ایران آماده میزبانی نفت‌کشهای روسی شد

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 13 دی 1395


ایران آماده میزبانی نفت‌کشهای روسی شد

برنامه صادرات نفت به روسیه

ایران آماده میزبانی نفتکشهای روسی شد

 %d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%af%d9%87-%d9%85%db%8c%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%86%d9%81-%d8%aa%da%a9%d8%b4%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b3%db%8c-%d8%b4%d8%af

همزمان با آغاز مذاکرات نهایی ایران و روسیه برای امضای قرارداد فروش 100 هزار بشکه نفت، برنامهریزی برای تغییر آرایش شبکه خطوط لوله و آمادهسازی پایانه نفتی نکا آغازشده است.

 بیژن زنگنه و «الکساندر نواک» وزیران نفت و انرژی ایران و روسیه آذرماه امسال در تهران بر روی نهایی کردن قرارداد فروش روزانه 100 هزار بشکه نفت خام به توافق رسیدند. ازاین‌رو در صورت توافق نهایی تهران- مسکو بر روی قرارداد فروش نفت، 50 هزار بشکه نفت به‌صورت نقد و 50 هزار بشکه در ازای دریافت خدمات فنی و مهندسی به روسها فروخته خواهد شد. بااین‌وجود یکی از ابهامات اجرای این قرارداد تاریخی نفت بین ایران و روسیه، امکان انتقال نفت از جنوب به شمال کشور با اعمال تغییر آرایش در شبکه خطوط لوله نفتی ازنظر فنی و عملیاتی است.

داریوش امیر سرداری گودرزی در گفتگو با مهر درباره آماده‌سازی شبکه انتقال نفت در شمال کشور برای آغاز صادرات نفت ایران به روسیه، گفت: هم‌اکنون خط لوله پایانه نفتی نکا به تهران از ظرفیت انتقال روزانه 250 تا 300 هزار بشکه نفت خام در روز برخوردار است.

معاون شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با اعلام این‌که در صورت نهایی شدن قرارداد فروش نفت بین ایران- روسیه ازنظر فنی و عملیاتی امکان معکوس کردن و تغییر آرایش این خط لوله نفتی وجود دارد، تصریح کرد: هم‌اکنون عملیات آماده‌سازی این خط لوله نفتی باوجود توقف سوآپ نفت از کشورهای حاشیه دریای خزر انجام‌شده و حتی امکان انتقال نفت از جنوب به شمال کشور با رویکرد صادرات به کشورهای هم‌جوار ازجمله روسیه وجود دارد. این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که آماده‌سازی خط لوله نفتی نکا- تهران (انبار نفت ری در جنوب تهران) باهدف صادرات نفت در مدت‌زمان کوتاهی انجام خواهد شد، تأکید کرد: برای معکوس کردن جریان انتقال نفت باید یکسری تغییرات فنی در برخی از مراکز انتقال نفت در مسیر این خط لوله انجام شود. در همین حال حسن باقریان مدیر خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه تهران شهریورماه امسال در جمع خبرنگاران از اعمال تغییراتی در برخی از توربینها و ایستگاههای انتقال نفت در مسیر خط لوله نکا- ری خبر داده و گفته بود: با اعمال تغییرات جدید بر روی تأسیسات و خطوط لوله حتی امکان سوآپ برعکس و صادرات نفت به کشورهای حاشیه خزر از طریق این خطوط لوله وجود دارد.

ایران آماده میزبانی نفتکشهای روسی شد

از سوی دیگر در پایانه نفتی نکا هم به‌عنوان بزرگ‌ترین ترمینال نفتی ایران در دریای خزر با انجام عملیات لایروبی و ساخت اسکله‌های جدید ظرفیت پهلوگیری کشتیهای نفت‌کش با ظرفیت بالا فراهم‌شده است. سید پیروز موسوی مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران در گفتگو با مهر با اشاره به آماده‌سازی پایانه نفتی نکا برای ازسرگیری سوآپ نفت و یا صادرات نفت به کشورهای متقاضی، گفت: درصورتی‌که سیاست شرکت ملی نفت ایران فروش نفت به کشورهای حاشیه دریای خزر باشد محدودیتی برای پهلوگیری نفت‌کشهای خارجی دراین ترمینال نفتی وجود ندارد. هم‌اکنون طراحی و ساخت پروژه عظیم حوضچه فراگیر و افزایش 12 پست اسکله و عمق آبخور کشتیهای نفت‌کش در پایانه نکا آغازشده است. علاوه براین هم‌اکنون امکان پهلوگیری کشتیهای نفت‌کش با ظرفیت 12 تا 14 هزار تن در پایانه نفتی نکا با تکمیل طرح توسعه حوضچه فراگیر فراهم‌شده ضمن آنکه دراین پایانه نفتی ظرفیتی برای ذخیره‌سازی یک‌میلیون و 350 هزار بشکه نفت ایجادشده است.

براین اساس در صورت توافق نهایی ایران و روسیه بر روی قرارداد فروش روزانه 100 هزار بشکه نفت خام، محدودیتی به‌منظور پهلوگیری کشتیهای نفت‌کش روسی در پایانه نفتی نکا وجود ندارد.

 ایران در طول دوران پسا برجام بالاترین میزان مشارکت با شرکتهای نفتی روسی را داشته به‌طوری‌که تاکنون تفاهم‌نامه توسعه هفت میدان نفت و گاز ایران با شرکتهای متعدد روسیه همچون گاز پروم نفت، لوک اویل، تات نفت، روس نفت و زابرژ نفت امضاشده است. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *