ترامپ به نتیجه رسیده که لغو برجام غیرمسئولانه است

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
یکشنبه - 12 دی 1395


ترامپ به نتیجه رسیده که لغو برجام غیرمسئولانه است

ترامپ به نتیجه رسیده که لغو برجام غیرمسئولانه است

 254031267

روزنامه والاستریت از نگرانی کشورهای اروپایی از مواضع دولت جدید آمریکا در قبال توافق هستهای با ایران خبر داد.

بنابراین گزارش، مقامات اروپایی برای رایزنی با دولت کنونی و آتی آمریکا به واشنگتن رفته و هرچند امیدوارند که «دونالد ترامپ» به توافق هسته‌ای به برجام پایبند بماند، اما نگران هستند که او با افزایش فشارها به تهران با اهرمهای تحریمی، توافق را در آستانه شکست قرار دهد.

بنابراین گزارش، «هلگا اشمیت» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز 21 نوامبر، ضمن سفر به واشنگتن، دیدارهایی با مقامات آمریکایی داشته است. مدیران سیاسی وزارت خارجه انگلستان، فرانسه و آلمان هم هفته گذشته برای دیدار با مقامات دولت کنونی و اعضای تیم ترامپ به واشنگتن رفته‌اند. اروپا نگران است که ترامپ به توافقات مشترک آمریکا و بروکسل پایبند نماند. ازجمله مهم‌ترین این توافقها، برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و گروه موسوم به 1+5 است.

هرچند ترامپ در طول رقابتهای انتخاباتی به‌شدت به توافق هسته‌ای با ایران تاخته بود، اما مقامات اروپایی می‌گویند که اکنون «خوش‌بینی محتاطانه‌ای» وجود دارد که وی به برجام پایبند بماند. یک دیپلمات ارشد اروپایی در این رابطه گفته است که «احساس فزاینده‌ای وجود دارد مبنی بر این‌که بر هم زدن توافق اشتباه است». این دیپلمات بابیان این‌که از اعضای تیم ترامپ شنیده که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا تبعات کناره‌گیری از توافق را به جانشینش گوشزد کرده، می‌گوید ترامپ «اکنون دریافته است که نادیده گرفتن این [توافق] غیرمسئولانه است». بااین‌حال تیم انتقالی ترامپ از اظهارنظر در مورد این گزارش خودداری کرده است. باوجوداین، نگرانی فزاینده‌ای وجود دارد مبنی بر این‌که ممکن است که تیم ترامپ اقداماتی انجام دهد که توافق هسته‌ای را در معرض خطر قرار دهد. اعضای تیم ترامپ به مقامات اروپایی گفته‌اند که توافق هسته‌ای به آمریکا اجازه می‌دهد تحریمهایی در ارتباط با فعالیتهای ایران حوزه‌های غیرهسته‌ای ازجمله اقدامات منطقه‌ای علیه شرکتها و شخصیتهای ایرانی وضع شود. هرچند مقامات اروپایی هم می‌گویند که می‌توان در برخی از حوزه‌ها مانند برنامه موشکی اقداماتی علیه ایران انجام داد، اما در عین‌حال هشدار می‌دهند که اگر واشنگتن فشار بر تهران را افزایش دهد، ممکن است که توافق هسته‌ای به‌سرعت بر هم بخورد. بنابراین گزارش، دیپلماتهای اروپایی به‌صراحت اعلام کرده‌اند که اگر ایالات‌متحده توافق هسته‌ای را بر هم بزند یا اقداماتی انجام دهد که بحران ایجاد کنند، این بلوک خود را به بازگرداندن تحریمها علیه ایران متعهد نخواهد دانست. یک دیپلمات ارشد اروپایی که در جریان جزییات گفت‌وگوهای اخیر قرار دارد، می‌گوید: «ما همواره می‌دانستیم که باید روی این خط باریک‌بین پایبندی به توافق و اقداماتی که می‌توان نسبت به ایران انجام داد بدون آنکه از توافق تخطی شود، حرکت کنیم». وی افزود: «و من هم این نظر را دارم که اگر ما اشتباه کنیم، ایران می‌تواند بگوید شما دارید با سوءنیت عمل می‌کنید».

منبع: ناطقان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *