ترکیه بازداشت‌شدگان کودتای اخیر را شکنجه می‌کند

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۰ آبان ۱۳۹۵


ترکیه بازداشت‌شدگان کودتای اخیر را شکنجه می‌کند

دیدبان حقوق بشر اعلام کرد:

ترکیه بازداشتشدگان کودتای اخیر را شکنجه میکند

 984436875

دیدبان حقوق بشر اعلام کرد: ترکیه از وضعیت فوقالعادهای که پس از کودتای نظامی اخیر برقرارشده بهعنوان چک سفیدی برای شکنجه بازداشتشدگان استفاده کرده است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیدبان حقوق بشر در گزارشی ضمن اشاره به تحولات ترکیه پس از کودتای نظامی نافرجام 15 جولای، افزود: دولت ترکیه با استفاده از وضعیت فوق‌العاده به‌عنوان یک چک سفید امضا، اقدام به بدرفتاری، شکنجه و تهدید افراد بازداشت‌شده نموده است.

در این گزارش دیدبان حقوق بشر به 13 مورد بدرفتاری، شکنجه، محرومیت از خواب، ضرب و شتم شدید، آزار و اذیت جنسی و تهدید به تجاوز بازداشت‌شدگان پس از کودتای اخیر اشاره کرده است.

هاف ویلیامسون دبیر بخش آسیای مرکزی و اروپای دیدبان حقوق بشر تأکید کرد: دولت ترکیه با از بین بردن محافظتهای قانونی در برابر شکنجه، عملاً یک چک سفید امضا برای مأموران امنیتی و پلیس نوشته است تا بازداشت‌شدگان را مورد شکنجه و بدرفتاری قرار دهند.

دریکی از موارد گزارش‌شده از سوی دیدبان حقوق بشر، مأموران امنیتی ترکیه، بازداشت‌شدگان را به تجاوز به همسرانشان تهدید کرده‌اند. این گزارش با مصاحبه با 40 نفر ازجمله وکلای حقوقی، فعالان حقوق بشر و تعدادی از بازداشت‌شدگان تهیه‌شده است.

بکیر بوزداغ وزیر دادگستری ترکیه در سخنانی تأکید کرده است: آنکارا بیش از 35هزار مظنون به همکاری در کودتای نظامی نافرجام را بازداشت کرده است.

وی افزود: از زمان وقوع کودتای نظامی در ترکیه تاکنون بیش از 82هزار نفر تحت بازجویی قرارگرفته‌اند.

تاکنون دهها هزار نفر نیز تعلیق، برکنار یا بازداشت‌شده‌اند که اکثر آنها از ارتش، دستگاه قضایی، پلیس و بخش آموزش و رسانه‌های خبری بوده‌اند.

پاک‌سازی بی‌سابقه ترکیه در نهادهای مختلف با انتقادات شدید کشورهای غربی روبرو شده است. بروکسل از آنکارا خواسته است تا به اجرای قانون پایبند باشد.

منبع: تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *