ایراد ضرب به دیگران جرم است

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ شهریور ۱۳۹۵


ایراد ضرب به دیگران جرم است

آقای نماینده مجلس قانونگذاری!

ایراد ضرب به دیگران  جرم است

 

عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان از پیگیری موضوع درگیری نماینده ارومیه با خبرنگار روزنامه ایران دراین هیأت خبر داد.

محمدجواد جمالی، در مورد نحوه ورود هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان به موضوع درگیری نماینده ارومیه با خبرنگار روزنامه ایران اظهار کرد: اولین جلسه هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان بعد از تعطیلات مجلس و در مهرماه برگزار می‌شود که دراین جلسه مواردی که این هیأت می‌تواند به آن ورود پیدا کند، مشخص می‌شود.

وی توضیح داد: اگر نماینده‌ای رفتاری خلاف شئون نمایندگی در هر زمینه‌ای داشته باشد و یا اظهارنظری در مسائل داخلی و خارجی برخلاف شئون نمایندگی انجام دهد، این هیأت ورود می‌کند، همچنین اگر نماینده‌ای حق کسی را ضایع کرده و یا ارتباطات ناسالم اقتصادی داشته و یا ارتباطات ناسالمی با بیگانگان برقرار کرده باشد نیز طبیعتاً هیأت بررسیهای لازم را انجام خواهد داد.

این عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان با اشاره به درگیری قاضی پور با خبرنگار روزنامه ایران اظهار کرد: حرکت آقای قاضی پور نوعی رفتار خارج از شئون نمایندگی است و طبیعتاً اگر کسی شکایت کند این موضوع در هیأت نظارت قابل‌طرح خواهد بود و تذکرات لازم داده خواهد شد چون رفتار صورت گرفته صحیح نبوده است البته اگر شکایتی صورت نگیرد و به ما گزارشی ارائه شود و یا خودمان از این موضوع آگاه شویم نیز می‌توانیم در هیأت بررسی کنیم ولی اگر شکایت صورت گیرد دستمان برای بررسی بازتر است.

جمالی با اشاره به ترکیب هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان اظهار کرد: هیأت نظارت متشکل از سه نفر با جایگاه حقوقی یعنی رئیس کمیسیون اصل 90، رئیس کمیسیون حقوقی و یکی از نواب رئیس و 4 نماینده از سایر کمیسیون هاست. ما دراین هیأت به دنبال مچ‌گیری نیستیم بلکه می‌خواهیم هشدارهای لازم را بدهیم. وی افزود: ممکن است از کانالهای مختلفی به ما گزارشهایی از انحراف نماینده‌ای از شئون برسد که ما در بررسیها براین موضوع تأکیدداریم که نماینده را به جاده اصلی برگردانیم و طبیعتاً این کار در جوی آرام انجام می‌شود.

این عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در ادامه در مورد احتمال ورود این هیأت به حواشی جلسه علنی دیروز مجلس بعد از تذکر کوه‌کن و پاسخ مطهری و فریاد مرگ بر منافق چند نماینده گفت: دیروز آقای کوه‌کن تذکر آیین‌نامه‌ای را خطاب به آقای مطهری مطرح کرد و حتی گفت که تمایل داشته این تذکر را در زمان ریاست آقای لاریجانی بیان می‌کرد.

جمالی افزود: صحبت آقای کوه‌کن این بود چون آقای مطهری نایب‌رئیس مجلس است باید در ارائه نامه و یا بیان اظهاراتش دقت لازم را داشته باشد، نامه‌ای که ایشان به آقای پورمحمدی نوشته‌اند ازنظر زمانی و با توجه به‌قرار داشتن در سالگرد شهادت شهید رجائی و باهنر به صلاح نبوده و باعث سوءاستفاده منافقان شده است.

وی ادامه داد: این تذکر در فضای کاملاً آرامی مطرح شد و آقای مطهری نیز پاسخ آقای کوه‌کن را داد که در خلال پاسخ آقای کوه‌کن فریاد می‌زد که چون آقای مطهری رئیس جلسه است، باید در مقام رئیس تنها بگوید تذکر وارد است یا نه و حق پاسخگویی از جایگاه ریاست مجلس را ندارد و می‌تواند در زمان دیگری همچون یک نماینده عادی به تذکر پاسخ دهد.

جمالی ادامه داد: بعدازاین تذکر چند نفر شعار مرگ بر منافق را سر دادند که منظور آنها آقای مطهری نبود بلکه چون موضوع مربوط به منافقین بود آنها چنین شعاری را سر دادند و خیلی سریع نیز این موضوع جمع شد. نماینده فسا، بابیان اینکه این اتفاقات فضای تنش آلودی را در مجلس به وجود نیاورد، گفت: ما دیروز شاهد آن فضای تند دوران مجلس قبل نبودیم که برخی آقایان جلوی میز خطابه می‌رفتند و فریاد می‌زدند. این آقایان در صندلی خود اعتراضشان را مطرح کردند و هیچ حواشی به دنبال نداشت.

وی در پایان گفت: تاکنون شکایتی از آقای مطهری به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان نرسیده است ولی به نظرم اتفاقی نیفتاده که بخواهیم آن را بررسی کنیم ولی بازهم اگر شکایتی مطرح شود ما آن را پیگیری می‌کنیم. آنچه روز گذشته در مورد شکایت 30 نفر از نمایندگان در مورد سلب صلاحیت آقای مطهری از نایب‌رئیسی مجلس مطرح‌شده بود نیز ارتباطی با هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان ندارد و این شکایت به هیأت ناظر در ماده 26 آیین‌نامه (متشکل از روسای کمیسیونهای تخصصی و اعضای کمیسیون تضمین آیین‌نامه) ارجاع شده است.

منبع: ایسنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *