امکان تعلق حق اجرا حتی بعد از پایان مدت

دسته: نظریه های مشورتی
بدون دیدگاه
سه شنبه - 25 خرداد 1395


امکان تعلق حق اجرا حتی بعد از پایان مدت

درصورتی‌که اداره دولتـی محکوم‌علیه باشد قبل از انقضای ۱۸ ماه امکان صدور اجراییه وجود دارد لیکن اجرا و تعلق حق اجرا پس از مدت یادشده امکان‌پذیر خواهد بود.
شماره پرونده ۲۰۷۲ ـ ۱/۳ ـ ۹۳
نظر مشورتی  شماره ۸۳۸/۹۴/۷ مورخ ۳/۴/۱۳۹۴  اداره کل حقوقی قوه قضائیه
پرسش: نظر به اینکه در ماده ۱۶۰ قانون اجرای احکام مدنی تصریح‌شده «پرداخت حق اجرا پس از انقضای ده روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه بر عهده محکوم‌علیه است.» از طرفی به‌موجب ماده‌واحده قانون نحوه پرداخت محکوم‌به دولت و عدم تأمین و توقیف اموال دولتی مصوب ۱۳۶۵ «اجرای دادگستری مجاز به توقیف اموال وزارتخانه‌ها وموسسات دولتی تا یک سال و نیم (۱۸ ماه) بعد از صدور حکم نخواهند بود» سؤال این است درصورتی‌که اداره دولتـی محکوم‌علیه باشد، آیا حق اجرا پس از انقضای ده روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه بر عهده وی قرار می‌گیرد یا آنکه پرداخت حق الاجرا پس از انقضای ۱۸ ماه برعهده وی قرار می‌گیرد ؟ به‌عبارت‌دیگر اگر اداره دولتی بعد از انقضای ده روز و قبل از انقضای ۱۸  ماه محکوم‌به را بپردازد آیا باید حق اجرا  را بپردازد یا خیر؟
پاسخ : 1ـ مهلت هجده‌ماهه مقرر در قانون نحوه پرداخت محکوم‌به دولت وعدم تأمین و توقیف اموال دولتی مصوب ۱۳۶۵، مانع صدور اجرائیه در مواردی که دولت محکومٌ‌علیه است، نمی­باشد.  ۲ـ با توجه به اینکه قانون یادشده، قانون خاص است، در مواردی که قبل از انقضاء مهلت هجده‌ماهه مقرر درآن، اجرائیه صادر می‌شود، صرف انقضاء ده روز مقرر در مواد۳۴ و۱۶۰ قانون اجرای احکام مدنی، موجب تعلق حق اجرا نمی‌شود؛ بلکه اگر مهلت ده‌روزه از تاریخ ابلاغ اجرائیه و هجده ماه از تاریخ انقضاء سال صدور حکم، هر دو منقضی شده باشد و محکوم‌علیه طوعاً حکم را اجرا نکرده باشد، حق اجرای مقررشده در ماده ۱۶۰ یادشده، تعلق خواهد گرفت.


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *