برنامه‌های موکب دانشجویی خدام الحسین (ع) در ایام اربعین

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۲ آبان ۱۳۹۵


برنامه‌های موکب دانشجویی خدام الحسین (ع) در ایام اربعین

برنامههای موکب دانشجویی خدام الحسین (ع) در ایام اربعین

%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85-%d9%87%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%88%da%a9%d8%a8-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%d8%ac%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%ae%d8%af%d8%a7%d9%85-%d8%a7%d9%84%d8%ad%d8%b3%db%8c%d9%86

مدیر موکب دانشجویی خدام الحسین (ع) گفت: امسال 32 هزار متر زمین برای احداث زائرسرای خدام در نظر گرفتهشده که هدف آن فراهم آوردن امکان زیارت رایگان برای همه است.

 محسن آخوندزاده مدیر موکب دانشجویی خدام الحسین (ع) با حضور در نمایشگاه مطبوعات با اشاره به خدمات این موکب گفت:‌ این موکب در سال 90 با حمایت جمعی از دانشجویان برای آشنایی قشر جوان با عتبات تشکیل شد. در سال 91 برای اولین بار اقدام به اعزام به کربلا در ایام اربعین کردیم که در آن زمان هنوز شور و شوق پیاده‌روی اربعین به این شکل نبود.

وی در همین رابطه افزود: در آن سال 12 کشور ازجمله انگلیس، تانزانیا، بلژیک، نروژ و آفریقای جنوبی در عتبات اقدام به برپایی موکب کرده بودند و خلأ وجود موکب جمهوری اسلامی دراین فضا حس می‌شد و در سال 92 اولین موکب رسمی ایران برپا شد. آخوندزاده با اشاره به فضای رسانه‌ای اولین موکب رسمی جمهوری اسلامی در عتبات ادامه داد: در آن سال حدود 40 خبرنگار در موکب حضور داشتند که اخبار را به‌صورت آنلاین ارسال می‌کردند و همین باعث گسترش این موکب در فضای مجازی شد. مدیر موکب دانشجویی خدام الحسین (ع) در رابطه با فضایی که در اختیار این موکب است، گفت:‌ در سال 94 زمینی به مساحت 20 هزار متر برای موکب خریداری شد و یک ماه پیش نیز زمینی به مساحت 12 هزار متر در جوار زمین قبلی به موکب اضافه شد و از این فضای 32 هزار متری برای احداث زائرسرای خدام استفاده می‌شود. هدف اصلی ما دراین موکب شکستن نوع زیارت عتبات است. می‌خواهیم مردم بتوانند بدون نگرانی ازلحاظ هزینه از زیارت رایگان استفاده کنند.

وی در همین رابطه افزود: زائرسرای خدام الحسین (ع) می‌تواند چهار شب ازنظر اسکان، زیارت و تغذیه زائران اربعین را پشتیبانی کند. این موکب یک موکب مردمی است و هزینه‌های آن از طریق نذورات مردم تأمین می‌شود.

آخوندزاده در رابطه با برنامه‌های امسال موکب خدام الحسین (ع) گفت: با توجه به تجربه سه ساله این موکب امسال برنامه‌های مفصلی را در نظر گرفته‌ایم. پیش‌بینی اسکان سه هزار نفر در هر شب را کرده‌ایم. روزانه 40 هزار پرس غذا دراین موکب پخت می‌شود. 10 هزار پرس صبح، 15 هزار پرس ظهر و 15 هزار پرس شب در اختیار زوار قرار می‌گیرد. همچنین سال گذشته تنها موکبی که دارای فضای بستری بود موکب خدام الحسین (ع) بود و امسال این فضا را تا 300 متر گسترش داده‌ایم و 80 نفر از نیروهای هلال‌احمر برای خدمت‌رسانی به زوار آماده هستند.

وی با اشاره به حضور طبیبان سنتی دراین موکب گفت: با توجه به خستگی زوار در پایان مسیر به سمت حرم، حکیم خیراندیش که جزو پیشکسوتان طب سنتی ایران است به همراه 150 نفر دیگر آماده خدمت‌رسانی به زوار هستند. همچنین چایخانه‌ موکب انواع دم‌نوشهای گیاهی را زیر نظر طبیبان سنتی سرو می‌کند که روزانه به 20 هزار دم‌نوش می‌رسد.

وی در رابطه با برنامه‌های فرهنگی این موکب برای امسال افزود: موکب خدام الحسین از ابتدا فضای رسانه‌ای داشت. امسال نیز فضایی برای پخش زنده خبرنگاران داخلی و خارجی در نظر گرفته‌ایم. همچنین هشت غرفه فرهنگی ازجمله غرفه تعمیر موبایل، ماساژ و خیاطی نیز دراین موکب موجود است.

منبع: مهر

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *