انواع جرایم اینترنتی

دسته: حقوق رسانه ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۰ آبان ۱۳۹۵


انواع جرایم اینترنتی

انواع جرایم اینترنتی

در سراسر جهان میلیاردها دستگاه انواع رایانه فعالیت میکنند و تعداد قابلتوجهی از آنها با تارگاه جهانی وب در ارتباط هستند. این موضوع از یکسو جنبههای تأثیرگذار اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دارد و از سوی دیگر بستر ورود تبهکاران دیجیتالی را هموار میکند.

یکی از زیرساختهای ضروری موردنیاز در کنار توسعه فضای مجازی در کشور پیگیری رویه‌های فنی و نیز قوانین حقوقی لازم جهت پیگرد این جرمهاست.

جرائمی که پیش از گسترش اینترنت نیز وجود داشته‌اند، اما نوع جدیدی از زندگی در فضای مجازی را آغاز کرده‌اند. این جرائم با همان شرایط قانونی و از طرق مرسوم ارتکاب می‌یابند و رایانه یکی از ابزارهای ارتکاب آنهاست. لذا قانون‌گذار، ارتکاب به‌وسیله رایانه را به‌عنوان جزئی از اجزاء عنصر مادی آنها یا عامل تشدید و تخفیف مجازات آنها ذکر نکرده است. از قبیل کلاه‌برداری، سرقت و…

جرائمی هستند که غالباً به دنبال استقرار اینترنت ظاهرشده‌اند و از آن جدایی‌ناپذیرند؛ مانند هک کردن، حملات ویروسی، تغییر شکل دادن وبگاهها در ادامه به برشمردن مواردی از انواع این جرمها اشاره می‌شود.

  مزاحمتهای رایانهای؛ شیوع آزار و اذیت مجازی در میان نوجوانان

این شیوه شامل آزار و اذیت از طریق شایعه‌سازی برای فرد یا گروهی از افراد است و در مواردی نیز به نشر اکاذیب و توهین منجر می‌شود، اما به‌طورمعمول این مسئله در میان نوجوانان شیوع بیش‌تری دارد.

  توهین سایبری؛ واکنش سیاسی ناشی از کینهجویی

برخلاف توهینهای مرسوم در حیطه مزاحمتها رایانه‌ای، این روش بیش‌تر از منظر سیاسی قابل‌بحث است، یعنی افراد خاصی از یک کشور اهدافی در سایر کشورها را به باد تهمت و توهین می‌گیرند. این قبیل رفتارهای سایبری معمولاً هدفمند و ناشی از کینه‌جویی است. این روش در هنگام صدور اعلامیه‌های حقوق بشر سازمان ملل متحد به‌دفعات مورداستفاده گروههای سیاسی قرار می‌گیرد و پس از مدتی جزئیات آن حذف می‌شود.

  سرقت سایبری؛ خداحافظی پیش از سفر در فیسبوک و خانه خالی در بازگشت از سفر

مجرمان رایانه‌ای با استفاده از روشهای خاص نفوذ گری، به رایانه‌ها و نرم‌افزارهای مراکز حساس واردشده و با استفاده از حملات گسترده ضد سامانه‌های امنیتی اطلاعات مهم را به سرقت می‌برند یا در پاره‌ای موارد عملیات فیشینگ در سامانه‌های بانکی را انجام می‌دهند. در این شرایط رایانه قربانیان با چند کلیک ساده تصرف‌شده و تمامی اطلاعات مربوط به‌صورت حسابهای مالی و سایر داده‌های باارزش حسابهای بانکی ربوده می‌شوند.

البته سرقت همیشه به این پیچیدگی نیست. برای مثال فردی اطلاعات مربوط به مسافرتش را تحت عنوان خداحافظی روی سایت قرار داده است و بعد از بازگشت با خانه خالی مواجه شده است.

Data thief stealing DVD from laptop

  سایبر تروریسم؛ تهدید امنیت ملی کشورها از جنبه ایدئولوژیک

این اقدام باهدف اختلال عمدی در شبکه‌های رایانه‌ای دولتی به وقوع پیوسته و با انتشار گسترده ویروسهای رایانه‌ای آنها را از کار می‌اندازد یا سبب انتقال اطلاعات به منابع دیگر یا تخریب آنها می‌شود. هدف تروریستهای سایبری تهدید امنیت ملی کشورها از جنبه ایدئولوژیک است.

  جاسوسی سایبری

این شیوه پیچیده‌ترین شکل جرایم رایانه‌ای است که اشکال مختلفی در سراسر جهان اتفاق می‌افتد. جاسوسان سایبری از طریق شبکه‌های ارتباطی باند پهن نظیر اینترنت به رایانه‌های هدف واردشده و باانگیزه جمع‌آوری اطلاعات صنعتی و اقتصادی فعالیت خود را آغاز می‌کند.

  هکرها

هکر کسی است که با استفاده از نقاط ضعف یک سیستم یا شبکه رایانه‌ای به آن نفوذ کرده و باهدفی شخصی یا گروهی اختلالاتی در آن ایجاد می‌کند.

برخی افراد صرفاً از روی علاقه‌مندیهای فناورانه خود دست به این کار می‌زنند و برخی دیگر باهدف افشای اطلاعات مهم یا از کار انداختن شبکه‌ها آنها را هک می‌کنند. جالب است بدانید هکرها برنامه‌نویسهای قهاری هستند و به سبب اقدامات زیرزمینی کمتر به دام می‌افتند. امروزه در مراکز امنیت رایانه‌ای سراسر جهان برای مقابله‌به‌مثل با این‌گونه عملیات هکرهای زیادی تربیت می‌شوند.

  قتل اینترنتی؛ اجبار به خودکشی، سوءاستفاده از زنان و کودکان متداولترین قتلهای اینترنتی

این شیوه جرم در نگاه اول بسیار ساده است، اما پیچیدگیهای فراوانی دارد، به‌طوری‌که قربانی و مجرم ابتدا در یک ارتباط آنلاین با یکدیگر ملاقات می‌کنند. در برخی موارد قاتل با ضبط تصاویر قربانی آنها را در فضای مجازی منتشر کرده و او را تحت‌فشار قرار می‌دهد تا درنهایت قربانی دست به خودکشی بزند. سرمنشأ بیش‌تر قتلهای اینترنتی اتاقهای چت است. سوءاستفاده‌های جنسی از زنان و کودکان متداول‌ترین عامل وقوع قتلهای اینترنتی در جهان به شمار می‌روند.

  روسپیگری اینترنتی؛ بزههای مجازی با تصور گمنامی کامل

فضای سایبری به دلیل امکانات مختلفی که دارد مستعد بزه‌های این‌چنینی است، ازجمله این موارد می‌توان به تصور گمنامی کامل (که در بیش‌تر موارد درست هم نیست) اشاره کرد. همچنین امکان عدم حضور فیزیکی در برخی محافل نیز ویژگی دیگری است که به این بزهکاران کمک می‌کند. در این فضا به‌جز تبلیغات اینترنتی برای روسپیگری، نوع دیگری از ارتباط مجازی ایجادشده است که شیوع آن بسیار خطرناک است.

  استفاده غیرقانونی از دادهها؛ حفظ حریم خصوصی در بیگ دیتاها

در دنیای مجازی با انبوه کاربران و اطلاعات مبحث داده‌های عظیم (بیگ دیتا) مطرح می‌شوند. این داده‌ها نه‌تنها به‌خودی‌خود ارزشمند هستند،‌ بلکه مهم‌تر از آن ابر داده‌ها و نیز اطلاعاتی است که از آن به دست می‌آید. این موارد باید اولاً حافظ حریم خصوصی افراد باشد و ثانیاً ورای توافق‌نامه اولیه کاربران نباشد. عدم توجه به این مطلب و هرگونه استفاده غیرمجاز از داده‌های افراد مسلماً موجب ضمان قانونی خواهد بود.

  راهبندی اطلاعات؛ دادهها در دسترس نیستند

شکلی از خرابکاری اینترنتی که در آن وبگاه از ارائه خدمات به کاربران مجاز یک وبگاه یا سیستم اجتناب می‌کند. تولید و انتشار ویروس و کرم اینترنتی، شکلی از خرابکاری اینترنتی که باعث خرابی یا احتمالاً پاک شدن داده‌ها می‌شود. منبع: وب‌سایت خبرگزاری مشرق


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *