برخی غیرمنصفانه از مذاکرات هسته‌ای ایراد عوامانه می‌گیرند

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
شنبه - 21 اسفند 1395


برخی غیرمنصفانه از مذاکرات هسته‌ای ایراد عوامانه می‌گیرند

صالحی در جمع خبرنگاران:

برخی غیرمنصفانه از مذاکرات هستهای ایراد عوامانه میگیرند

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برخی غیرمنصفانه از مذاکرات هستهای ایرادهای عوامانه میگیرند که باید به آنان گفت چرا با افکار عمومی بازی میکنید.

علی‌اکبر صالحی در هفتمین جشنواره تحلیل و تکریم از کارآفرینان و مدیران اشتغال‌زای کشور که در سالن همایشهای بین‌المللی صداوسیما برگزار شد، گفت: جامعه‌ای که با امید همراه نباشد خیلی نمی‌تواند حرکت جدی انجام دهد؛ امید عنصر محرک هر جامعه‌ای است.

صالحی ادامه داد: انسان با امید حرکت می‌کند اما متأسفانه نمی‌دانم بعضیها چرا به دنبال از بردن امید هستند، شاید بحث انتخابات و منافع حزبی باشد که این خیلی برای من جا نمی‌افتد. رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این‌که از سال ۱۳۸۲ تاکنون در جریان مذاکره هسته‌ای و پرونده ساختگی بودم گفت: ملت ما با مذاکرات هسته‌ای توانست با اقتدار و عزتمندانه آنچه را حقش بود بگیرد.

صالحی افزود: عزیزانی که غیرمنصفانه درباره مذاکرات هسته‌ای صحبت می‌کنند بگویند چه‌کاری باید انجام می‌دادیم که ندادیم. او ادامه داد: به‌عنوان‌مثال می‌گویند ۲۰ هزار سانتریفیوژ را حفظ می‌کردید که بحث طولانی دارد یا آب‌سنگین را نگه‌دارید که نگه داشتیم. می‌گویند رآکتور قدیمی را نگه‌دارید که در حال بهتر کردن آن هستیم. معاون رئیس‌جمهور با بیان این‌که در برخی امور در حوزه هسته‌ای در حال شتاب هستیم گفت: در مقدار کیک زردی که از اول خلقت حضرت آدم تا به امروز ما ۵۵۰ تن کیک زرد داشتیم که در این یک سال بعد از برجام توانستیم ۳۸۴ تن به محصول کیک زرد اضافه کنیم، آیا این شتاب نیست؟

صالحی افزود: قرار است ۹۰۰ تن دیگر نیز وارد کنیم که تفاهم شده است و دکتر عراقچی این را دنبال می‌کند تا اجرایی شود. رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: می‌گویند ۲۰ هزار سانتریفیوژ به ۶۰۰۰ سانتریفیوژ تبدیل شد که این از نظر عددی درست است اما از این ۲۰ هزار سانتریفیوژ ۱۰ هزار عدد آن کار نمی‌کرد و تنها ۱۰ هزار سانتریفیوژ فعال بود. اگر ۲۰۰ هزار سانتریفیوژ هم داشته باشیم اورانیوم لازم برای غنی‌سازی کردن را نداریم.

صالحی افزود: چرا فضای یاس را فراهم می‌کنیم؟ چرا با ایجاد ابهام و تشویش فضایی را فراهم می‌کنیم و می‌گوییم برای چه می‌خواهید در ایران سرمایه‌گذاری کنید؟ این بر خلاف قاعده اسلامی و جوانمردی و عشق به وطن است. وی ادامه داد: ما قدرتمندانه و عزتمندانه ایستاده‌ایم و این ملت ۳۷ سال فشارها را تحمل کرده است که این انقلاب حفظ شود و اراده الهی این بود که انقلاب اوج بگیرد و امروز در عرصه بین‌المللی نقش‌آفرین هستیم و دوست و دشمن به این موضوع اذعان دارند.

معاون رئیس‌جمهور با بیان این‌که کلید طلایی خاورمیانه یقیناً در ایران است، گفت: مشکلات اقتصادی در کشور داریم که راه‌حل آن اقتصاد مقاومتی است.

صالحی افزود: کشور ما ظرفیت قوی و آینده‌‌ای رو به رشد برای پیاده‌سازی این اقتصاد دارد و باید به آن توجه جدی داشته باشیم. او ادامه داد: در عرصه هسته‌ای مولد بودن را آغاز کردیم چون ما خودمان چشمه علم هستیم چیزی که من در کشوری مثل مالزی نمی‌بینم؛ ایران به آستانه‌های هسته‌‌ای رسیده است البته برای به بلوغ رسیدن آن راه زیاد است. رئیس سازمان انرژی اتمی با یادآوری سفر خود به انگلستان و بازدید از پروژه جت گفت: قبل از برجام بعید بود که یک کشور درحال‌توسعه بتواند از این پروژه بازدید کند و خوشبختانه به لطف دوستان وزارت خارجه و هماهنگیهای انجام‌شده توانستیم بازدید خوبی داشته باشیم. صالحی در ادامه افزود: حضور معنوی ایران در لبنان، عراق و سوریه، امری نیست که کسی آن را انکار کند. با هم بودن دولت و ملت ایران در طول این سالها باعث شده که این درک در طرف مقابل به وجود آید که دولتها در ایران برخاسته از ملت است و درست به همین دلیل است که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران می‌تواند با قدرت و عزت با قدرتهای جهان وارد مذاکره شود. منبع: ایلنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *