برنامه جامع اقدام مشترک
در حال اجراست


دسته: حقوق بین المللی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 27 تیر 1395


برنامه جامع اقدام مشترک
در حال اجراست


برنامه جامع اقدام مشترک
در حال اجراست

فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مناسبت سالگرد تصویب برجام پس از مذاکرات و گفت‌وگوهای طولانی بیانیه‌ای را صادر کرد.
 در بیانیه فدریکا موگرینی آمده است: یک سال پس از تصویب توافق تاریخی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران که در وین بر سر آن توافق انجام شد، اتحادیه اروپا خرسند است تا اعلام کند که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در حال اجرا شدن است. این موضوع نشان می‌دهد که با اراده سیاسی، پشتکار و دیپلماسی چندجانبه می‌توان به راه‌حلهای عملی برای مشکلات بسیار دشوار دست‌یافت.
اتحادیه اروپا فعالانه به حمایت از اجرای کامل و مؤثر برجام در طول مدت توافق‌نامه و نیز قطعنامه‌ 2231 شورای امنیت سازمان ملل ادامه خواهد داد. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن بر ضرورت تبعیت کامل ایران از تمامی تعهداتش تحت برجام و ادامه همکاری کامل و به‌موقع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید می‌کند.
این کشورها همچنین از ایران می‌خواهند تا از فعالیتهایی که در تضاد با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل هستند، خودداری کند. اتحادیه اروپا از نقش هماهنگ کننده کمیسیون مشترک نماینده عالی که تحت این توافق‌نامه پیش‌بینی شده و از درخواست کمک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تحقق مسئولیت نظارت و راستی آزمایی تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران حمایت می‌کند، رعایت تعهدات از سوی همه طرفها برای اعتمادسازی و امکان ایجاد پیشرفت تدریجی و ثابت در روابط بین اتحادیه اروپا، کشورهای عضو آن و ایران همان‌گونه که در شورای امور خارجه در ژوئیه 2015 بیان شده یک شرط ضروری است.
در ادامه این بیانیه آمده است:‌اتحادیه اروپا بیان می‌کند که تعهدات مرتبط با تحریمهای این اتحادیه تحت برجام طبق طرح اجرای مورد توافق تحقق یافته است. در روز اجرا (16 ژانویه 2016) زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راستی‌آزمایی کرد که ایران به تعهدات مرتبط هسته‌ای خود عمل کرده است، تحریمهای اقتصادی و مالی مرتبط با هسته‌ای لغو شدند. در همان روز یادداشت اطلاعاتی جامع درباره‌ رفع تحریمها دبه‌منظور شفاف‌سازی برای متصدیان اقتصادی اتحادیه اروپا درباره‌ شرایط مقرراتی جدید منتشر شد. به نفع اتحادیه اروپاست که رفع تحریمهای اقتصادی و مالی مرتبط با هسته‌ای مزایایی برای مردم ایران به همراه داشته باشد.
بخش دیگری از بیانیه موگرینی می‌افزاید:
اتحادیه اروپا تأکید می‌کند که شفاف‌سازی درباره‌ رفع تحریمها برای دادن مجوز تعامل دوباره بانکهای و شرکتهای تجاری اروپایی در ایران مهم است.
در این راستا این اقدام راهنمایی جامعی را که در چهارچوب تحریمهای لغو شده و آن دسته از تحریمهای باقی‌مانده فراهم شده بود را ارائه می‌کند. اتحادیه اروپا متعهد می‌شود تافعلانه به تعامل با بخش خصوصی ادامه دهد و همه طرفهای برجام را تشویق می‌کند تا به تلاشهای امدادی خود در این راستا ادامه دهند. برای این‌که ایران به‌طور کامل از مزایای لغو تحریمها بهره‌مند شود لازم است که این کشور بر مشکلات مرتبط بر سیاست‌گذاری اقتصادی و مالی، شرایط اقتصادی و قواعد قانونی فائق آید. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن آماده هستند که در این حوزه و نیز برای تأمین کمکهای فنی شامل تبعیت از شروط FATF و بررسی استفاده از اعتبار صادرات به‌منظور تسهیل تجارت، برنامه مالی و سرمایه‌گذاری با ایران همکاری کنند.
در ادامه این بیانیه آمده است:
اتحادیه اروپا بار دیگر بر تعهداتش برای توسعه بیشتر روابط با ایران به‌ویژه در حوزه‌هایی مانند تجارت، انرژی، حقوق بشر، همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز، مهاجرت، محیط‌زیست مبارزه با تهدیدهای فراملی از قبیل مواد مخدر همکاریهای بشردوستانه حمل‌ونقل، تحقیقات آموزش، فرهنگ و مسایل منطقه‌ای تأکید می‌کند. در این راستا اتحادیه اروپا بیانیه نهایی مشترک نماینده عالی به همراه گروهی از نمایندگان در دیدار از تهران را در نظر می‌گیرد.
اتحادیه اروپا از استراتژی تعامل تدریجی که در این حوزه جامع است و نیز در جایی که منافع مشترک وجود دارد گروهی است و در زمانی که اختلافی وجود دارد، حیاتی است و در عمل نیز سودمند است، حمایت می‌کند. به عنوان بخشی از این جریان، اتحادیه اروپا قصد دارد تا یک دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا را در ایران افتتاح کند.
در پایان این بیانیه آمده است: برجام در جهت منافع همه منطقه است و فرصتی برای پیشرفت همکاری منطقه‌ای ایجاد می‌کند که باید از سوی همه طرفها مغتنم شمرده شود. اتحادیه اروپا از همه طرفها می‌خواهد که در جهت یک شرایط منطقه‌ای مشترک و کمک به کاهش تنشها فعالیت کنند. اتحادیه اروپا بار دیگر بر تعهداتش برای کمک به تحقق پیشرفت وضعیت منطقه‌ای تأکید می‌کند.
منبع: ایسنا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *