اگر ترامپ و اعراب خلیج‌فارس اتحادیه‌ای مشابه ناتو تشکیل شود …

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - 3 اسفند 1395


اگر ترامپ و اعراب خلیج‌فارس اتحادیه‌ای مشابه ناتو تشکیل شود …

اگر ترامپ و اعراب خلیجفارس اتحادیهای مشابه ناتو تشکیل شود …

 

ترامپ

شایعاتی در مورد تلاش دولت ترامپ با متحدان کلیدیاش در خاورمیانه برای ایجاد یک اتحاد منطقهای مشابه ناتو با هدف مقابله بانفوذ ایران در این منطقه وجود دارد. آندری وسلوف تحلیلگر سیاسی اسپوتنیک معتقد است که اگر این بلوک تشکیل شود، یک تهدید مستقیم برای دمشق خواهد بود بهجای ایران.

او اظهار داشت ایران یکی از اهداف دور برای این اتحادیه به شمار می‌رود. بلوک جدید تهدید مستقیمی علیه بشار اسد و دولت او خواهد بود. رئیس‌جمهور سوریه که یک علوی است حمایتهای اقتصادی و نظامی از سوی ایران دریافت می‌کند که یک دولت شیعه است. از این بابت اتحاد جدید را که می‌توانیم یک اتحاد سنی بنامیم تا یک اتحاد عرب تهدیدی علیه بشار خواهد شد نه ایران.

واشنگتن از امارات، اردن، عربستان و مصر می‌خواهد که به اتحادیه نظامی مشترکشان بپیوندد اما دیگر کشورهای منطقه نیز آزادند که در آینده به این بلوک بپیوندند. این اتحاد جدید احتمالاً بر اساس بند 5 ناتو به دنبال ایجاد پاسخهای مشترک و هماهنگ است. این بلوک اگر ایجاد شود با مشارکتهای اطلاعاتی با اسراییل خواهد بود. با این حال نه واشنگتن و نه تل‌آویو عضو رسمی این بلوک نخواهند بود.

بر اساس گزارشهای تأیید نشده این بلوک قرار است باهدف مقابله با ایران شکل بگیرد.

با این ‌وجود ویژگی سیاست خارجی دولت ترامپ نشان داده که این دولت به دنبال در پیش گرفتن دیپلماسی‌ای است که معتقد است همیشه باید از تبدیل دشمنان قدیمی به دوست استقبال کرد.

 رئیس‌جمهور آمریکا منتقد سرسخت ایران است و دائماً از عقب‌نشینی از توافق هسته‌ای با ایران حرف می‌زند.

ایران رسماً به‌واسطه آخرین دور آزمایشات موشکی‌اش از نظر مشاور سابق امنیت ملی ترامپ تحت نظر قرار گرفت. در اوایل فوریه ترامپ در توییتر خود ایران را برای آزمایشات موشکی‌اش به‌شدت سرزنش کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران با آتش‌بازی می‌کند و تحت کنترل آمریکاست.

چند روز بعد رئیس‌جمهور آمریکا ایران را اصلی‌ترین حامی تروریسم خواند و سخنگوی کرملین دیمیتری پسکوف را مجبور کرد که بگوید مسکو در این ایده با آمریکا هم‌فکری ندارد.

وسلوف هم‌چنین تأکید کرده که ابتکار عمل ترامپ در این دوره چیز جدیدی نیست. اوایل سال 2015 اتحادیه عرب برنامه‌هایش را برای ساخت یک نیروی مشترک با 40 هزار نیرو توسط مصر و عربستان و مراکش و سودان و اردن و دیگر کشورها اعلام کرد. مرکز فرماندهی این نیروها قرار بود در مصر باشد و رهبری آن نیز بر عهده ژنرالهای عربستانی.

این ابتکار عمل به «ناتوی عرب» معروف شد که چند ماه بعد زمانی که از عربستان درباره تأخیر در امضای توافقهای رسمی برای این برنامه سؤال پرسیده شد یک تحلیلگر توضیح داد که:

تأخیر در این مسأله در پی این‌که نمایندگان مصری و عربستانی در اتحادیه عرب با هم دچار مشکل پیدا کردند ایجاد شد. قاهره نگران این است که این نیروهای مشترک در لیبی مستقر شوند چرا که مسبوق به سابقه است که این اتحادهای جدید برای مداخله در امور داخلی کشورهایی نظیر مراکش و کشورهای خاورمیانه‌ای مورد استفاده قرار بگیرند. نمایندگان مراکش و الجزیره در این ایده با مصر همراهی کردند.

در دسامبر 2015 عربستان سعودی از اتحاد نظامی اسلامی پرده‌برداری کرد که یک اتحاد بینا دولتی برای مبارزه با تروریسم خوانده‌شده است و گفته می‌شود بر اساس ایده ناتوی عربی ایجادشده است. منبع: انتخاب


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *