ایران در سازمان شانگهای مشارکت فعال دارد

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 23 آبان 1395


ایران در سازمان شانگهای مشارکت فعال دارد

روسیه:

  ایران در سازمان شانگهای مشارکت فعال دارد

   برجام موانع عضویت تهران را  از بین برد

روسیه اعلام کرد: ایران بهعنوان ناظر در سازمان همکاری شانگهای مشارکت فعال دارد و برجام موانع حقوقی برای عضویت تهران را دراین سازمان از میان برداشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت: ایران از سال 2005 میلادی به‌طور فعال در سازمان همکاری شانگهای به‌عنوان عضو ناظر مشارکت می‌کند.

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه به نقل از «ماریا زاخارووا» نوشت: ایران از سال 2005 عضو فعال سازمان همکاری شانگهای است و به‌عنوان ناظر در فعالیتهای این سازمان مشارکت می‌کند.

وی افزود: تهران در سال 2008 میلادی درخواست رسمی برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای ارائه داده و در انتظار تصمیم‌گیری دراین مورد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: پس از عقد برجام در ماه جولای سال 2015 برای حل‌وفصل وضعیت برنامه هسته‌ای ایران، تمام موانع حقوقی در مسیر عضویت این کشور در سازمان همکاری شانگهای از میان برداشته‌شده است.

زاخارووا افزود: افغانستان هم یک نامزد دیگر برای عضویت در سازمان شانگهای است که درخواست خود را سال گذشته ارائه کرده است.

وی یادآوری کرد: در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در اوفا در سال 2015 میلادی تصمیم به آغاز مراحل پذیرش پاکستان و هند دراین سازمان گرفته شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به امضای یادداشت تفاهم مربوط به تعهدات هند و پاکستان در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در تاشکند در تابستان گذشته اظهار کرد: انتظار می‌رود این دو کشور در اجلاس آتی سران سازمان شانگهای در آستانه قزاقستان در ماه ژوئن سال 2017 به عضویت این سازمان درآیند.

وی در پایان با تأکید بر اهمیت گسترش سازمان همکاری شانگهای گفت: افزایش تعداد اعضای سازمان همکاری شانگهای یکی از ابزار مهم افزایش نقش و نفوذ این سازمان منطقه‌ای و توسعه ظرفیتهای سیاسی و اقتصادی است که در اولویت قرار دارد.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان ‌دولتی است که برای همکاریهای چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در سال 1996 تشکیل‌شده‌ است.

این سازمان در سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. نقش اصلی و تعیین‌کننده را در سازمان شانگهای، دو کشور چین و روسیه تشکیل می‌دهند.

سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان «شانگهای 5» است که در سال 1996 تأسیس‌شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 میلادی و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و کشور افغانستان نیز در سال 2012 به‌عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.

سازمان اجلاس شانگهای سال گذشته به درخواستهای پاکستان و هند پاسخ مثبت داد و سرانجام این دو کشور بعد از سالها انتظار به عضویت رسمی این سازمان پذیرفته شدند و مراحل آن به اجرا درآمده است.

منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *