تشریح مزایای دفاتر املاک الکترونیکی

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 13 دی 1395


تشریح مزایای دفاتر املاک الکترونیکی

معاون توسعه فناوری سازمان ثبتاسناد مطرح کرد

تشریح مزایای دفاتر املاک الکترونیکی

450704494

هاشم کارگر گفت: بهرهبرداری از دفاتر املاک الکترونیکی مزایای فراوانی دارد که میتوان به شفافسازی مالکیتها و کوتاه شدن دست زمینخواران اشاره کرد.

کارگر به بیان خدمات نوین سازمان ثبت و الکترونیکی شدن بسیاری از خدمات اشاره کرد و گفت: در سالیان اخیر بسیاری از خدمات در بستر الکترونیک ایجادشده است که نقش مهمی در افزایش کمیت و کیفیت خدمات دارد.

وی گفت: درگاه خدمات الکترونیک (پرتال) سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور با نشانی www.ssaa.ir به‌عنوان دروازه ورودی متقاضیان استفاده از خدمات ثبتی و باهدف تسهیل ارتباط الکترونیکی متقاضیان با سازمان طراحی و ایجادشده است و دارای بخشهای متعددی است.

این مقام مسؤول اظهار کرد: آشنایی با سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور، دریافت آخرین اخبار سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور و نظام ثبتی، آشنایی با قوانین، مقررات و بخشنامه‌های ثبتی در حوزه‌های املاک و اسناد، راهنمایی مراجعین شامل فرآیندها و فرمهای موردنیاز برای ثبت شرکتها، ثبت مالکیت صنعتی، اجرا، اطلاعات و آمار عملکردی جهت بهره‌برداری مراجع ذی‌ربط و پژوهشگران، آگهیهای ثبتی و ارائه شناسه ملی اشخاص حقوقی بخشی از خدمات این درگاه است.

کارگر ادامه داد: ایجاد کارتابل اختصاصی و تبادل اطلاعاتی با دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق، پیگیری روند و نتیجه خدمات الکترونیک درخواستی، تصدیق اصالت اوراق دفاتر اسناد رسمی، پیگیری استعلام الکترونیک ملک، پیگیری وضعیت پرونده‌های تعیین تکلیف اراضی و ساختمانهای فاقد سند، پیگیری خدمات الکترونیک مالکیت صنعتی، استعلام نام شرکتها و مؤسسات غیرتجاری، جستجوی سردفتران دفاتر اسناد رسمی و جستجوی سردفتران دفاتر ازدواج و طلاق نیز دراین درگاه در دسترس است و کاربران مقتضی نیاز خود می‌توانند از این خدمات بهره ببرند.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیکی ثبتی سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور به یکی دیگر از خدمات سازمان ثبت اشاره کرد و گفت: سامانه مدیریت کشوری املاک یکی دیگر از خدمات الکترونیک سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور است.

وی گفت: سامانه مدیریت کشوری املاک، سیستمی است جهت پردازش و ذخیره و بازاریابی فعالیتهای درون واحد ثبتی که توسط نیروهای بایگانی، دفتر املاک، دفتر بازداشتی و سایر کاربران واحد ثبتی جهت پاسخ‌گویی به دفترخانه و ارباب‌رجوع مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کارگر بیان کرد: این سامانه هم‌اکنون در تمامی واحدهای ثبتی کشور در حال بهره‌برداری بوده و با ایجاد بستری یکپارچه و متمرکز باعث کاهش زمان پاسخ‌گویی به متقاضیان شده است.

این مقام مسؤول تصریح کرد: در حال حاضر رویه‌هایی مثل صدور سند مالکیت تک‌برگی، پاسخ‌گویی به استعلامها، ثبت نقل و انتقالات، انجام تفکیک عرصه، آپارتمان، تجمیع عرصه، تخریب و نوسازی املاک، افراز، بازداشت، رفع بازداشت، رهن، فک رهن، پاسخ‌گویی به استعلامات دادگاهها و صدور دفتر املاک الکترونیکی دراین سامانه مکانیزه شده‌اند.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیکی ثبتی سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور گفت: کاهش خطای کاربر با کنترلهایی نظیر بررسی سهام مالکیت، جلوگیری از ورود اطلاعات تکراری و کاهش زمان پاسخ‌گویی از دستاوردهای ایجاد سامانه مدیریت کشوری املاک است.

وی گفت: هم‌چنین با راه‌اندازی این سامانه، سرویس‌دهی متمرکز به واحدهای ثبتی، افزایش بهره‌وری کارکنان، جلوگیری از گم‌شدن اطلاعات با مکانیزه کردن بیش‌تر درگاههای ورودی، ایجاد دفاتر املاک به‌صورت الکترونیکی در سیستم به‌صورت متمرکز، امکان ارائه آمار و اطلاعات لازم با توجه به نیاز سازمان و اعلام بازداشتها به‌صورت آنلاین به دفاتر اسناد رسمی جهت جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی فراهم‌شده است.

کارگر گفت: دفتر الکترونیک املاک نیز از فناوریهای نوین استفاده‌شده در سازمان ثبت‌اسناد و املاک است. با عنایت به ماده 22 قانون ثبت‌اسناد و املاک کشور در خصوص لزوم ثبت در دفاتر املاک، طی فعالیت قریب به 90 ساله ثبت ملک در کشور 300 هزار دفتر املاک ایجادشده است که از یکسو مشکلات مربوط به فضای اداری و هزینه نگهداری این دفاتر که با گذر زمان تعداد این دفاتر افزایش‌یافته و از سویی دیگر نوع استفاده و مراجعه مکرر به این دفاتر برای تحریر اطلاعات جدید و یا مشاهده و کنترل اطلاعات قبلی فرسوده‌شدن این دفاتر را سرعت می‌بخشد.

این مقام مسؤول بیان کرد: هم‌چنین با یکپارچه‌سازی نوع نگارش تحریر اطلاعات در دفاتر املاک باعث کند شدن ارائه خدمت به مراجعین ثبتی می‌شد. سازمان ثبت بر آن شد تا پس از اصلاح قانون و ورود اطلاعات ثبتی سراسر کشور در بانک جامع املاک با راه‌اندازی دفتر املاک الکترونیکی را از تاریخ 1/4/95 جایگزین دفاتر سنتی قدیمی کند.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیکی ثبتی سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور به مهم‌ترین مزایای بهره‌برداری از دفتر املاک الکترونیکی اشاره کرد و گفت: افزایش سرعت و دقت در انجام امور، کاهش خطای انسانی در ثبت دفاتر، شفاف‌سازی مالکیتها، کاهش هزینه‌های ثبتی، ارتقا سلامت اداری، جلوگیری از جعل، به‌روزرسانی لحظه‌ای اطلاعات اراضی و املاک، نظارت آنی بر نقل و انتقالات رسمی معاملات و کوتاه شدن دست زمین‌خواران از مزایای مهم این دفاتر است.

منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *