تفاوتهای ازدواج موقت با دایم

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۶ مرداد ۱۳۹۵


تفاوتهای ازدواج موقت با دایم

تفاوتهای ازدواج موقت با دایم

تفاوت ازدواج موقت با ازدواج دایم تنها در موقت بودن آن و دائم بودن این نیست بلکه تفاوتهای دیگری هم دارد که به طور خلاصه ذکر می‌شود:
1- در عقد موقّت نفقه و ارث ندارد، البته در صورتی که شرط نفقه و ارث نکنند و اگر شرط کنند باید بر طبق آن عمل شود.
2- زن در عقد موقّت آزاد است که کارى در خارج خانه براى خود انتخاب کند و اجازه همسر براى او شرط نیست درصورتی که مزاحم حقّ شوهر نباشد، ولى در عقد دایم بدون توافق این امر جایز نیست.

3- عدّه عقد دایم سه بار عادت ماهیانه دیدن است که با دیدن مرحله سوّم عدّه تمام مى شود، ولى عدّه عقد موقّت دو بار دیدن عادت ماهیانه است.
4- عدم وجود مهریه در ازدواج موقت موجب بطلان عقد است ولی در ازدواج دایم اجباری به مهر نیست و فقط مهرالمثل تعیین می شود.

5- در ازدواج دایم هیچکدام از زوجین بدون جلب رضایت دیگری حق ندارد از بچه دار شدن جلوگیری کند ولی در ازدواج موقت جلب رضایت دیگری ضرورتی ندارد. فرزند حاصل ازازدواج موقت همانند فرزند حاصل از ازدواج دایم است.
6- در ازدواج دایم تعیین محل مسکن با شوهر است اما در ازدواج موقت ملاک قرارداد بین زن و شوهر است و اگر قراردادی نداشته باشند زن اجباری به ماندن در محل معین شده توسط شوهر را ندارد.
7- در ازدواج دایم بر زن واجب است از همسرش تمکین کند ولی در ازدواج موقت الزامی نیست در ضمن در ازدواج موقت هر دو طرف می توانند زمان مراودات خود را از قبل تعیین کنند.
8- در ازدواج دایم مرد حق ندارد بیش از چهار زن دایمی داشته باشد اما در ازدواج موقت می تواند تعداد زن بیشتری اختیار کند.
9- برای بر هم زدن ازدواج دایم طلاق نیاز است اما در ازدواج موقت با پایان مدت زمان عقد پیمان عقد باطل می شود حتی شوهر می تواند همه یا بخشی از مدت زمان را به زن ببخشد و از هم جدا شوند.
10- در ازدواج دایم با ایجاد سه بار فسخ نیاز به محلل (مردی که با زن سه طلاقه ازدواج می کند و او را طلاق می دهد تا آن زن بتواند دوباره با همسر پیشین خود ازدواج کند) پیدا می شود و فرد نمی تواند با همسر قبلی اش ازدواج کند اما در ازدواج موقت تعدد عقد ایرادی ندارد.
11- در ازدواج دایم مسلمان نمى تواند با غیر مسلمان ازدواج کند، ولی ازدواج موقت مرد مسلمان با زن غیر مسلمانى که از اهل کتاب است (مانند مسیحى و یهودى) مانعى ندارد.
اقتباس از کانال دادجویان

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *