اگر پدر و مادر طفلی با دریافت وجه نقد طفل خود را به عنوان فرزند خوانده در اختیار فرد دیگری قرار دهند دارای وصف مجرمانه است.و فرزند خواندگی مطابق قوانین خاص قابل تحقق است

دسته: دو هفته نامه سوم سال94(شماره57) , نظرهاي مشورتي اداره حقوقي
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۷ خرداد ۱۳۹۴


اگر پدر و مادر طفلی با دریافت وجه نقد طفل خود را به عنوان فرزند خوانده در اختیار فرد دیگری قرار دهند دارای وصف مجرمانه است.و فرزند خواندگی مطابق قوانین خاص قابل تحقق است

شماره پرونده ۱۵۰۳ ـ ۱۸۲ ـ ۹۳                  نظریه شماره ۲۲۴۰/۹۳/۷ ـ ۱۸/۹/۱۳۹۳

سؤال

اگر پدر و مادر طفلی با دریافت وجه نقد طفل خود را در اختیار فرد دیگری قرار دهند که آن فرد به عنوان فرزند خوانده از آن نگهداری نماید (خرید و فروش طفل) آیا این عمل، دارای عنوان مجرمانه می‌باشد یا خیر؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

قانونگذار در ماده ۳ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب ۱۳۸۱، هرنوع خرید و فروش و بهره­کشی و به کارگیری کودکان به منظور ارتکاب اعمال خلاف از قبیل …. را دارای وصف مجرمانه دانسته است. بدیهی است که درخصوص فرزندخواندگی می­باید مطابق قوانین خاص خود رفتار گردد و لذا در فرض مطروحه که ناظر بر فروش فرزند به دیگری می­باشد، با توجه به مراتب فوق‌الذکر جرم محسوب می­گردد و خریدار و فروشنده طفل قابل تعقیب و مجازات هستند.


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷
برچسب ها: