بخش تعاون با چند بانک سهمش را از اقتصاد می‌گیرد؟

دسته: حقوق اقتصادی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۴ مهر ۱۳۹۵


بخش تعاون با چند بانک سهمش را از اقتصاد می‌گیرد؟

بخش تعاون با چند بانک سهمش را از اقتصاد می‌گیرد؟

277296208

معاون وزیر تعاون از موافقت بانک مرکزی با کلیات تأسیس بانک تعاون خبر داد و گفت: اگر تعاونیها بخواهند سهم ۲۵ درصدی خود را از اقتصاد بگیرند دست‌کم باید سه بانک در اختیار داشته باشند.
سید حمید کلانتری اظهار کرد: باوجودآنکه بانک دولتی توسعه تعاون در خدمت بخش تعاون است اما هنوز بانک تعاونی مختص بخش تعاون که برگرفته از سرمایه افراد باشد نداریم و لازم است این اتفاق بیفتد تا تعاونیها بتوانند بااقتدار بیشتری در عرصه بانکداری و بازارهای پولی و مالی ظاهر شوند.
وی ادامه داد: طی مذاکراتی که با بانک مرکزی داشتیم، موافقت اولیه با کلیات تأسیس بانک تعاون صورت گرفته و امیدواریم در آینده نزدیک بانکهای تعاونی به عرصه بازار پولی قدم بگذارند.
کلانتری بابیان اینکه تاکنون بانکی که سهامش در بورس عرضه شود تا مردم سهامدارش شوند نداشته‌ایم، اظهار کرد: درگذشته بخشی از تعاونیهای اعتباری که در بازار پولی فعالیت داشتند به دلیل پاره‌ای مشکلات با نظر بانک مرکزی در مؤسسات مالی و اعتباری ادغام شدند وعده‌ای هم در قالب بانکهای جدید غیرتعاونی مشغول فعالیت شدند.
وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به توافق اولیه با بانک مرکزی برای ایجاد بانک تعاون، هیأت مؤسس بانک تعاونی تشکیل شود و بخش تعاون به‌جای یک بانک چندین بانک در اختیار داشته باشد.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: اگر بنا باشد سهم بخش تعاون حداقل یک‌سوم بخش خصوصی باشد و بخش خصوصی ۱۵ بانک در اختیار داشته باشد تعاونیها حداقل باید دراین جریان سه بانک داشته باشند.
به گفته وی در هند و مالزی و بسیاری از کشورهای اروپایی، یکی از بخشهای فعال تعاونی صندوقهای اعتباری و بانکهای تعاونی است به‌نحوی‌که دومین بانک فرانسه و آلمان بانک تعاونی هستند. منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *