تأیید حکم 14 سال حبس برای رهبر اپوزیسیون ونزوئلا

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
شنبه - 7 اسفند 1395


تأیید حکم 14 سال حبس برای رهبر اپوزیسیون ونزوئلا

تأیید حکم 14 سال حبس برای رهبر اپوزیسیون ونزوئلا

 

 

 

894973274

دادگاه عالی ونزوئلا حکم ۱۴ سال حبس برای رهبر حزب اپوزیسیون این کشور را در حالی تأیید کرده که اپوزیسیون این کشور میترسند نتوانند در انتخابات آتی این کشور آمریکای لاتین شرکت کنند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تأیید حکم ۱۴ سال حبس برای لئوپولدو لوپز، رهبری اپوزیسیون ونزوئلا در حالی از سوی دادگاه عالی این کشور صورت گرفته که ترامپ در جریان دیدار با همسر وی در کاخ سفید خواستار آزادی وی شده است.

هم‌چنین این روند در حالی صورت گرفته که اپوزیسیون ونزوئلا بیم آن را دارند که دولت کاراکاس مانع از شرکت آنها در انتخابات آتی شود و این مسأله باعث شود تا سوسیالیستها باوجود نارضایتی مردمی و فساد گسترده همچنان در قدرت باقی بمانند.

لوپز به اتهام تحریک خشونت و ناآرامی در کشور در جریان موجی از تظاهرات مرگبار علیه دولت کاراکاس در ۲۰۱۴ که باعث کشته شدن دهها تن شد، گناهکار شناخته‌شده است اما گروههای حقوق بشری و دولتهای خارجی این اتهامات علیه وی را باانگیزه سیاسی خوانده و خواستار آزادی وی شده‌اند.

لیلیان تینتوری، همسر لوپز این حکم از سوی دادگاه عالی را غیر مشروع خواند و در دیدار با ترامپ در کاخ سفید از وی خواست تا از دولت کاراکاس بخواهد همسرش را آزاد کند.

همسر لوپز پیش از سفرش به واشنگتن و در فرودگاه کاراکاس گفت: هر حکمی از سوی دولت دیکتاتوری ونزوئلا کاملاً باطل است.

در همین حال، دادگاه عالی وفادار به دولت نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا دستور داده تا احزاب اپوزیسیون این کشور باید خودشان را احیا کرده و به قوانین کشور احترام بگذارند.

مقامهای ارشد حزب سوسیالیست شکایتهای اپوزیسیون را مسخره کرده و می‌گویند که کاندیداهای مخالف مادورو می‌توانند تحت ائتلافی با عنوان “اتحاد دموکراتیک” در مبارزات انتخاباتی شرکت کنند اما همین مقامها باز هم به دنبال ممنوعیت فعالیتهای انتخاباتی این ائتلاف هستند.

منتقدان دولت می‌گویند این اقدامات برای به حاشیه کشاندن و ممنوع‌الفعالیت کردن این گروههای مخالف در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ است.

دورنمای ممنوعیت فعالیتهای انتخاباتی این احزاب باعث بروز نگرانیهایی در واشنگتن شده و ترامپ در روزهای گذشته دستور داد تا معاون رئیس‌جمهوری ونزوئلا در فهرست سیاه قرار گیرد.  اپوزیسیون ونزوئلا می‌گویند این استراتژی که رئیس‌جمهوری در پیش‌گرفته بی‌شباهت به اقدامات دانیل اورتگا، رئیس‌جمهوری چپ‌گرای نیکاراگوئه نیست؛ وی در انتخابات برای سومین بار پیروز شد پس از آنکه دادگاه عالی این کشور رهبر حزب اصلی اپوزیسیون را از شرکت در انتخابات کنار زد. رهبران سوسیالیست ونزوئلا به دنبال این هستند که احزاب اپوزیسیون را با متهم کردنشان به دخالت در امور تروریستی تضعیف و غیر مشروع اعلام کنند.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *