ایران رتبه نخست تولید علم در منطقه غرب آسیا را دارد

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 15 دی 1395


ایران رتبه نخست تولید علم در منطقه غرب آسیا را دارد

ایران رتبه نخست تولید علم در منطقه غرب آسیا را دارد

853855414

بنابر آمار منتشر شده در پایگاه علمسنجی سایماگو، ایران رتبه نخست تولید علم در منطقه غرب آسیا را دارد.

این پایگاه معتبر علم‌سنجی بین‌المللی در آخرین گزارش خود، برترین دانشگاههای ایران در سال 2016 را به ترتیب، دانشگاه تهران «با رتبه 9 در میان دانشگاههای منطقه غرب آسیا»، علوم پزشکی تهران «با رتبه 12 در میان دانشگاههای منطقه غرب آسیا» و صنعتی شریف «با رتبه 15 در میان دانشگاههای منطقه غرب آسیا دسته‌بندی کرده است.

سایماگو شرکتی فناور محور است که شهرتی جهانی در زمینه تحلیل و ارزیابی اطلاعات علمی دارد.

این شرکت که در سال 2008 میلادی تأسیس شده، همواره ارتباطی تنگاتنگ با شرکای بین‌المللی از حوزه‌های نشر، تهیه‌کنندگان اطلاعات علمی، دانشگاهها و کارگزاران دولتی داشته است. نظام رتبه‌بندی سایماگو توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می‌شود که بر اساس تعداد مقالات علمی مؤسسات آموزشی عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس آنها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کنند.

این نظام رتبه‌بندی در سال 2016 ذیل سه دسته شاخص اصلی شامل الف- کیفیت شامل: برتری در مرجعیت علمی، تأثیر نرمال شده و مدارک علمی نمایه شده بین‌المللی، تعداد کل نویسندگان مؤثر یک مؤسسه، مرجعیت علمی، همکاری بین‌المللی، پرنفوذترین مجلات علمی جهان و برتری علمی؛ ب- نوآوری شامل: دانش نوآوری و تأثیر تکنولوژیکی و ج- مباحث اجتماعی شامل: تعداد پیوندهای دریافتی وب‌سایت مؤسسه، حجم صفحات اینترنتی مؤسسه را با در نظر گرفتن سهم هر شاخص با زیرمجموعه‌های اصلی آن، دانشگاهها و مؤسسات پژوهشی و علمی را مورد ارزیابی قرار داده است و در حال حاضر یعنی در سال 2016 میلادی در این رتبه‌بندی تعداد 5 هزار و 147 دانشگاه و مؤسسه برتر ارزیابی رتبه‌بندی شده‌اند.

در سال 2016 میلادی دانشگاهها و مؤسسات 16 کشور خاورمیانه در رتبه‌بندی سایماگو قرار گرفتند و در کل تعداد 281 دانشگاه و مؤسسه از منطقه غرب آسیا در جمع 5 هزار و 147 دانشگاه و مؤسسه برتر جهان قرار گرفتند که در این بین کشورمان با 99 مؤسسه، ترکیه با 71 مؤسسه و مصر با 30 مؤسسه، رتبه اول تا سوم را در منطقه داشته‌اند. بر پایه همین رتبه‌بندی، عربستان نیز با 23 مؤسسه و بعد از آن نیز رژیم اشغالگر قدس با 22 مؤسسه، امارات با 8، اردن با 6، عراق با 5، لبنان با 4، قطر و عمان، سوریه و کویت هر کدام با 2 مؤسسه، فلسطین، یمن و بحرین هرکدام با یک مؤسسه در این رتبه‌بندی حضور داشته‌اند.

این ارزیابی حاکی است دانشگاهها و مؤسسات ایرانی در سال 2016 میلادی در منطقه خاورمیانه از مجموع از 281 مؤسسه خاورمیانه و 5147 مؤسسه جهان، 99 مؤسسه را به خود اختصاص داده‌اند و رتبه‌های بین 9 تا 280 را در منطقه و 395 تا 685 جهان کسب کردند.

این آمار نشان می‌دهد رتبه‌ها نشان از بهبود وضعیت دانشگاهها و مؤسسات ایرانی در سال 2016 میلادی در رتبه‌بندی جهانی و با اندکی سقوط در رتبه‌بندی منطقه‌ای دارد و دانشگاههای تهران با رتبه 9 منطقه‌ای و 395 جهان، علوم پزشکی تهران با رتبه 12 منطقه‌ای و 435 جهانی و صنعتی شریف با رتبه 15 منطقه‌ای و 474 جهان، مؤسسات اول تا سوم ایران بوده‌اند و در این سال دانشگاه شریف هم در رتبه‌بندی منطقه‌ای و هم جهانی تنزل داشته است. در آخر نیز دانشگاههای آزاد اسلامی واحد خراسگان اصفهان با رتبه 277 منطقه و 680 جهان، علوم پزشکی سمنان با رتبه 278 منطقه و 681 جهان و آزاد اسلامی واحد ساری با رتبه 280 منطقه و 685 جهان در رتبه‌های آخر قرار گرفتند. منبع: ایرنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *