برای فسخ سند صلح مشروط نیازی به اخذاستعلام وسند نیست

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 8 شهریور 1395


برای فسخ سند صلح مشروط نیازی به اخذاستعلام وسند نیست

برای فسخ سند صلح مشروط نیازی به اخذاستعلام وسند نیست

 

 

پرسش: سند صلح مشروط را مصالح می خواهد فسخ کند اصل سند در دست متصالح است و با هم اختلاف دارند آیا بدون اصل سند و با استعلام از ثبت میتوان صلح مشروط با خیارفسخ مادام العمر برای مصالح را فسخ کرد؟

پاسخ: برای اعمال حق فسخ ذوالخیار، نه سند مالکیت لازمست نه استعلام؛

فقط احراز حق و هویت.

طبق ماده 23 آیین نامه قانون دفاتر فسخ یک طرفه است چون مصالح از حق خیار خود استفاده می کند نیاز به حضور و امضا متصالح ندارد و در حاشیه دفتر و سند نوشته می شود و فسخ نامه به اداره ثبت ارسال می گردد ولی با وجود سامانه ثبت آنی و با استفاده از مفهوم شیوه نامه مربوطه باید سند فسخ تنظیم گردد.

چنانچه مصالح و متصالح هر دو حضورداشته باشند بهترین روش اقاله خواهد بود.

سؤال: در خصوص سؤال موردبحث اگر سند مال المصالحه داشته باشد تکلیف چیست؟

پاسخ: غالباً اسناد صلح با حق خیار فسخ، مسامحه و مجانی است؛ لیکن چنانچه غیر آن‌هم باشد، استرداد مال المصالحه امری ترافعی بوده و به دفترخانه مرتبط نمی‌شود؛

نویسنده: مهدی نیکزاد – 1394/5/7

نظرات دفاتر اسناد رسمی


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *