برکناری پنج عضو هیأت علمی به علت تخلفات پژوهشی

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
شنبه - 4 دی 1395


برکناری پنج عضو هیأت علمی به علت تخلفات پژوهشی

برکناری پنج عضو هیأت علمی به علت تخلفات پژوهشی

37

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نتیجه رسیدگی به تخلفات استادان علوم پزشکی در موضوع نشریه نیچر را اعلام کرد که بر اساس آن رأی به اخراج ۵ عضو هیأت علمی داده شد.

دکتر شاهین آخوندزاده افزود: جلسات متعددی در دانشگاههای علوم پزشکی در کمیته‌های اخلاق برگزار و تصمیماتی دراین زمینه گرفته شد. این تصمیمات با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و معاونان و یا روسای دانشگاههای علوم پزشکی دراین موضوع ذی‌ربط بودند اتخاذ شد.

وی گفت: به‌طور مشخص ۵ عضو هیأت علمی بارأی هیأت رسیدگی تخلفات اداری فعلاً از سمت هیأت علمی منفک شدند و هیأت رسیدگی به تخلفات اعضای هیأت علمی به اخراج آنها رأی داده‌اند. البته این رأی اولیه است اما از سوی این افراد قابل‌اعتراض است.

آخوندزاده یادآور شد: همچنین یک معاون پژوهشی که بیشترین تخلف در دانشگاه مربوطه انجام‌گرفته است از سمتش برکنار شد.

وی اظهار داشت: از میان ۵۸ مقاله‌ای که به دلیل تخلف علمی از سوی نشریه اشپرینگر رد شده است نیمی از مقالات در حوزه پزشکی و مربوط به دانشگاههای وزارت بهداشت بودند اما همه آنها ناشی از کارهای تحقیقاتی بوده‌اند و پایان‌نامه‌ای با این مقالات مرتبط نیست.

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یادآور شد: در حقیقت دانشجویی دراین زمینه فعالیت نداشته است که مدرک دانشجو یا دانش‌آموخته با این مقالات مورد خدشه واقع شود.

وی افزود: همچنین دو نفر از اعضای هیأت علمی که نویسنده اول و مسؤول مقالات نبودند اما با این مقالات ارتقاء پیدا کردند، ارتقاءشان لغو شد.

آخوندزاده همچنین با اشاره به برخورد شدید وزارت بهداشت درباره تخلفات پژوهشی و هماهنگی با وزارت علوم و دانشگاه آزاد دراین زمینه گفت: روز گذشته جلسه‌ای در دفتر وزیر بهداشت با حضور وزیر علوم و رئیس دانشگاه آزاد به همین منظور برگزار شد و بر اساس هماهنگی به‌عمل‌آمده قرار شد برخورد مشابه ای در دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم نیز انجام گیرد.

وی افزود: در همین زمینه راهکارهایی که می‌توانیم درصد تخلفات پژوهشی را کاهش بدهیم را به دست آوردیم. در همین زمینه مقرر شد، قوانین ارتقاء اعضای هیأت علمی اصلاح شوند، ثبت پایان‌نامه رصد شوند و همچنین مقالات پژوهشی منتشرشده و رعایت اخلاق حرفه‌ای نشر در آنها نیز رصد خواهد شد.

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تأکید کرد: پررنگ شدن کمیته‌های اخلاق در دانشگاههای علوم پزشکی نیز یکی از این راهکارها است که مقرر شد در وزارت علوم و دانشگاه آزاد هم کمیته‌های اخلاق شکل بگیرند.

وی افزود: البته در وزارت علوم و دانشگاه آزاد برنامه‌ها و نرم‌افزارهای برای شناسایی تخلفات عددی تهیه‌کرده‌اند که آن دسته از مقالات که دارای مشابهت هستند را بهتر بتوان یافت.

آخوندزاده یادآور شد: برخورد یکسانی در سه نهاد وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد در مورد ۵۸ مقاله‌ای که دارای تخلف علمی بودند انجام می‌گیرد.

وی تأکید کرد: جامعه دراین زمینه باید متوجه باشد که علاوه بر برخورد شدید با متخلفان به این موضوع هم توجه کنند که در همه جای دنیا یک‌درصدی از مشکلات پژوهشی وجود دارد و ما نیز از این مسئله به‌عنوان یک فرصت برای رفع مشکلات پژوهشی استفاده کردیم.

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: همچنین دراین زمینه نتایج نظرسنجی از دانشگاهیان که چه مشکلاتی به تخلفات پژوهشی منجر می‌شود، مشخص‌ شده است.


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *