بان‌کی‌مون: پس از بازگشت به کره جنوبی برای آینده‌ام تصمیم می‌گیرم

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۳ آبان ۱۳۹۵


بان‌کی‌مون: پس از بازگشت به کره جنوبی برای آینده‌ام تصمیم می‌گیرم

در مصاحبه با رویترز

بانکیمون: پس از بازگشت به کره جنوبی برای آیندهام تصمیم میگیرم

دبیر کل سازمان ملل در بحبوحه تلاشها برای سوق دادن وی به سمت ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد، پس از پایان دوره دبیر کلیاش در ژانویه به کره جنوبی بازخواهد گشت و این مسأله را که در آینده کشورش چه نقشی میتواند ایفا کند بررسی خواهد کرد.

Portrait of SG

بان‌کی‌مون 72 ساله که در پایان سال 2016 میلادی دوره تصدی‌اش در سمت دبیر کلی سازمان ملل پایان می‌یابد، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: توقع بسیاری از مردم کره را مبنی بر اینکه باید برای آینده بهتر کره کاری انجام دهم، درک می‌کنم. این اولین بار است که من به‌صورت علنی درباره آینده‌ام و رأی سازمان ملل صحبت می‌کنم.

بان‌کی‌مون تنها نامزد بالقوه برای انتخابات ریاست جمهوری دسامبر 2017 کره جنوبی است که همواره در تمامی نظرسنجیها از بیش از 20 درصد حمایتها برخوردار بوده است.

وی که برای دو دوره پنج‌ساله دبیر کل سازمان ملل بوده گفت: قصد دارم اواسط ژانویه 2017 به کره جنوبی بازگردم. پس‌ازآن باید با برخی دوستانم و مقامات ارشدم که می‌توانند مشاوره‌های خوبی به من دهند ازجمله اینکه برای آینده کره چه نقشی می‌توانم ایفا کنم، به مذاکره بنشینم.

اگر بان‌کی‌مون برای انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی نامزد شود، انتظار می‌رود به حزب محافظه‌کار حاکم «سائه نوری» بپیوندد.

بان‌کی‌مون گفت: گزینه‌های من همچنان باز هستند. اجازه دهید با دقت بسنجیم که چه راهی برای استفاده از زمان و تجاربم به‌عنوان دبیر کل سازمان ملل بهتر است.

در دوره دوم دبیر کلی بان‌کی‌مون جنگ سوریه وخیم‌تر و دورنماهای صلح کمرنگ‌ و کمرنگ‌تر شد. وی گفت: بسیار متأسفم که مسأله سوریه حل‌نشده است. من آماده پذیرش تمامی انتقادات و تقصیرها هستم اما باید بدانید که گاهی اوقات برای آنچه فراتر از کنترلم هست، مقصر شناخته‌شده‌ام.

یکی از مسائل مطرح برای بان‌کی‌مون نحوه رسیدگی به افزایش تنشها در شبه‌جزیره کره به دنبال دو آزمایش اتمی و یکسری آزمایش موشک بالستیک کره شمالی در سال جاری میلادی است که نقض قطعنامه‌های شورای امنیت محسوب می‌شود.

وی دراین‌باره گفت: حتی درگذشته نیز شاهد این میزان تنش در شبه‌جزیره کره نبوده‌ایم و این مسأله واقعاً مرا نگران کرده است. گاهی اوقات شورای امنیت در ابراز مواضعش بی‌دلیل طول می‌دهد و این نوع حس عدم اتحاد و توافق عام بهانه خوبی به دست برخی کشورها ازجمله کره شمالی می‌دهد تا از این قطعنامه‌ها پیروی نکنند.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *