انجمن خیران بهبود یافتگان اجتماعی تشکیل شده است

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۹ تیر ۱۳۹۵


انجمن خیران بهبود یافتگان اجتماعی تشکیل شده است

بیش از سه هزار سازمان مردم نهاد در حوزه مواد مخدر فعالیت می‌کنند

انجمن خیران بهبود یافتگان اجتماعی تشکیل شده است

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکتهای ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: انجمن خیرین بهبود یافتگان اجتماعی تشکیل شده و آیین‌نامه اجرایی آن مورد تصویب وزارت کشور قرار گرفته است که به زودی ثبت خواهد شد.
پرویز افشار در این خصوص بیان داشت: بر اساس آمار سازمان ملل سال گذشته 250 میلیون نفر مصرف مواد مخدر را تجربه کردند که از این تعداد 25 میلیون نفر مصرف کنندگانی بودند که علاوه بر ایجاد مشکل برای خود مشکلات اجتماعی بسیاری را برای دیگران نیز ایجاد کردند.
متأسفانه در سال جاری این رقم حدود 10 درصد در حال افزایش است یعنی حجم معتادان دارای مشکلات اجتماعی، فرهنگی، قضایی، نظامی و امنیتی در حال افزایش است.
وی ادامه داد: علت این امر تغییر الگوی مصرف و نظامهای تأثیرگذار بر جسم و روان معتادان دنیا است.
افشار گفت: در حال حاضر بررسیها نشان داده است که مواد جدید مخدر که دارای وابستگی و تخریب بیشتر است قابلیت ریشه‌کنی ندارد و باید مدیریت به سمت مهار و کاهش حجم استفاده شود.
وی افزود: در این راستا در سالهای گذشته نظام مواد مخدر متکی بر مقابله با عرضه بوده است و امروزه اقدامات نرم پررنگ‌تر شده است البته این به معنای کم‌رنگ شدن اقدامات مقابله‌ای نیست.
وی اظهار کرد: مقابله با عرضه و مبادی تولید و سخت‌گیری در این عرصه واجب است و باید فعالیتهای پیشگیرانه را در کنار مقابله افزایش دهیم.
دسترسی ساده به مواد علت اصلی گرایش به مواد مخدر است
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکتهای ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: دسترسی ساده به مواد یکی از دلایل اصلی گرایش به آن است. کشورهای دارای وفور مواد برخی از مکانها را مانند مدارس خطوط قرمز در نظر گرفته‌اند به‌طوری که در مدارس، دانشگاهها، سینماها، محل تجمع جوانان تا شعاع 500 متری به هیچ عنوان مصرف، خرید و فروش مواد نباید وجود داشته باشد.
وی اظهار کرد: در بعد پیشگیری، دنیا به نگاه غالب خودداری از موعظه رسیده است و باید به مباحث پیشگیرانه در سنین پایین در مهدکودکها و چند سال اول ابتدایی پرداخت.
وی بیان کرد: تمرکز در پیشگیری متوجه گروههای سنین پایین است و گلوگاه اصلی در مهدکودکها و فضاهای آموزشی است.
وی افزود: کاهش آسیب و خدمات این عرصه هرچه بیشتر شود چهره شهرها از تجاهر و مصرف کمتر خواهد شد و نمود کمتری از معتادان خیابانی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: در این راستا تلاش می‌شود مراکز وی آی سی و شرتر افزایش یاید.
وی بیان کرد: باز اجتماعی نمودن بهبود یافتگان با همت سمنها (سازمانهای مردم نهاد) و تشکلها و خیرین سازمانهای غیردولتی باید انجام شود.
بیش از سه هزار سازمان مردم نهاد در حوزه مواد مخدر فعالیت می‌کنند
پرویز افشار در این خصوص بیان داشت: بیش از سه هزار سازمان مردم نهاد در حوزه مواد مخدر فعالیت می‌کنند.
از این تعداد 2 هزار و 370 سازمان مردم نهاد در بانک اطلاعاتی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، استانداردهای لازم را کسب کرده و اسم آنها ثبت شده است.
وی گفت: اعتیاد مقوله‌ای است که ظهور آن می‌تواند علتهای متنوعی از جمله فرهنگی، اجتماعی، جسمی، روانی، اقتصادی و خانوادگی داشته باشد پس باید از همه جهات، این معضل را مورد بررسی قرار داد.
افشار بیان کرد: پدیده مواد مخدر و اعتیاد یک موضوع پیچیده و چندوجهی است و مقابله با آن نیازمند اقدام مشترک و همه‌جانبه از سوی متخصصان این امر نظیر روانشناسان، روانپزشکها، جامعه‌شناسها، مددکاران و مشاوران اجتماعی است.
وی بر لزوم افزایش مراکز درمانی ترک اعتیاد و توجه به توزیع مناسب جغرافیایی آنها به لحاظ دسترسی راحت‌تر افراد به خدمات این مراکز تاکید کرد و افزود: در مبارزه و مقابله با مواد مخدر، بخش درمان و مبارزه انتظامی باید همراه و همگام یکدیگر حرکت کنند چراکه اقدام انتظامی بدون ملاحظات اجتماعی در برخی موارد می‌تواند اثرات منفی داشته باشد.
ضرورت پیشگیری با مشارکت آحاد مردم و دولت
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکتهای مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: کار پیشگیری به عنوان مهم‌ترین موضوع در امر مبارزه با مواد مخدر کاری از جنس دولتی نبوده و فعالیت در این راستا باید که به فرهنگی ملی و یک الزام تبدیل شده تا دارای اثرگذاری بیشتری باشد و در واقع پیشگیری از اعتیاد با بسیج همگانی همه دستگاههای دولتی و غیر دولتی و آحاد مردم به موفقیت خواهد رسید.
افشار بیان کرد: در حوزه پیشگیری مواد مخدر غیر از مباحث امنیتی و انتظامی که از کارهای حاکمانه و دولتی بوده بقیه بخشهای کاری از جنس مردمی است که هزینه تمام شده آن پایین‌تر و مشارکت مردمی بیشتر است، بر این اساس نیز دفتری به نام توسعه مشارکتهای مردمی در این ستاد راه‌اندازی شده است.
وی تاکید کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر ایجاد شده تا پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با قاچاق مواد مخدر اعم از تولید، توزیع، خرید، فروش و استعمال آنها و تمرکز کل عملیات اجرایی، قضایی و برنامه‌های پیشگیری و آموزش عمومی و تبلیغ علیه مواد مخدر را در دستور کار قرار دهد.
نقش کارگاههای آموزشی در مبارزه با اعتیاد
افشار با اشاره به برگزاری کارگاههای آموزشی برای افزایش سطح مشارکت مردمی در مبارزه پیشگیرانه با اعتیاد به مواد مخدر گفت: قطعاً بهترین راه مبارزه با اعتیاد، پیشگیری نوع اول است و بخش قابل توجهی از تلاش ما معطوف به افزایش سطح مشارکتها و فعال شدن سازمانهای مردم نهاد شده است.
وی یادآور شد: این سازمانها بر اساس زیرساختها و تعداد اعضا و فعالیتهایی که انجام داده در سه سطح یک، دو و سه دسته‌بندی شده و سازمانهایی که در سطح کمتری قرار دارند در این رده‌بندی جای نمی‌گیرند…
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور نظارت بر عملکرد بخش خصوصی فعال در حوزه درمان اعتیاد را یکی از موضوعات مهم مدنظر این ستاد عنوان کرد و گفت: مشکل اصلی تعدد مراکز درمان و کمبود نیروی انسانی در تیمهای نظارتی است و به همین دلیل نظارت عالیه مستمر با تواتر و فواصل کم، انجام نمی‌شود.
وی ادامه داد: مراکز به لحاظ کیفیت و شیوه ارائه خدمات سطح‌بندی شده و مورد پایش مداوم قرار می‌گیرند البته علاوه بر مراکز مجاز فعال در این زمینه، یک سری مراکز غیرمجاز نیز وجود دارد که دسترسی به آنها خیلی راحت نیست و زمانی مشخص می‌شوند که فرد یا افرادی از این مراکز شاکی باشند.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور برخورد با چنین مراکزی را بسیار سخت‌گیرانه توصیف و تاکید کرد: ما در مراکز ماده 15 به هیچ عنوان درمان اجباری نداریم، تنها مراکز ماده 16 مجاز به جمع‌آوری و درمان معتادان متجاهر هستند و اگر در نقطه‌ای مراکز ماده 16 وجود نداشته با حکم قاضی اینگونه افراد در مراکز ماده 15 نگهداری می‌شوند.
وی ادامه داد: مشارکت اجتماعی در این حوزه یک کار نرم و اجتماعی است و از جنس کارهای دولتی و حاکمیتی نیست و در این نوع مشارکت تک‌تک افراد جامعه باید در این مسئله ورود کنند.
وی گفت: اجتماعی شدن یعنی اینکه همانطور که به دنبال پیشرفت فرزندان خود هستیم باید مهارت زندگی و مقابله‌ای و نه گفتن را به آنان بیاموزیم در غیر این صورت در محیط پرتنش و چالش رشد فرهنگ و اجتماع امروز دچار مشکل خواهند شد.
لزوم فراهم کردن امکانات مناسب بازگشت به جامعه برای بهبود یافتگان
معاون کاهش تقاضا و مشارکتهای مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: معتادانی که از شرایط خود رهایی پیدا کرده و بهبود یافته‌اند دغدغه اصلی آنان اشتغال و رفتن به سوی یک زندگی مولد است که باید این امکان را برای آنان فراهم کرد و این موضوع یکی از دغدغه‌های اصلی است.
افشار افزود: در زندانهای کشور یک برنامه بسیار موفقی اجرا شد که شامل راه‌اندازی کلینیکهای مثلثی مشاوره رفتاری، درمان نگهدارنده با متادون، آموزشهای اصولی، راه‌اندازی اتاقهای ملاقات شرعی با دسترسی به ابزار کاهش آسیب و درمان اعتیاد و پیگیری و درمان اختلالات روانی و اعتیاد زندانیان بود و مشابه آن نیز در جامعه راه‌اندازی مراکز درمان اعتیاد و نگهدارنده با متادون، مراکز ترک اعتیاد و توزیع لوازم کاهش آسیب در بین معتادان
تزریقی بود.
وی اظهار کرد: با یکسری مشکلات مانند معتادان متجاهر خیابانی روبرو هستیم که بخشی از آنان نیاز به ساماندهی از طریق مراکز اقامتی داشته و بخش قابل توجهی از آنها نیز از طریق توسعه خدمات کاهش آسیب تحت پوشش قرار گرفته و ارتقا عملکردی پیدا می‌کنند و در نهایت تشویق می‌شوند که به‌صورت داوطلبانه به مراکز درمانی سرپایی معرفی شوند و با هزینه کمتر و اثربخشی بیشتر تحت درمان قرار گیرند و نیاز به مداخلات و برنامه‌های اقامتی نداشته باشند.
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکتهای مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: دبیرخانه ستاد با حمایت جدی دبیرکل ستاد و قائم‌مقام وی برنامه‌های کاهش آسیب را به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی و اولویت‌دار منظور و اعتبارات متمرکزی را به این امر اختصاص داده که مقرر شده علاوه بر اعتبار مذکور با مشارکت اعتباری و اجرایی وزارت بهداشت، بهزیستی و شهرداری خدمات کاهش آسیب توسعه قابل توجه کمی و کیفی پیدا کند. منبع خبر: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *