اولویت اذن پدر یا جد پدری در امر نکاح

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 10 شهریور 1395


اولویت اذن پدر یا جد پدری در امر نکاح

اولویت اذن پدر یا جد پدری در امر نکاح

پرسش: آیا با بودن پدر در امر ازدواج دختر، اذن جد پدری در صورت زنده‌بودن اولویت دارد؟

پاسخ: عرفا نه. اگرچه ماده 1043 قانون مدنی پدر و جد پدری را در عرض همدیگر قرار داده و آورده است که «پدر یا جد پدری»، لیکن این مورد را برحسب عرف خانواده‌ها و یا برحسب منطقه زندگی افراد متفاوت است. چراکه نقش برخی از پدرها در بعضی از خانواده‌ها، بسیار کمتر از جد پدری است، اما این بدان معنا نیست که اختیار قانونی جد پدری مطلق باشد؛ همچنان که اختیار قانونی پدر نیز مطلق نبوده و نیست. به‌هرحال هر یک از پدر و جد پدری کفایت می‌کند. منبع: کتاب مجموعه پرسش و پاسخهای حقوقی در امور خانواده 4 معاونت آموزش قوه قضاییه، انتشارات جاودانه سال 1387


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *