ترامپ: برجام توافق بدی است

دسته: غیر حقوقی , مطالب برگزیده
بدون دیدگاه
سه شنبه - 28 دی 1395


ترامپ: برجام توافق بدی است

در آستانه ورود به کاخ سفید؛

  ترامپ: برجام توافق بدی است

 

 

%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be-%d8%a8%d8%b1%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82-%d8%a8%d8%af%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d8%aa

  جنگ عراق بزرگترین اشتباه آمریکا بود

رئیسجمهوری منتخب آمریکا در مصاحبه با دو روزنامه از ناکارآمدی ناتو، اشتباه صدراعظم آلمان، توافق با روسیه، تجارت با چین، مزایای برگزیت و اوضاع خاورمیانه و برجام سخن گفت.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا که تا چهار روز دیگر زمام قدرت در این کشور را به دست می‌گیرد در مصاحبه با روزنامه «بیلد» آلمان و «تایمز» انگلیس، به تشریح اهداف خود در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی پیش از هر چیز ناتو را پیمانی منسوخ توصیف کرد که دوره کارآمدی آن به سر آمده و از تمایل خود به عقد پیمانی با روسیه در جهت خلع سلاح هسته‌ای و هم‌چنین کاهش تحریمها علیه مسکو سخن گفت.

ترامپ ضمن استقبال از برگزیت (جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا)، از برقراری پیمان تجاری با بریتانیا استقبال کرد و در عین‌حال سیاستهای «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان را در گشودن درهای این کشور به روی پناه‌جویان به باد انتقاد گرفت. وی در مصاحبه با این دو روزنامه، اولویت نخست خود را برقراری پیمانهای تجاری منصفانه‌تر برای آمریکا و ایجاد مرزهایی به مراتب امن‌تر برای این کشور توصیف کرد. ترامپ هم‌چنین از رفع کسری تجاری آمریکا با سایر کشورهای جهان به‌ویژه چین سخن گفت و تأکید کرد که وی تجارت هوشمند را به تجارت آزاد ترجیح می‌دهد. وی در پاسخ به‌احتمال توافق با روسیه، موضوع تسلیحات هسته‌ای و کاهش قابل‌ملاحظه آن در ازای رفع تحریمهای مسکو را مطرح کرد.

در رویکرد خود نسبت به خاورمیانه نیز، ترامپ از تهاجم سال 2003 آمریکا به عراق، به‌عنوان بدترین تصمیمِ ممکن در طول تاریخ این کشور یاد کرد.

ترامپ در عین‌حال خواهان ایجاد مناطق امن در سوریه شد اما تأکید کرد که هزینه آن باید از سوی متحدین عرب آمریکا پرداخت شود.

وی هم‌چنین با اعلام نارضایتی از توافق هسته‌ای ایران، گفت: فکر می‌کنم یکی از بدترین توافقهایی است که تاکنون حاصل‌شده است، اما نمی‌خواهم بگویم که قصد دارم با این توافق چه‌کار کنم.

وی ناکارآمدی ناتو را متأثر از قدمت زمان تشکیل و عدم پرداخت سهم کشورهای عضو، عنوان کرد اما گفت که این پیمان همچنان برای وی اهمیت دارد.

ترامپ هم‌چنین در اظهارنظری که رنگ و بوی عقاید رهبران راست افراطی اروپا را داشت، گفت: کشورها به دنبال اثبات هویت خود هستند و انگلستان هم (با برگزیت) به دنبال هویت خود می‌گشت. برگزیت خوب پیش خواهد رفت و فکر می‌کنم که بقیه کشورهای اتحادیه اروپا هم آن را ترک خواهند کرد. وی با این‌که از مرکل به‌عنوان بزرگ‌ترین رهبر اروپا یاد کرد، سیاست درهای باز (پذیرش پناه‌جویان) را اشتباه بزرگی از جانب وی توصیف کرد و حتی تا آنجا پیش رفت که برگزیت را نیز نتیجه نارضایتی مردم انگلیس از موضوع پناه‌جویان عنوان کرد.

ترامپ قول داد که نسبت به پذیرش مهاجرین در خاک آمریکا نیز سخت‌گیرتر باشد و عقیده خود را این‌گونه توجیه کرد که مردم نمی‌خواهند دیگران بیایند و کشورشان را ویران کند. وی در نهایت از تداوم استفاده از شبکه‌های اجتماعی (به‌ویژه توئیتر) برای انتقال پیامهای خود به مردم، سخن گفت و از پوشش غیر صادقانه اظهاراتش از سوی رسانه‌ها انتقاد کرد.

گفتنی است که وی هفته پیش، شبکه «سی ان ان» را که غالباً به دموکراتها گرایش دارد، دروغ‌گو خطاب کرد و مانع از طرح سؤال خبرنگار این رسانه در یکی از نشستهای مطبوعاتش شد. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *