به رسمیت شناختن کشور فلسطین وتو خواهد شد؟

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
دوشنبه - 20 دی 1395


به رسمیت شناختن کشور فلسطین وتو خواهد شد؟

به رسمیت شناختن کشور فلسطین وتو خواهد شد؟

837248721

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا میگوید، این کشور هر قطعنامهای که کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد، وتو خواهد کرد.

به نقل از شبکه خبری سی.ان.ان، بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا طی مصاحبه‌ای در پاسخ به این سؤال که آیا جان کری معتقد است واشنگتن هرگونه قطعنامه‌ای را که شامل به رسمیت شناختن کشور فلسطین باشد، وتو خواهد کرد، تأکید کرد: بله، ما بارها و بارها این مسأله را روشن کرده‌ایم که چنین قطعنامه‌هایی را به‌طورقطع وتو خواهیم کرد. رأی ممتنع آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل موجب شد تا قطعنامه ضداسراییلی با حمایت ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت تصویب شود. رودز ادامه داد: ما اکنون بر این قطعنامه تمرکز کرده‌ایم؛ چراکه بر اساس شرایط موجود به‌ویژه شهرک‌سازیهای فعلی اسراییل، عملی کردن راه‌حل دو کشور را غیرممکن می‌دانیم و معتقدیم که این اقدام اسراییل در حقیقت به راه‌حل یک کشوری منجر خواهد شد که در آن کرانه باختری به اشغال شهرک‌سازیهای اسراییل در می‌آید.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تماس میان مقامات کاخ سفید یا وزارت خارجه آمریکا با هر یک از مقامات مصری یا فلسطینی در ارتباط با این قطعنامه توضیح داد: به نظر من بسیار بی‌فایده است که ما در مورد گزارشی صحبت کنیم که درباره نشستی است که هرگز صورت نگرفته است.

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا تصریح کرد: مسأله‌ای که من می‌توانم با قطعیت به شما بگویم این است که ما پیش‌نویس این قطعنامه را تهیه نکردیم و این قطعنامه را نیز مطرح نکردیم. این مسأله‌ای بود که فلسطین و مصر مدتها بود درباره آن فعالیت می‌کردند.

این در حالی است که پیش‌تر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اظهار کرد، اسنادی در اختیار دارد که ثابت می‌کند آمریکا هماهنگیهای لازم برای تصویب این قطعنامه را به عمل‌آورده است. رودز گفت: ما تنها رأی ممتنع دادیم؛ چراکه معتقد بودیم در شرایط فعلی کار درست همین است. من گمان می‌کنم که این اسراییل است که تلاش دارد از مسأله واقعی و حقیقی منحرف شود. پیش‌ازاین، وزیر امور خارجه آمریکا گفت،‌ کشورش اجازه تصویب قطعنامه ضداسراییلی در شورای امنیت سازمان ملل متحد را به این خاطر داده که این اقدام تنها راه برای دستیابی به راهکار دو کشور بوده است. منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *