تحریر ترکه و مهروموم ترکه چیست؟

دسته: حقوق همگانی
یک دیدگاه
جمعه - 14 آبان 1395


تحریر ترکه و مهروموم ترکه چیست؟

تحریر ترکه و مهروموم ترکه چیست؟

ترکه (ماترک) یا میراث به کلیه اموال و تعهدات گویند یا به عبارتی کلیه دارایی متوفی که بعد از فوت او به وراث و نزدیکان وی انتقال می‌یابد اطلاق می‌شود.

امور راجع به ترکه عبارت‌اند از اقداماتی که جهت حفظ ترکه و رسانیدن آن به صاحبان حقوق انجام می‌شود ازجمله: مهروموم و تحریر ترکه و اداره ترکه و…

742046618

معنی مهروموم ترکه چیست؟

ازلحاظ حقوقی، مهروموم ترکه عبارت است از اقدامی که توسط مراجع قضایی صورت می‌گیرد تا ورثه از هرگونه استفاده و دخل و تصرف در ترکه ممنوع ‌شوند و این امر به‌منظور حفظ و نگهداری از ترکه انجام می‌گیرد.

مهروموم ترکه صرفاً با درخواست هر یک از ورثه متوفی یا نماینده قانونی آنان، موصی‌له درصورتی‌که وصیت به جزء مشاع شده باشد، طلبکار متوفی و وصی انجام می‌گیرد و همین افراد نیز حق رفع مهروموم ترکه رادارند. درخواست رفع مهروموم ترکه نیز به دو صورت بدون تنظیم ریز ترکه یا با درخواست تنظیم‌ ریز ترکه صورت می‌گیرد.

مرجع صالح جهت رسیدگی به امور ترکه:

مرجع صالح برای رسیدگی به امور راجع به ترکه، دادگاه بخشی است که آخرین اقامتگاه متوفی در ایران در حوزه آن دادگاه بوده و اگر متوفی در ایران اقامتگاه نداشته باشد دادگاه آخرین محل سکونت متوفی صالح به رسیدگی است و اگر متوفی در ایران ساکن هم نبوده باشد دادگاهی که اموال غیرمنقول متوفی در حوزه آن واقع‌شده صالح است و اگر اموال غیرمنقول هم در حوزه‌های متعدد واقع باشند دادگاهی که قبل از همه اقدام نموده صالح است.

مهروموم ترکه به یکی از اشکال زیر انجام میشود:

  1. قرار دادن لاک و موم گداخته در درب ورودی خانه یا پاکت و صندوق و …

زدن مهر رسمی بر لاک و موم گداخته شده

اشخاص مذکور زیر می‌توانند درخواست مهروموم ترکه را بنمایند:

– هر یک از ورثه متوفی یا نماینده قانونی آنها.

– موصی‌له درصورتی‌که وصیت به جزء مشاع شده باشد.

– طلبکار متوفی که طلب او مستند به سند رسمی یا حکم قطعی باشد به مقدار طلب در صورتی

که در مقابل طلب رهن نبوده و ترتیب دیگری هم برای تأمین طلب نشده باشد.

– کسی که از طرف متوفی به‌عنوان وصایت معین‌شده باشد.

در مورد مهروموم بدون درخواست اشخاص، صرف اطلاع دادگاه برای اقدام کافی است و شرایط آن این است که کسی که در ملک استیجاری یا … فوت‌شده و کسی برای حفظ اموال او نباشد و اموال دولتی یا عمومی نزد متوفی امانت بوده باشد.

تحریر ترکه (لیست کردن اموال متوفی) به چه ترتیبی است؟

وراث و نمایندگان قانونی آنان و وصی می‌توانند برای تعیین میزان و مقدار ترکه، از مقام قضایی تحریر ترکه را درخواست کند. در این صورت بعد از دعوت اشخاص ذی‌نفع و آگهی تعیین وقت که از یک ماه نباید کمتر و از سه ماه نباید بیشتر باشد، منتشر می‌شود. غیبت اشخاصی که برای تحریر ترکه یا مهروموم ترکه احضار شده‌اند مانع از تحریر ترکه نیست. هرگاه ترکه متعلق حقوق عمومی قرار بگیرد یا غایب یا محجوری در بین وراث باشد یا وارث متوفی معلوم نباشد، امین یا قیم ملزم است درخواست تحریر ترکه را از مرجع ذی‌صلاح کند.

رفع (برداشتن) مهروموم:

مقررات مربوط به رفع مهروموم در ماده 194 تا 200 قانون امور حسبی بیان‌شده است. ازجمله اینکه افرادی که حق درخواست مهروموم رادارند حق درخواست رفع آن را نیز دارند؛ درخواست رفع مهروموم از دادگاهی می‌شود که صالح به رسیدگی به امور ترکه است. منبع: موسسه آفتاب عدالت امین


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۹۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
فاطمه دوشنبه 16 مرداد 1396 - 10:15 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام وقت بخیر من یک سوال داشتم تلفظ قانون امور حسبی چیه؟ hesbi یا hasbi

تصویر امنیتی را وارد کنید *