اهدای عضو نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

دسته: حقوق پزشکی
بدون دیدگاه
سه شنبه - 6 مهر 1395


اهدای عضو نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

وزیر بهداشت در سیزدهمین مراسم بزرگداشت پیوند اعضا:

اهدای عضو نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

1
دکتر هاشمی اعلام کرد: اگر اعمال جراحی پیوند در کشور انجام نمی‌شد و قرار بود این اعمال در کشورهای خارجی انجام شود سالانه بالغ‌بر یک میلیارد و شش‌صد میلیون دلار هزینه در برداشت.
دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در سیزدهمین مراسم بزرگداشت پیوند اعضا (جشن نفس) که شب گذشته در سالن همایشهای برج میلاد تهران برگزار شد گفت: خوشبختانه پیشرفتهای علمی باعث شده بسیاری از مردم با پیوند عضو حیات دوباره پیدا کنند و ما امروز افتخار می‌کنیم که جزو کشورهای سرآمد در دنیا و پیشرفته‌ترین کشور منطقه در حوزه پیوند اعضا هستیم.
وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر عمل پیوند کبد، کلیه، روده، لوزالمعده، قلب، قرنیه و… به‌راحتی در کشور قابل انجام است که این مهم به همت پزشکان متخصص ما که در حوزه پیوند کار می‌کنند حاصل‌شده است و حقیقتاً تلاشگران این عرصه از سرمایه‌های ملی گران‌بهای ما هستند.
دکتر هاشمی با اشاره به آمار فراوان پیوند در کشور خاطرنشان کرد: تابه‌حال بیش از ۴۳ هزار پیوند کلیه، ۴ هزار پیوند کبد، ۸۰۰ مورد پیوند قلب، ۱۳۳ مورد پیوند ریه، بیش از ۸ هزار مورد پیوند مغز استخوان و سالانه نزدیک به ۵ هزار پیوند قرینه چشم در کشور انجام می‌شود.
وی همچنین با تشکر از مراجع دینی و امام راحل (ره) که ازنظر شرعی راه انجام پیوند اعضا را باز کردند خاطرنشان کرد: در هیچ‌یک از کشورهای اسلامی این کار انجام‌نشده و همچنان مشکلات شرعی برای انجام پیوند اعضا وجود دارد.
وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به تشکیل شورای عالی پیوند در دولت تدبیر و امید عنوان کرد: این کار قدم بزرگی بود که بسیاری از نقایص را دراین حوزه برطرف کرد؛ همچنین راه‌اندازی مرکز پیوند اعضا، تشکیل شبکه ملی اهداکنندگان سلولهای بنیادی خون‌ساز و تشکیل واحد فراهم آوری اعضا از اقدامات بسیار مؤثر در پیشرفت پیوند اعضا در کشور بود. دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش حمایتی دولت از طریق اعتبارات طرح تحول سلامت و نیز پوشش بیمه‌ای یادآور شد: اگر اعمال جراحی پیوند در کشور انجام نمی‌شد و قرار بود این اعمال در کشورهای خارجی انجام شود سالانه بالغ‌بر یک میلیارد و شش‌صد میلیون دلار هزینه در برداشت، درحالی‌که در حال حاضر متخصصان کشور ما اعمال جراحی مربوط به پیوند اعضا را باکیفیت بسیار بالا و با نتایج مطلوب در کشور انجام می‌دهند.
وزیر بهداشت در مورد فرهنگ اهدای عضو در کشور نیز افزود: امروز در کشور ما حدود ۵۵ درصد اهدای کلیه از طریق افراد دچار مرگ مغزی شده انجام می‌شود و این آمار نسبت به گذشته مطلوب است ولی باید به این نکته توجه داشته باشیم که ما سالانه تنها جوابگوی حدود ۱۰ درصد افراد در انتظار پیوند هستیم؛ درصورتی‌که اگر در مورد اهدای عضو فرهنگ‌سازی لازم انجام شود، شاید به‌جای ۸۰۰ اهداکننده، ۳ هزارتا ۴ هزار اهداکننده داوطلب داشته باشیم.
وی نقش رسانه‌ها به‌خصوص صداوسیما را در راستای فرهنگ‌سازی برای اهدای عضو بسیار مؤثر دانست و افزود: هنرمندان نیز به دلیل جایگاه مردمی خود و بهره‌گیری از زبان هنر می‌توانند دراین فرهنگ‌سازی نقش بسیار مهمی داشته باشند.
دکتر هاشمی با اشاره به فرهنگ‌سازی به‌عنوان بخشی از پروسه اهدای عضو گفت: ما در حال حاضر متخصص برای انجام اعمال پیچیده پیوند در اختیارداریم و تجهیزات پیوند نیز در بسیاری از مراکز ما وجود دارد و نیاز به تصمیم بزرگ افراد در پیوستن به فهرست اهداکنندگان داوطلب و اجازه خانواده‌ها برای حیات مجدد بخشیدن به چندین بیمار داریم.
وزیر بهداشت در پایان با تشکر از دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در مورد مصوبه پرداخت هزینه‌های پیوند توسط بیمه‌ها ابراز امیدواری کرد تا به فراهم آوری اعضا نیز توجه ویژه شود. منبع: وزارت بهداشت


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *