بستن قهوه‌خانه‌ها پاک کردن صورت مسأله است

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 8 اسفند 1395


بستن قهوه‌خانه‌ها پاک کردن صورت مسأله است

یک جامعهشناس:

 بستن قهوهخانهها پاک کردن صورت مسأله است

 

 

 

114037271

یک جامعهشناس با تأکید بر اینکه بستن قهوهخانهها راهحل کاهش مصرف دخانیات در کشور نیست، آن را پاک کردن صورت مسأله دانست و گفت: وقتی قهوهخانهها بسته شود، افراد در خانه مصرف میکنند و بهصورت قلیان دائم در دسترس او قرار دارد.

دکتر افسر افشار نادری ضمن حضور در یک گفت‌وگوی رادیویی با موضوع “فست دودها” و مضرات آن در فضای مجازی، اظهار کرد: وقتی قهوه‌خانه‌ها بسته شود، افراد در خانه مصرف می‌کنند. کسانی که قلیان می‌کشند در نهایت روزی یک‌بار به قهوه‌خانه می‌روند ولی اگر به خانه بیاید قلیان به‌صورت دائم در دسترس او قرار دارد. در واقع به‌جای این‌که مسأله را حل کنیم صورت مسأله را پاک کرده‌ایم.

وی هم‌چنین بر اهمیت تأثیر شرایط اجتماعی و محیطی برای خوب یا بد جلوه کردن یک پدید نیز تأکید کرد و ادامه داد: این زمینه‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد، نه این‌که بپرسیم چه کسانی و چگونه از آن استفاده می‌کنند. در بیشتر موارد جوانان به هشدارهایی که درباره مضرات دخانیات اعلام می‌شود توجه نمی‌کنند؛ درحالی‌که روی بسته‌های سیگار درباره مضرات دخانیات و به‌جز آن درباره مصرف قلیان هم تذکراتی داده‌شده است. تا وقتی جوانان تمایل به مصرف داشته باشند، این دادوستد وجود دارد و بنابراین نمی‌توان جلوی آن را گرفت.

در ادامه این برنامه، حسن آذری پور ماسوله، عضو ستاد کشوری کنترل دخانیات، با بیان این‌که منظور از مواد دخانی تنها قلیان نیست، اظهار کرد: در حال حاضر در دنیا شایع‌ترین سن تجربه مواد دخانی 13 تا 19 سالگی است. همه‌کسانی که در این دوره سنی یک نخ سیگار می‌کشند، در آینده تبدیل به سیگاری فعال و معتاد به آن نمی‌شوند، بلکه عده‌ای فقط تجربه می‌کنند و از گردونه خارج می‌شوند. ولی گروهی از آنها تبدیل به مصرف‌کنندگان حرفه‌ای دخانیات می‌شوند. در کشورهایی شبیه ایران که جمعیت جوانی دارد و امکان آشنایی و تجربه مواد دخانی نیز برای آنها در دسترس است، احتمال این‌که این جوانان سیگار را تجربه کنند و تبدیل به مصرف‌کننده مداوم مواد دخانی شوند، بیشتر است.

آذری پور ماسوله هم‌چنین تصریح کرد: یک نوع از قهوه‌خانه‌ها، پاتوق کارگرهای فصلی هستند و بیشتر در پایین‌شهر فعالیت می‌کنند و بالای شهر مانند آنها رانمی بینید اما مجوز سرو قلیان این قهوه‌خانه‌ها از سال 85 مجوزشان لغو شد.

عضو ستاد کشوری کنترل دخانیات استقلال‌طلبی و خطرپذیری را از عوامل گرایش جوانان به دخانیات عنوان کرد و گفت: بزرگ‌ترین معضل در گروه سنی نوجوان، جوان و زنان مصرف قلیان است که علت آن نیز یک باور نادرست است که می‌گوید چون دود قلیان از آب عبور می‌کند، سموم آن جذب آب می‌شود و به‌سلامتی صدمه‌ای نمی‌رساند.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *