انتخابات آتی اردیبهشت ماه برگزار شود

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۴ تیر ۱۳۹۵


انتخابات آتی اردیبهشت ماه برگزار شود

درخواست وزارت کشور از شورای نگهبان

انتخابات آتی اردیبهشت ماه برگزار شود

دنیای‌حقوق: محمدحسین مقیمی معاون سیاسی وزیر کشور در پاسخ به این سوال که آیا در تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم تغییری حاصل شده است یا خیر، اظهار داشت: با توجه به اینکه دوره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در مردادماه به پایان می‌رسد و ازسوی دیگر براساس قانون اساسی رئیس‌جمهور جدید باید حداقل یک‌ماه پیش از پایان دوره قبلی مشخص شده باشد بر این اساس وزارت کشور اقداماتی را انجام داده است.
وی در تشریح اقدامات وزارت کشور افزود: با توجه به زمان‌بندی برگزاری انتخابات دور دوازدهم که در خرداد ماه سال آتی برگزار می‌شود و مقارن با ماه مبارک رمضان است و به خاطر اینکه برگزاری انتخابات همزمان ریاست‌جمهوری و شورای شهر دشواریهای خاص خودش را دارد. از این باب وزارت کشور طی نامه‌ای به شورای نگهبان دو تاریخ پیشنهادی را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم اعلام کرده است.
معاون سیاسی وزیر کشور تأکید کرد: این دو تاریخ پیشنهادی مربوط به قبل از خرداد ماه می‌شود تا بتوانیم در یک مقطع زمانی مناسب انتخابات آتی ریاست جمهوری دوازدهم و شورای شهر را برگزار کنیم.
همچنین حسینعلی امیری قائم‌مقام وزیر کشور با بیان اینکه دوره ریاست جمهوری یازدهم، 12 مردادماه سال آتی به پایان می‌رسد گفت: طبق اصل 119 قانون اساسی رئیس‌جمهور جدید باید حداقل یک ماه پیش از پایان دوره ریاست‌جمهوری اعلام شود. حال اگر این مدت زمان مقداری بیشتر شود اشکالی ندارد.
وی افزود: بر اساس زمانبندی موجود برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم در خردادماه سال آتی که مقارن با ماه مبارک رمضان است پیش‌بینی شده و برای دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات که شامل وزارت کشور و شورای نگهبان می‌شود امکان دارد که در این ماه با مشکلاتی روبه‌رو شوند و حتی در زمان شمارش اخذ رأی در برخی کلان‌شهرها این اقدام تا چندروز طول می‌کشد و به‌طور کلی به دلیل مشقتهایی که امکان دارد برای دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات و مردم برای حضور درپای صندوقهای رأی به وجود بیاید برای تغییر زمان برگزاری انتخابات نامه‌ای را به شورای نگهبان ارسال کرده‌ایم.
قائم مقام وزیر کشور تأکید کرد: در این نامه دو تاریخ پیشنهاد شده است تا با بحث و تبادل نظر بین اعضای شورای محترم نگهبان و وزارت کشور تصمیم نهایی پیرامون آن گرفته شود اما مهم این است که انتخابات ریاست جمهوری سال آتی قبل از ماه مبارک رمضان یعنی در اردیبهشت ماه برگزار شود. منبع: فارس نیوز


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *