ایثارگران بدانند؛ اعاده به خدمت ایثارگران (قسمت سوم و پایانی)

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 22 اسفند 1395


ایثارگران بدانند؛ اعاده به خدمت ایثارگران (قسمت سوم و پایانی)

ایثارگران بدانند؛ اعاده به خدمت ایثارگران (قسمت سوم و پایانی)

 

 

یکی از شبهاتی که در ذهن عدهای ایجاد شده و بر اساس آن درخواست پاسخ به آن را داشتند، این بود که چرا سازمان باید نیروهایی را که بازنشسته کرده و نیازی به خدماتشان ندارد مجدداً اعاده کند؟

اولاً برابر قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاههای اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و تمامی دستگاههایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، ممنوع است.

ثانیاً برابر قانون، عده‌ای از این ممنوعیت استثنا شده‌اند که ایثارگران هم از موارد استثنای از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان هستند، لکن این به معنای آن نیست که دستگاههای اجرایی باید به این امر اقدام کنند بلکه در صورت نیاز به خدمات آنان، دستگاهها مجاز به به‌کارگیری آنان هستند ولی هیچ الزامی برای آن وجود ندارد.

ثالثاً قانون اعاده به خدمت با قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان 2 قانون مستقل است که هرکدام شرح و تفسیر خود را دارد.

رابعاً معاونت حقوقی رئیس‌جمهور با عنایت به عمومیت و اطلاق مصوبه مجلس در خصوص اعاده به خدمت، اعلام کرده: اعاده به خدمت علی‌الاطلاق مورد حکم قرار گرفته و مقید به بازخریدی یا استعفا نشده است و برای یک‌بار امکان اعاده به خدمت برای بازنشسته هم وجود دارد؛ بنابراین هیچ الزام اولیه‌ای برای به‌کارگیری بازنشستگان ایثارگر توسط دستگاههای اجرایی وجود ندارد تا موضوع شبهه ایجاد شده قابلیت طرح داشته باشد.

از گروههای ایثارگری که موضوع اعاده به خدمت آنان باعث بروز مشکلاتی برای دستگاههای اجرایی شده تا آنجا که کمیسیون ماده 16 هم بدون بررسی همه جوانب آن، رأی به رد شکایت جانباز حالت اشتغال برای اعاده به خدمت می‌دهد، موضوع اعاده به خدمت مشمولان قانون حالت اشتغال است. کمیسیون ماده 16 بدون دقت در قوانین مصوب و فقط به دلیل حالت اشتغال بودن جانباز و آزاده و با برداشت ناقص از ماده 5 قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، حکم به رد شکایت ایثارگر صادر می‌کند، درحالی‌که مشمولین قانون حالت اشتغال به گروههای زیر تقسیم می‌شوند و هرکدام حکم مناسب با وضعیت شغلی خود را دارند:

الف- ایثارگرانی که در دستگاههای اجرایی کشوری و لشکری مشغول خدمت بوده و در دستگاه محل خدمت از قانون حالت اشتغال استفاده کرده و بدون حضور در محل کار از تمامی امتیازات و تسهیلات، همانند شاغلین بهره‌مند می‌شوند، این قبیل ایثارگران اصولاً از خدمت دستگاه منفک نشده‌اند، بلکه از حال اشتغال به حالت اشتغال تبدیل وضعیت شده‌اند، ولی رابطه استخدامی آنان تا زمان بازنشستگی هم‌چنان به قوت خود باقی است، لذا اعاده به خدمت این گروه موضوعیت ندارد.

ب- ایثارگرانی که حقوق حالت اشتغال خود را از بنیاد شهید و امور ایثارگران دریافت می‌کنند ولی در سایر دستگاههای اجرایی مشغول خدمت بوده و به دلایلی غیر از علتهای مذکور در تبصره ماده 4 قانون تسهیلات جانبازان و ماده 60 قانون جامع، از خدمت منفک شده‌اند این قبیل ایثارگران مشمول اعاده به خدمت به دستگاهی که در آن خدمت کرده‌اند، می‌شوند و دلیلی برای رد شکایت آنان وجود ندارد.

ج- ایثارگرانی که مشمول قانون حالت اشتغال در دستگاههای اجرایی کشوری و لشکری بوده و حقوق خود را از دستگاههای مذکور دریافت می‌کنند و حسب قوانین در سایر دستگاههای اجرایی مشغول خدمت شده‌اند و به دلایل غیر مذکور در تبصره مواد 4 و 60 مذکور از خدمت دستگاه منفک شده‌اند، بدیهی است رسیدگی به تقاضای اعاده به خدمت و رأی به ورود شکایت آنان منع قانونی نداشته و آنان می‌توانند به خدمت در دستگاهی که هم‌زمان با حالت اشتغال در آن مشغول بوده‌اند، اعاده به خدمت شوند.

د- ایثارگرانی که با وضعیت حالت اشتغال بازنشسته شده و با بهره‌گیری از استثنای ذکر شده در قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، مجدداً به‌کارگیری شده‌اند با عنایت به پاسخ استعلام معاونت حقوقی رئیس‌جمهور چنانچه در زمان بازنشستگی از سازمانی که در آن مشغول شده‌اند منفک شوند، برای یک‌بار می‌توانند مجدداً اعاده به خدمت شوند. پایان. منبع: همشهری


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *