اگر جای دولت بودم اجازه نمی دادم وزیر اقتصاد آلمان وارد کشور شود

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۴ مهر ۱۳۹۵


اگر جای دولت بودم اجازه نمی دادم وزیر اقتصاد آلمان وارد کشور شود

رئیس قوه قضاییه:

اگر جای دولت بودم  اجازه نمی دادم وزیر اقتصاد آلمان وارد کشور شود

 

به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیتالله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با انتقاد شدید از اظهارات اخیر وزیر اقتصاد آلمان مبنی بر لزوم به رسمیت شناختن اسرائیل و طرح برخی ادعاهای حقوق بشری علیه ایران، گفت: اگر بهجای دولت محترم و وزیر امور خارجه بودم قطعاً اجازه نمیدادم چنین شخصی وارد کشور شود.

رئیس قوه قضائیه ضمن تسلیت فرارسیدن ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) تصریح کرد: حلول ماه محرم‌الحرام، ماه حزن اهل‌بیت و شیعیان ایشان را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و امیدواریم که مراسم عزای سیدالشهدا (ع) باشکوه بیشتر از پیش در سراسر کشور برگزار شود و مردم از این طریق قرب و انس بیشتری با اهل‌بیت و ساحت حق‌تعالی بیابند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به دعوت مخاطبان از سوی امام حسین (ع) پیش از عاشورا و همچنین سخنان ایشان در پایان حادثه عاشورا، روایتی مشهور در این زمینه بیان کرد و گفت: در این روایت می‌خوانیم که اباعبدالله الحسین (ع) فرمودند: «انی لَم أَخرُج أَشِراً وَ لابَطراً وَ لامُفسِداً وَ لاظالِماً و اِنَّما خَرَجتُ لِطَلَبِ الإصلاحِ فِی امّه جدّی و أُرِیدُ أَن آمُر بِالمَعرُوفِ وَ أَنهی عَنِ المُنکَرِ وَ أَسیرَ بِسیرَهِ جَدّی وَ أبی علی بن ابی‏طالب (ع)» یعنی اینکه من از سر لذت و خوش‌گذرانی  و برای فساد و ظلم خروج نکردم، بلکه برای طلب اصلاح در امت جدم رسول‌الله قیام کردم. ایشان درواقع هدف و درون‌مایه حرکت خود را روشن می‌سازند و اعلام می‌کنند که مسیرشان، مسیر حق است. در ادامه آنچه را که همواره وظیفه مؤمنین بوده است یعنی امربه‌معروف و نهی از منکر را به‌عنوان هدف خود معرفی و بر ادامه راه پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) تأکید می‌کنند.

آیت‌الله آملی لاریجانی بابیان اینکه تمام جلوه‌های حادثه عظیم عاشورا ذیل توحید و عبودیت معنا دارد، به روایتی از امام سجاد (ع) اشاره و اظهار کرد: ایشان می‌فرمایند «لما اشتد الامر بالحسین بن علی بن أبی طالب (ع) نظر إلیه من کان معه فاذا هو بخلافهم، لانهم کلما اشتد الامر تغیرت ألوانهم، وإرتعدت فرائصهم و وجبت قلوبهم، وکان الحسین وبعض من معه من خصائصه تشرق ألوانهم وتهدا جوارحهم، وتسکن نفوسهم.» یعنی وقتی امربر حضرت دشوار شد، دیگران به ایشان نگاه کردند و دیدند که حال خودشان باحال حضرت کاملاً متفاوت است. هر بارکار بر یاران سخت می‌شد برخی پاهایشان می‌لرزید و رنگ می‌باختند اما حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و برخی از همراهانشان چهره‌هایی نورانی‌تر می‌یافتند و روح و جوارحشان آرام می‌گرفت. این جلوه یک انسان موحد است که در هر حالتی راضی به قضای الهی است.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک هفته نیروی انتظامی و تقدیر از زحمات تلاشگران ناجا اظهار کرد: از شهدا و جانبازان نیروی انتظامی و همچنین خانواده‌های معظم آنان تقدیر می‌کنیم و یادشان را گرامی می‌داریم چراکه این عزیزان و همه کارکنان محترم نیروی انتظامی برای برقراری امنیت همواره تلاش می‌کنند و ما می‌دانیم که امنیت و در کنار آن احساس امنیت، از ضروریات حیات انسانی است و به‌ویژه در کشور ما این امنیت ارزان به دست نیامده است و حاصل مجموعه تلاشهای نیروهای انتظامی، نظامی، امنیتی و قوه قضاییه است.

رئیس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود با انتقاد شدید از اظهارات اخیر وزیر اقتصاد آلمان، تصریح کرد: وزیر اقتصاد آلمان در سخنانی نادرست، غیرمنطقی و غیر صحیح گفته است اگر ایران می‌خواهد راه تعاملات تجاری باز شود باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد. ظاهراً ایشان در خواب گرانی به سر می‌برد و نمی‌داند که ایران سی‌وچند سال است که برای مقاومت در برابر چنین خواسته‌هایی فشارهای زیادی را در مسیر اعتقاد خود تحمل
کرده است.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به ادعاهای حقوق بشری وزیر آلمانی و همچنین اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: این شخص و اتحادیه اروپا آیا کشته شدن مردم بی‌گناه یمن به دست عربستان و پشتیبانی آمریکا را نمی‌بینند؟ آیا این کودکان چندروزه و چندماهه که خود سازمان ملل کشتارشان را تأیید کرد اما با فشار دلارهای سعودی مجبور به عقب‌نشینی شد، حقوق بشر ندارند؟ آیا پناه‌جویانی که به اروپا رفته‌اند و علت آوارگی‌شان نیز دقیقاً اقدامات جنگ‌طلبانه اروپا و آمریکا بوده است و امروز نیز تلاش می‌شود که قوانین سخت‌گیرانه‌ای علیه آنان تصویب شود، حقوق بشر ندارند؟ آیا سیاه‌پوستان آمریکا که همواره از سوی پلیس این کشور هدف تهدید و کشتار قرار می‌گیرند، حقوق بشر ندارند؟

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به تجهیز صدام به بمبهای شیمیایی توسط آلمان در طول جنگ عراق با ایران اظهار کرد: اینکه وزیر اقتصاد آلمان و امثال او پیش از رسیدگی به موارد متعدد نقض حقوق بشر از سوی خودشان و متحدانشان بر اساس اطلاعات کاملاً خلاف واقع و ساختگی، کشوری مانند ایران را متهم به نقض حقوق بشر می‌کنند سخنی نامربوط و ناسنجیده است.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به اظهارات این قبیل افراد در مورد اعدامها در ایران نیز خاطرنشان کرد: هیچ‌کس در کشور، از اعدام خوشش نمی‌آید و از آن دفاع نمی‌کند اما در مقابل این مجازات باید دید که مواد مخدر چگونه به جان جوانهای ما افتاده و اگر سهل‌انگاری در این زمینه صورت گیرد تخریب نیروی جوان کشور و خانواده‌های آنان شدت خواهد گرفت. یک معتاد چندین خانواده را درگیر و قربانی می‌کند، بنابراین ما باید با اتخاذ سیاستهای لازم مقابل این موضوع بایستیم و این نکته را نیز باید در نظر داشت که قوه قضاییه در این امور مجری قوانین مربوط به مجازات اعدام (در باب مواد مخدر یا غیر آن) است و خود نمی‌تواند تصرفی در آنها داشته باشد. برخی از این قوانین مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام است و برخی هم مجلس. انتظار تخلف قانونی از دستگاه قضا نیز انتظار ناحق دیگری است.

رئیس قوه قضاییه افزود: برخورد با مقوله مواد مخدر در بسیاری از کشورهای دیگر ازجمله کشورهای شرق آسیا به‌مراتب سخت‌تر از برخورد جمهوری اسلامی است.

آیت‌الله آملی لاریجانی تأکید کرد: مقامات جمهوری اسلامی به امثال وزیر آلمان اجازه دخالت در امور داخلی خود را نخواهند داد و بنده به دولت و وزیر خارجه پیشنهاد می‌کنم که اجازه ندهند چنین افرادی وارد کشور شوند؛ افرادی که کشورهایشان در طول چندین سال به بهانه‌های واهی ازجمله موضوع سلاحهای هسته‌ای که رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند «آن را حرام می‌دانیم»، کشور ما را مورد تحریم قراردادند و در حال حاضر برای حضور در بازارهای ما به‌جای آنکه عذرخواهی کنند با لحن طلبکارانه سخن می‌گویند.

رئیس قوه قضاییه درعین‌حال تأکید کرد: بنده بنا ندارم در کار دولت محترم و وزارت امور خارجه دخالت کنم. طبیعتاً هر قوه‌ای وظایف مختص به خود دارد اما اگر به‌جای آنها بودم اجازه نمی‌دادم این وزیر وارد کشور شود. به‌هرحال دولت و وزیر محترم امور خارجه باید عزتمندی مردم را حفظ کنند و راه را بر این قبیل افراد ببندند تا بفهمند که باید در بیان خود ادب دیپلماتیک را رعایت کنند و با عذرخواهی قدم به‌پیش بگذارند. آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم پاسخگویی قاطع و جدی مسئولان به سخنان مزبور برای جلوگیری از تکرار چنین رفتارهایی اظهار کرد: ذلت و عزت، دوراهی است که انسان می‌تواند انتخاب کند. مردم ما بیش از سی سال به دلیل استقامت خود انحاء مشکلات را تحمل کرده‌اند و نباید فراموش کنیم که اگر اتکایمان تنها به خدا باشد خداوند راههای بسیاری را بر انسان می‌گشاید. منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *