تعارض بین خواسته‌ها و امکانات علت اصلی آسیب‌های اجتماعی از جمله خودکشی است


دسته: جرمشناسی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۵ مرداد ۱۳۹۵


تعارض بین خواسته‌ها و امکانات علت اصلی آسیب‌های اجتماعی از جمله خودکشی است


تعارض بین خواسته‌ها و امکانات علت اصلی آسیب‌های اجتماعی از جمله خودکشی است

رئیس پژوهشکده جامعه پژوهشی و برنامه‌ریزی المیزان گفت: تعارض بین خواسته‌ها و امکانات علت اصلی وقوع و بروز آسیبهای اجتماعی از جمله خودکشی است.

براساس آخرین آمار موجود از میزان خودکشی که در سال 92 توسط سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام شده است، میزان خودکشی در 9 ماه ابتدایی سال 92 کمی بیشتر از 11 نفر در هر روز در کشور بوده است که به طور کلی شامل سه هزار و 125 نفر بوده است که از این میان 982 زن و 2143 مرد اعلام شده است.
جامعه شناسان، آسیب‌شناسان و روانشناسان خودکشی را در زمره آسیبهای اجتماعی قلمداد کرده و از این رو پرداختن به علل وقوع این پدیده نامیمون برای مقابله با رشد آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
بر همین اساس و باتوجه به روند رو به رشد وقوع آسیب‌های اجتماعی از جمله خود کشی در کشور و اهمیت پرداختن به این مساله درگفت‌وگویی با سیف اللهی جامعه شناس و دانشیار دانشگاه به علل بروز چنین آسیب‌ها و راههای جلوگیری از این امر پرداخته ایم.
سیف اللهی در رابطه با علت خودکشی گفت:
خودکشی زمانی رخ می دهد که فرد راهکاری برای حل مسائل خود ندارد و خود را در حل مشکلات به وجود آمده ناتوان تصور می‌کند.
وی افزود: وقتی فرد در مرحله ای قرار می گیرد که توان حل مشکلاتش را ندارد در وضعیتی نابهنجار و آسیب پذیر قرار می‌گیرد که این امر زمینه ساز پرخاشگری، افسردگی، دل نگرانی، نافرمانیهای اجتماعی و در اوج خودش به خودکشی منجر می‌شود.
رییس پژوهشکده جامعه پژوهی و برنامه ریزی المیزان بیان کرد: خودکشی یک جوان یا نوجوان نشان آن است که خواسته‌ها و انتظاراتی که خانواده، مدرسه و به طور کلی جامعه از وی دارند، خواسته‌های معقول و مناسبی نیست یعنی فرد توان برآورده کردن این انتظارات را ندارد.
وی همچنین گفت: خودکشی نشانه ازهم گسیختگی شخصیتی فرد و جامعه است.
سیف اللهی مطرح کرد: خودکشی یک مساله فردی و روحی نیست بلکه یک آسیب کاملا اجتماعی است که ریشه در جامعه دارد.
این جامعه شناس گفت: وقتی جامعه از ایجاد تعادل بین امکانات و نیازهای افراد ناتوان می‌شود، افراد جامعه دچار سردرگمی می شوند که در نهایت این سردرگمیها منجر به آسیبهایی چون خودکشی می شود.
سیف اللهی در رابطه با نقش خانواده و آموزش و پرورش در مقابله با چنین آسیبهایی بیان کرد: آموزش و پرورش باید افراد را جمعه پذیر تربیت کنند یعنی خواسته‌های جامعه را به افراد منتقل کند تا فرد بتواند با آگاهی از نیازهای جامعه هویت سازی کند.
رییس پژوهشکده جامعه پژوهشی و برنامه ریزی المیزان افزود: باید به این نکته توجه شود که آیا اطلاعاتی که آموزش و پرورش به افراد منتقل می کند، متناسب با توان انجام افراد جامعه است یا صرفا یک ایدئولوژی و اندیشه کهنه است؟
سیف اللهی تصریح کرد:
در صورت ارائه اندیشه کهنه از سوی آموزش و پرورش فرد یا آن را می پذیرد یا آن را نفی می کند، که در هر دو صورت فرد دچار مشکل می‌شود. در صورت پذیرش توان انجامش را ندارد و در صورت عدم پذیرش مورد برخورد خانواده و آموزش و پرورش قرار می گیرد.
وی افزود: انتظارات نامعقول خانواده و آموزش و پرورش و عدم توانایی فرد در پاسخ به این انتظارات، با آسیبهایی چون خودکشی، فرار از خانه و نظایر آن ظهور می کند.
این جامعه شناس در رابطه با سن بلوغ کودکان گفت: مساله بلوغ باتوجه به اطلاعاتی که فرد از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کند، متفاوت است.
وی افزود: اگر اطلاعات دریافتی نوجوان از ظرفیت وی خارج باشد قطعا روند بلوغ تسریع می یابد که این مساله ممکن است به بالا رفتن آگاهیهای کاذب افراد منجر شود.
سیف اللهی ادامه داد: اطلاعات کاذب فرد باعث بروز عکس‌العمل از جانب خانواده ، هنجارهای اجتماعی و نیروهای بازدارنده می شود که اغلب با پرخاشگری همراه است.
وی تاکید کرد: عدم آماده سازی افراد برای دریافت اطلاعات جدید و عقب ماندگی جامعه در مقوله فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ریشه اصلی تنشهای اجتماعی است که در جامعه امروز به وضوح دیده می شود.
رییس پژوهشکده جامعه پژوهی و برنامه ریزی در رابطه با راه‌های جلوگیری از چنین آسیبهایی گفت: باید به چگونگی پاسخ به خواسته‌های افراد توجه ویژه شود.
سیف اللهی افزود: همچنین ایجاد تعادل در جامعه و نحوه انجام آن باید از طریق متولیان و مسئولین کشوری، جامعه شناسان و گروههای اجتماعی صورت گیرد.

وی اظهار داشت:
جامعه امروزی در وضعیت نابسامانی قرار دارد که حل این نابه‌سامانیها از طریق خشونت و پرخاشگری امکان پذیر نیست.
رییس پژوهشکده جامعه پژوهی و برنامه ریزی المیزان در پایان بیان کرد:
با بازنگری به گذشته، بررسی وضعیت موجود و آینده نگری باید در ایجاد تعادل بین خواسته‌ها و امکانات جامعه تلاش کرد تا بتوان از بروز چنین آسیبهایی جلوگیری شود.
منبع: فارس

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *