثنای چک در وجه حامل سایر چکها در وجه اشخاص معین نوشته می‌شوند و برای انتقال این چکها باید حتماً به پشت‌نویسی توجه کرد، افزود: «وقتی یک فقره چک در وجه شخص خاصی نوشته شود برای انتقال آن، دارنده باید حتماً پشت چک را ظهر نویسی کند. به‌عبارت‌دیگر اگر سندی در وجه دیگری صادرشده باشد دارنده به‌صرف دو فقره امضا در ظهر چک آن را به دیگری منتقل می‌کند.»

وی در خصوص تفاوت ضمانت و ظهر نویسی گفت: «در ظهر نویسی، وجه چک یا سند به فردی دیگر منتقل می‌شود اما وقتی‌که قصد ضمانت داشته باشیم تضمین پرداخت وجه چک، از سوی صادرکننده توسط شخص ثالث یا همان ضامن انجام می‌شود.»

رئیس شعبه سوم دیوان عدالت اداری در ادامه خاطرنشان کرد: «ظهر نویسی چک هیچ محدودیتی ندارد. وقتی یک فقره چک بین افراد دست‌به‌دست شود با هر بار ظهر نویسی، چک موردنظر به شخص بعدی منتقل می‌شود. البته دراین مورد یک استثنا هم وجود دارد و آن در مورد چک حامل است. چکهای حامل نیاز به پشت‌نویسی ندارند زیرا این چکها به نام شخص معینی نوشته‌نشده‌اند و هرکس با دارا بودن آن می‌تواند به بانک مراجعه و آن را وصول کند.»

امضا کفایت میکند، نام لازم نیست!

یکی از سؤالاتی که برای عموم پیش می‌آید این است که افراد برای انتقال یک چک فقط باید آن را امضا کنند یا اینکه نوشتن نام هم ضرورت دارد. پور قربانی در پاسخ به این ابهام گفت: «برای انتقال چک فقط امضا کافی است و لحاظ شدن نام دارنده در پشت چک هیچ ضرورتی ندارد. همین‌که امضای شخصی در پشت چک باشد نشان می‌دهد که وی دارنده چک بوده و چک به او منتقل‌شده است.»

انتقال چک بدون ظهر نویسی ممنوع!

وی مطرح کرد: «اگر شخصی چکی را بدون ظهر نویسی به شخص دیگری منتقل کند این چک منتقل نشده و همچنان شخص قبلی دارنده و ذی‌نفع چک است.»

مدرس مرکز آموزش قوه قضاییه در پایان متذکر شد: «اگر کسی مدعی خلاف این موضوع باشد باید به دادگاه مراجعه کرده و این ادعا را ثابت کند.»

منبع: مرکز آموزشهای همگانی قوه قضاییه (مهداد)


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۴۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *