اقدامات 10 گانه دانشگاه آزاد در سال 95 اعلام شد

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۳ اسفند ۱۳۹۵


اقدامات 10 گانه دانشگاه آزاد در سال 95 اعلام شد

اقدامات 10 گانه دانشگاه آزاد در سال 95  اعلام شد

علوی فاضل: دانشگاه آزاد هیچ رشته فاقد مجوزی ندارد

 

 

 

 سخنگوی دانشگاه آزاد با بیان اقدامات ۱۰ گانه دانشگاه آزاد در سال ۹۵ گفت: تمام رشته محلهای دانشگاه آزاد که در سالهای قبل و سال ۹۵ در آنها دانشجو پذیرششده مورد تأیید کتبی وزارت علوم قرار گرفته است.

مجتبی علوی فاضل سخنگوی دانشگاه آزاد با اشاره به مهم‌‌ترین دستاوردهای دانشگاه آزاد در سال 95 گفت:

ارتقای رتبه علمی دانشگاه آزاد به رتبه 158 دنیا بر اساس پایگاه استنادی طلایه‌داران علم تامسون رویترز(ESI)  یکی از اقدامات دانشگاه آزاد در سال 95 بوده است زیرا بهبود رتبه علمی نشان‌دهنده ثمربخش بودن فعالیتهای کیفی در این دانشگاه است.

وی افزود: هم‌چنین بر اساس اعلام پایگاه استنادی جهان اسلام ایران در 16 شاخه علمی در دنیا دارای مقام است که در این میان دانشگاه آزاد در 8 شاخه علمی آن رتبه اول را دارد.

علوی فاضل ادامه داد: انسجام مدیریتی دانشگاه در سال 95 تقویت شد و ساختار استانی دانشگاه در استا‌نها به‌خوبی نهادینه شد و جلسات هیأتهای امنای استانی با کیفیت، دقت و با خروجی بهتری برگزار شد به‌طوری‌که در سال 95 تعداد جلسه برگزارشده هیأتهای امنای استانی به عدد 398 رسید.

سخنگوی دانشگاه آزاد اظهار داشت: از ابتدای مصوبه 721 شورای انقلاب فرهنگی که در آبان 91 به تصویب رسید تا به امروز 398 جلسه هیأت امنا استانی برگزار شده که از این تعداد جلسات 16 جلسه مربوط به قبل از مدیریت حمید میرزاده بود و 382 جلسه آن در زمان مدیریت وی انجام شد که نشان‌دهنده عزم جدی ریاست دانشگاه برای اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

علوی فاضل گفت: تجمیع و ساماندهی مراکز دانشگاهی در سال 95 بر اساس مصوبات هیأتهای امنای استانی انجام شد، هر استانی بحث ساماندهی مراکز را ابتدا در کمیسیون دائمی بررسی و کارشناسی کرد و سپس در جلسه هیأت امنای استان خود به رأی گذاشت، اساس این کار هم بر قانون‌گرایی و ارتقا کیفیت بود و بر اساس این برنامه و سایر برنامه‌های تجمیع و ساماندهی دانشگاه از جمله تجمیع 41 واحد و پردیس علوم و تحقیقات در حال حاضر 335 واحد و مرکز آموزشی در دانشگاه آزاد وجود دارد که در سال 92 این عدد 472 بوده است.

وی با بیان این‌که تثبیت موفقیت دانشگاه آزاد در توسعه تحصیلات تکمیلی یکی از مهم‌ترین موفقیتها در سال 95 بود، گفت: تمام رشته محلهای دانشگاه آزاد که در سالهای قبل و سال 95 در آنها دانشجو پذیرش‌شده همه مورد تأیید کتبی وزارت علوم قرار گرفت و به دانشگاه آزاد ابلاغ و در سایت وزارت علوم هم درج شد به‌طوری‌که در حال حاضر دانشگاه آزاد در دوره کارشناسی ارشد و دکتری هیچ رشته فاقد مجوزی ندارد.

وی افزود: جذب دانشجو در دفاتر خارج از کشور دانشگاه موفقیت دیگر سال 95 بود، امسال فعالیت خوبی در عرصه بین‌الملل انجام شد و دفاتر دانشگاه در اروپا فعال و پذیرش دانشجو انجام شد.

علوی فاضل اضافه کرد: مجوز تأسیس دفاتر دانشگاه در 16 کشور اخذ شد که اقدامات برای راه‌اندازی این دفاتر در آلمان، ایتالیا، روسیه، عمان و اقیلم کردستان عراق انجام شده است، هم‌چنین برای توسعه زبان فارسی از طریق شبکه الکترونیکی تلاشهای زیادی انجام شد و امروز فارسی‌زبانان سراسر جهان می‌توانند به‌صورت مجازی در دانشگاه آزاد تحصیل کنند.

سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: فرایند جذب اعضای هیأت علمی در سال 95 مطابق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌خوبی دنبال شد و اینک انجام کارهای فراخوانهای آن در حال انجام است، بحث ارتقا اعضا هیأت علمی با تأکید ریاست دانشگاه و تلاش مستمر هیأت ممیزه دانشگاه نیز وضعیت بسیار خوبی پیدا کرد تا جایی که نسبت مربی به استادیار و بالاتر که قبلاً 65 درصد مربی و 35 درصد استادیار به حد زیادی اصلاح شد و به بیش از 55 درصد استادیار و بالاتر و حدود 17 درصد مأمور به تحصیل یا بورسیه دکتری و فقط حدود 28 درصد مربی تغییر کرد که این موضوع دستاورد بسیار خوبی برای دانشگاه است و نسبت استاد به دانشجو هم بهبود پیدا کرد.

وی اظهار داشت: موفقیت دانشگاه برای کاهش وابستگی به شهریه نیز اثرات خود را نشان داد و امسال حدود 15 درصد وابستگی به شهریه کاهش پیدا کرد که این کاهش را در سال 96 حدود 15 درصد پیش‌بینی می‌کنیم.

علوی فاضل ادامه داد: راه‌اندازی مدارس و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و مهارت محور سما در مناطق محروم کشور از دیگر اقدامات دانشگاه آزاد بوده است، منطقه محروم یعنی منطقه‌ای که هیچ موسسه آموزش عالی دولتی و غیردولتی در آن نباشد. ما در نقاط دور افتاده و محروم استانهایی هم‌چون سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و خراسان جنوبی مصوباتی را در هیأت امنا استانی برای راه‌اندازی مدارس سما داشتیم. وی افزود: ساخت و تجهیز حدود 12 آموزشکده و تعدادی مدرسه در مناطق محروم مصوب شد که هدف از آن کمک به مردمی بود که در مناطق محروم زندگی می‌کنند و امیدوارم بتوانیم این در سال 96 آغاز به کار تعدادی از این مدارس و آموزشکده‌ها را داشته باشیم.

وی گفت: توجه رهبر معظم انقلاب به نقش دانشگاه آزاد در توسعه علمی کشور که در حکم دکتر ولایتی نیز به آن اشاره فرمودند نشان‌دهنده عمق نگاه و عنایت ویژه ایشان به دانشگاه آزاد است و معتقدم حکم ایشان باعث تقویت، افتخار و اعتبار هر چه بیش‌تر دانشگاه آزاد و نقطه عطفی برای دانشگاه شد و به‌نوبه خود به‌عنوان یک عضو هیأت علمی دانشگاه از ایشان سپاسگزارم.

وی افزود: انتصاب دکتر ولایتی نیز که شخصیت برجسته علمی و فرهنگی کشور و چهره شناخته‌شده‌ای در عرصه بین‌المللی هستند افق روشن و امیدوارکننده‌ای برای دانشگاه ترسیم کرده است.

سخنگوی دانشگاه آزاد عنوان کرد: توسعه کیفی حوزه علوم پزشکی، راه‌اندازی رشته‌های تحصیلات تکمیلی و دوره‌های تخصصی علوم پزشکی و جذب اعضای هیأت علمی در گروه پزشکی در سال 95 به‌خوبی انجام شد. منبع: فارس


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *