امکان تجدید دادخواست خارج از فرجه قانونی تبصره 2 ماده 16 دیوان عدالت اداری وجود ندارد و محکوم‌به ردّ ازلحاظ شکلی است

دسته: نظریه های مشورتی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 3 شهریور 1395


امکان تجدید دادخواست خارج از فرجه قانونی تبصره 2 ماده 16 دیوان عدالت اداری وجود ندارد و محکوم‌به ردّ ازلحاظ شکلی است

امکان تجدید دادخواست خارج از فرجه قانونی تبصره 2 ماده 16 دیوان عدالت اداری وجود ندارد و محکوم‌به ردّ ازلحاظ شکلی است

 

شماره پرونده 30 ـ 7/1 ـ 95

نظرمشورتی شماره 85/95/7 مورخ 24/1/1395 اداره کل حقوقی قوه قضائیه

پرسش:

چنانچه شاکی نسبت به آرای کمیسیونهای مندرج دربند 2 ماده 10 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در فرجه قانونی سه‌ماهه مندرج در تبصره 2 ماده 16 قانون مزبور اعلام شکایت نماید و سپس مطابق ماده 45 همان قانون پیش از وصول پاسخ طرف شکایت دادخواست خود را به علتی مسترد نماید با توجه به اطلاق ماده 45 و عدم ذکر موعد خاصی برای تجدید دادخواست دراین ماده درحالی‌که مقنن در مقام بیان بوده است و نیز به قرینه اینکه در اغلب موارد وصول پاسخ طرف شکایت قطعاً در خارج از مهلت قانونی سه‌ماهه است و اعطای حق تجدید دادخواست در مهلت قانونی فوق امتیاز جدیدی محسوب نمی‌شود و نیاز به تبیین قانون‌گذار ندارد آیا شاکی یا وکلای وی با توجه به اینکه دادخواست نخست در فرجه قانونی به ثبت رسیده است، می‌تواند در خارج از فرجه قانونی تبصره 2 ماده 16 دادخواست خود را تجدید نمایند؟

پاسخ:

از آنجائی که اعتراض به آرای هیأتها و کمیسیونهای موضوع‌بند 2 ماده 10 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392، مقید به مهلت مقرر در تبصره 2 ماده 16 قانون مذکور است (افراد مقیم ایران،‌سه ماه و مقیم خارج، شش ماه)، لذا چنانچه فردی در مهلت مقرر قانونی نسبت به تقدیم دادخواست مربوطه اقدام کند لیکن متعاقباً مبادرت به استرداد دادخواست نماید،‌ چون استفاده از حق اعتراض موردنظر وفق نظر قانون‌گذار فقط در مهلت مقرر مارالذکر قابل‌اعمال است و با یک‌بار تقدیم دادخواست در فرجه قانونی، این مهلت دیگر قابل تمدید نیست و استرداد دادخواست از سوی شاکی قاطع مهلت مزبور هم نیست لذا با اوصاف مذکور تقدیم دادخواست مجدد در خصوص فرض استعلام خارج از فرجه قانونی موضوع تبصره 2 ماده 16 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ولو آنکه قبلاً دادخواست مربوطه در مهلت تقدیم و سپس مسترد شده باشد،‌ محکوم‌به ردّ ازلحاظ شکلی است.


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *