امکان انتخاب ۱۵۰ کدرشته


دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۵


امکان انتخاب ۱۵۰ کدرشته


تمام آنچه باید درباره انتخاب رشته بدانید

امکان انتخاب ۱۵۰ کدرشته هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری ۹۵ می‌تواند در روزهای ۲۳ تا ۲۸ مرداد تعداد ۱۵۰ کد رشته را از میان کد رشته‌های انتخابی در فرم انتخاب رشته ثبت کند.
دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (شماره ۲) این آزمون از ساعت ۸ صبح روز شنبه ۲۳ مرداد ۹۵ تا روز پنجشنبه ۲۸ مرداد ۹۵ در باجه‌های روزنامه‌فروشی سراسر کشور توزیع می‌شود.
توزیع پستی دفترچه انتخاب رشته
آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی شده‌اند در صورت تمایل به دریافت دفترچه شماره ۲، می‌توانند با مراجعه به باجه‌های روزنامه‌فروشی شهرستان محل اقامت خود و با پرداخت مبلغ ۱۰ هزار ریال (هزار تومان) در مهلت معین به‌عنوان کارمزد توزیع دفترچه راهنمای انتخاب رشته، نسبت به دریافت آن اقدام کنند.
دفترچه مذکور رایگان بوده و به‌جز هزینه‌ای که برای کارمزد توزیع، تعیین‌شده هزینه‌ای دیگری نباید پرداخت شود.
دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی برای دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی سال ۱۳۹۵ حاوی کلیه شرایط و ضوابط اختصاصی رشته‌های مختلف تحصیلی دوره‌های روزانه، شبانه، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد است.
همچنین این دفترچه شامل کلیه رشته‌های تحصیلی که پذیرش در آنها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی است، رشته‌های تحصیلی مؤسساتی که به روش نیمه‌متمرکز دانشجو می‌پذیرند، دانشگاه پیام نور (آموزش از راه دور)، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی است.
توضیحاتی درباره نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته توسط داوطلبانی که بر اساس مندرجات کارنامه مجاز به انتخاب رشته در هر یک از دوره‌های فوق‌الذکر هستند و نحوه مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور و نحوه تکمیل کردن فرم انتخاب رشته در دفترچه ذکرشده است.
هر یک از داوطلبان گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی ذی‌ربط را دریافت کنند.
هر یک از داوطلبان گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی که برحسب مورد مجاز به انتخاب رشته از گروه آزمایشی هنر و یا زبانهای خارجی و یا هم‌گروه هنر و هم زبانهای خارجی می‌باشند، علاوه بر دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی اصلی یعنی علوم ریاضی و فنی و یا علوم تجربی و یا علوم انسانی، باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی گروههای آزمایشی هنر و زبانهای خارجی را نیز دریافت کنند.
داوطلبانی که منحصراً در گروههای آزمایشی هنر و یا در گروه آزمایشی زبانهای خارجی و یا در گروههای آزمایشی هنر و زبانهای خارجی مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید منحصراً دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی گروههای هنر و زبانهای خارجی را دریافت کنند.
به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سرا سری سال ۱۳۹۵ از تاریخ انتشار نتیجه اولیه فرصت داده می‌شود که ابتدا نسبت به تهیه و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره ۲) گروه آزمایشی مربوط و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی اقدام کرده و کد رشته محلهای موردنظر خود را استخراج و به ترتیب تقدم علاقه مرتب کنند.
مهلت ۶ روزه انتخاب رشته از ۲۳ تا ۲۸ مرداد
پس‌ازآن، کدرشته‌های انتخابی خود را ابتدا در فرم پیش‌نویس مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج و پس از اطمینان از صحت کد رشته محلهای انتخابی به مدت ۶ روز (از روز شنبه ۲۳ مرداد تا ۲۸ مرداد) بر اساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی ثبت کنند.
هر داوطلب باید با واردکردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده، کدرهگیری و شماره شناسنامه، کد رشته محلهای تحصیلی موردعلاقه خود را از رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی مجاز یا گروههای آزمایشی مجاز در دوره‌های مختلف روزانه، شبانه، نیمه‌حضوری، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاهها، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی، دانشگاه پیام نور ثبت کرده و نسبت به تکمیل فرم مذکور در مدت‌زمانی که در نظر گرفته‌شده است اقدام کند.
پس از تائید نهایی کد رشته‌های انتخابی توسط داوطلب، شماره ۱۵ رقمی توسط سیستم به‌عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار داوطلب قرارداده خواهد شد.
این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می‌شود.
داوطلبان باید رسید ۱۵ رقمی دریافت کنند
داوطلبان باید توجه داشته باشند که فقط یک‌بار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می‌شود. ضمناً پس از انتخاب رشته و دریافت رسید ۱۵ رقمی نیز داوطلبان می‌توانند فرم انتخاب رشته خود را تصحیح و یا ویرایش کنند.
به داوطلبان توصیه می‌شود پس از دریافت رسید از بخش مشاهده اطلاعات حتماً از فهرست کد رشته‌های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که بالای آن رسید ۱۵ رقمی و شماره پرینت درج‌شده است یک نسخه پرینت تهیه و آن را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگهداری کنند.
اعلام ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی از سوی آموزش پرورش
بر اساس اعلام رسمی وزارت آموزش‌وپرورش، این وزارتخانه برای تأمین بخشی از نیروی انسانی موردنیاز آموزشی و پرورشی خود از طریق پردیسهای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی از میان داوطلبان واجد شرایط آزمون سرا سری دانشجوی متعهد خدمت خواهد پذیرفت. در صورت وصول ظرفیت و رشته محلهای پذیرش دانشجو و تأیید آنها از سوی دفتر گسترش آموزش عالی، موضوع متعاقباً از طریق اطلاعیه‌های این سازمان به اطلاع داوطلبان خواهد رسید و در خصوص شیوه انتخاب رشته و نحوه متقاضی شدن برای دانشگاه فرهنگیان اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد پذیرفت.
همچنین در صورت تأیید دفتر گسترش آموزش عالی برای پذیرش در رشته‌های ویژه شاغلین رسمی و یا پیمانی وزارت آموزش‌وپرورش‌ نیز موضوع متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.
داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته هستند برای اینکه مراحل انتخاب رشته‌های تحصیلی را با موفقیت به پایان برسانند و مشکلی برای آنان به وجود نیاید، لازم است اطلاعیه‌های این سازمان، دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و شرایط و ضوابط مؤسساتی که به‌صورت شرایط خاص پذیرش می‌کنند و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی را به‌دقت مطالعه کنند.
الزام اخذ گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی تا پایان شهریورماه ۹۵
تمام دانش آموزان دوره پیش‌دانشگاهی به‌شرط قبولی و اخذ گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی حداکثر تا پایان شهریورماه ۹۵ حق انتخاب رشته خواهند داشت.
داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون سرا سری سال ۱۳۹۵ که در سال ۹۴ در آزمون سرا سری شرکت کرده و پذیرفته‌شده‌اند حق انتخاب رشته‌های تحصیلی دوره روزانه آزمون سرا سری سال جاری را ندارند. در غیر این صورت به‌عنوان متخلف تلقی و برابر مقررات مربوط با آنان رفتار خواهد شد.
 شرط انتخاب رشته برای قبولیهای سال ۹۴
این افراد اگر جزء پذیرفته‌شدگان رشته‌های تحصیلی دوره‌های روزانه (اعم از متمرکز یا نیمه‌متمرکز، پذیرش با آزمون و یا صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی) آزمون سرا سری سال ۱۳۹۴ باید منحصراً برای شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی، دوره‌های غیر روزانه آزمون سرا سری ۹۵ تنها به‌شرط اینکه تا تاریخ اول اسفند ۹۴ نسبت به انصراف قطعی اقدام کرده باشند و در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط ازجمله مقررات نظام‌وظیفه مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون بوده‌اند. در غیر این صورت مجاز به ثبت‌نام و شرکت در این آزمون نخواهند بود.
بر اساس ضوابط آزمون سرا سری سال ۱۳۹۵ منحصراً آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک پیش‌دانشگاهی و یا شاغل به تحصیل در دوره پیش‌دانشگاهی و یا دارای مدرک کاردانی (فوق‌دیپلم) بوده‌اند، حق ثبت‌نام و شرکت در آزمون را داشتند. آن دسته از دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره کاردانی که موفق به اخذ مدرک تحصیلی دوره کاردانی (فوق‌دیپلم) نشده‌اند و همچنین آن دسته از داوطلبان نظام جدید آموزش متوسطه که به دوره پیش‌دانشگاهی راه نیافته‌اند، مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سرا سری سال ۱۳۹۵ نبوده‌اند.
بدیهی است چنانچه در آزمون شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته تلقی شده باشند، مجاز به تکمیل فرم انتخاب رشته نیستند و در صورت تکمیل فرم انتخاب رشته از گزینش نهایی حذف و برابر مقررات با آنان رفتار خواهد شد.

تبصره: داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون سرا سری سال ۱۳۹۵ که دیپلم آنان کاردانش و یا فنی و حرفه‌ای نظام جدید هستند، طبق ضوابط مجاز به شرکت در آزمون نبوده‌اند، مگر اینکه دارای مدرک فوق‌دیپلم باشند و یا دوره پیش‌دانشگاهی را گذرانده باشند.
 الزام انصراف برای دانشجویان دوره روزانه در صورت شرکت در کنکور ۹۵
دانشجویان دوره روزانه (سنوات قبل) برای شرکت در آزمون باید ضمن داشتن شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون، حداکثر تا تاریخ اول اسفندماه ۹۴ از رشته‌ای که در آن مشغول تحصیل بوده‌اند، انصراف می‌دادند. در غیر این صورت حتی در صورت انصراف بعد از تاریخ اول اسفند ۹۴ در صورت قبولی در این آزمون قبولی آنها باطل خواهد شد.
منبع: مهر

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *