تأیید صلاحیتها برای هر دوره

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۵


تأیید صلاحیتها برای هر دوره

سخنگوی شورای نگهبان تشریح کرد:

تأیید صلاحیتها برای هر دوره

عباسعلی کدخدایی در دومین نشست خبری خود با تبریک هفته کرامت و همچنین گرامیداشت روز خبرنگار و شهدای این عرصه، سالروز صدور فرمان مشروطیت و وظایف خبرنگاران را یادآور شد و به شرح مصوبات هفته قبل شورای نگهبان پرداخت.
وی در رابطه به لایحه کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص نیز گفت: این لایحه اجمالاً یک یا دو نوبت بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در رفت‌وآمد بود که دو یا سه ایراد شکلی داشت نه ماهوی که باید اصلاح شود.
شورای نگهبان با اصل این لایحه مخالفت نداشت. با ایرادات شورای نگهبان مواجه بود؛ زیرا مغایر با اصل 75 بود و عدم تأمین مالی این لایحه و عدم اشاره به نحوه تأمین بار مالی بود. مجلس اصلاحاتی را به عمل آورد ولی این اصلاحیه‌ها کافی نبود. اعضای شورای نگهبان همچنان ایراداتی را نسبت به آن دارند که باید اصلاح شود.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: با توجه به این‌که لایحه بانوان شاغل در بخشهای غیردولتی را هم شامل می‌شود از جهت فقهای محترم هم ایراد شرعی نسبت به آن وارد شد. امیدواریم با رفع این دو ایراد این مسأله حل شود.
سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگر از این نشست خبری با اشاره به جلسه چهارشنبه گذشته فقهای شورای نگهبان، تصریح کرد: چندین نامه دیوان عدالت اداری که برخی مغایر با شرع شناخته و برخی ارجاع شد که خود دیوان عدالت اداری طبق قانون دراین‌باره اعلام نظر کنند.
وی در رابطه با سؤال خبرنگاری مبنی بر سخنان اخیر دبیر شورای نگهبان در رابطه با خریدوفروش آراء، پاسخ داد: این بحث خریدوفروش آراء یکی از آسیبهای جدی انتخابات ما در دوره‌های گذشته است که باید تلاش شود این مشکل حل شود. از راهکارهای بازدارنده آن بحث ثبت‌نام رأی‌دهندگان است که می‌تواند بخشی از این مشکل را حل کند. همچنین الکترونیکی شدن انتخابات هم به رفع این مشکل کمکهایی داشته باشد.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری دیگر مبنی بر طرح ادعاهایی درباره احتمال رد صلاحیت برخی مسؤولین فعلی، خاطرنشان کرد: دوستان با نظر شورا دراین‌باره آشنا هستند.
شورا با توجه به گمانه‌زنیها پاسخی ندارد. افراد ممکن است در عرصه سیاسی نسبت به افراد دیگر نظراتی را داشته باشند ولی شورا در این زمینه نظری ندارد. در هر دوره بر اساس همان دوره صلاحیت افراد توسط شورای نگهبان بررسی می‌شود. تأیید صلاحیت هر دوره برای همان دوره است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال خبرنگاری دیگر مبنی بر جهت‌گیری شورای نگهبان در رابطه با فیشهای حقوقی نامتعارف، پاسخ داد: اگر تخلفاتی صورت گرفته باشد قطعاً هنگام بررسی صلاحیتها مبنا قرار خواهد گرفت.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که ایرادات شورای نگهبان نسبت به قانون انتخابات شامل چه مواردی است؟
گفت: ایرادات زیادی را می‌توان نسبت به این قانون وارد دانست. یکی از این ایرادات بحث صلاحیتهاست و این موضوع ازجمله مواردی است که شورای نگهبان مدعی است که ما شرایطی را که در این زمینه‌داریم کیفی است و نیاز است که با معیارهای کمی در نظر گرفته شود تا بتوانیم به داوطلبان و مردم آن‌را گزارش دهیم. یکی دیگر از ایرادات بحث زمان‌بندی انتخابات است که دشواریهایی را برای ما ایجاد کرده است.
ایراد دیگر مربوط به تخلفاتی است که صورت می‌گیرد و امکان‌پذیر است که با اصلاح قانون جلوی تخلفاتی مانند خریدوفروش آراء را بگیریم همچنین بحث تبلیغات هم موضوع دیگری است که باید در قانون اصلاح شود؛ چراکه فعالیتهایی که صورت می‌گیرد مشخص نیست که از چه زمانی تبلیغات شروع می‌شود. همچنین هزینه‌های انتخاباتی هم باید موردبررسی قرار گیرد. ما این موارد را در قانون نداریم و بخشی از ایراداتی است که می‌توان در قانون فعلی آن‌را بگیریم. امیدواریم که با همکاری مجلس قانون جامعی را داشته باشیم.
وی درباره این‌که آیا انتخابات ریاست جمهوری به‌صورت الکترونیکی برگزار می‌شود؟
گفت: شورای نگهبان مدعی انتخابات الکترونیکی بوده و هست و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم اما فراهم کردن آن منوط به فراهم آوردن زیرساختها و اصلاح قانون انتخابات است. خوشبختانه وزارت کشور هم درخواست جلسات کارشناسی را کرده بود که با کارشناسان شورای نگهبان در رابطه با این موضوع در حال بررسی هستند که اگر مقدمات آن فراهم شود قطعاً ما هم از آن استقبال می‌کنیم.
کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که شورای نگهبان آماری را در مورد خریدوفروش آراء طی چند سال اخیر و این‌که در کدام استانها این تخلفات صورت گرفته است، دارد؟ گفت: اجازه دهید که این موضوع را نگوییم. در برخی از استانها این موضوع وجود داشته که در اداره نظارت بر انتخابات ثبت‌شده است.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که شما در گفت‌وگویی تغییر نظام انتخابات حزبی را توصیه کرده‌اید،
آیا در این زمینه افراد تأیید صلاحیت می‌شوند یا احزاب؟
گفت: اگر ما یک نظام حزبی مستقل داشته باشیم که با تمام شرایط شکل‌گرفته باشد بسیاری از مشکلات حل می‌شود. در مجلس هم به‌جای این‌که شورای نگهبان با 12 هزار نفر سروکار داشته باشد با 10 حزب سروکار دارد و بررسی مقدماتی صلاحیت ممکن است در اختیار نهادهای مردمی و احزاب صورت گیرد.
منبع: ایسنا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *