افسانه‌هایی درباره بشار اسد؛ از سکته مغزی تا ترور به دست محافظ ایرانی!

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
یکشنبه - 1 اسفند 1395


افسانه‌هایی درباره بشار اسد؛ از سکته مغزی تا ترور به دست محافظ ایرانی!

سرنخ این اخبار به کجا میرسد؟

افسانههایی درباره بشار اسد؛ از سکته مغزی تا ترور به دست محافظ ایرانی!

651970883

 طی روزهای اخیر برخی شبکههای اجتماعی و به دنبال آن رسانههای رسمی مدعی شدند بشار اسد رئیسجمهور سوریه در پی فشارهای ناشی از بحران سالهای اخیر دچار سکته مغزی شده و در بیمارستان بستری است. برخی از وخامت حال وی گفتند و حتی عدهای مدعی فوت وی شدند!

 رویترز در این مورد نوشت: اخیراً شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی و برخی شبکه‌های تلویزیونی عرب‌زبان منتشرشده است مبنی بر این‌که حال جسمانی اسد (51 ساله) وخیم است و شایعاتی در خصوص سکته مغزی و حتی اصابت گلوله به وی منتشرشده است.

دولت سوریه شایعات در خصوص وخامت حال بشار اسد رئیس‌جمهور این کشور را تکذیب و اعلام کرد او به‌صورت کاملاً عادی وظایف خود را انجام می‌دهد.

دفتر اسد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دفتر ریاست جمهوری همه این شایعات را به‌طورکلی تکذیب و تأکید می‌کند این اخبار صحت ندارد و رئیس‌جمهور اسد از سلامتی کامل برخوردار است». در این بیانیه بدون ذکر جزییات آمده است: «این گزارشها با تغییر تحولات میدانی و سیاسی هم‌زمان است».

درحالی‌که منابع رسمی در سوریه این اخبار و شایعات را رد می‌کردند، اسد با جمعی از صنعتگران سوری جلسه‌ای برگزار کرد و با انتشار تصاویر این دیدار، به این شایعات پایان داد. سؤال اینجاست که آیا این‌گونه شایعات تازگی دارند و از کجا و چرا می‌آیند؟ مروری بر اخبار منتشرشده درباره سوریه و شخص اسد طی 5 سالی که از بحران این کشور می‌گذرد، نشان می‌دهد چنین شایعاتی از روزهای نخستین بحران‌آفرینی در سوریه وجود داشته است. رسانه‌ها و منابع غربی-عربی-عبری هرچند وقت یک‌بار مدعی فرار، زخمی شدن، ترور، بیماری و حتی مرگ اسد شده‌اند.

 ترور توسط محافظ ایرانی!

24 مارس 2013 یک رسانه فرانسوی به نام JSSnews در خبری مدعی شد رئیس‌جمهور سوریه از سوی یکی از محافظان خود مورد سوءقصد قرارگرفته است. این رسانه مدعی شده بود منابع عربی می‌گویند وی در بیمارستانی در دمشق بستری‌شده و بین مرگ و زندگی است! این خبر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت. بررسیها نشان می‌دهد منبع اصلی این شایعه نشریه اینترنتی «خبر یک» رژیم صهیونیستی است. این نشریه مدعی شده بود اسد در بیمارستان الشامی دمشق بستری‌شده و خیابانهای اطراف نیز از سوی نیروهای ارتش بسته‌شده و نیروهای امنیتی و نظامی کنترل بیمارستان را در دست گرفته‌اند. این رسانه عبری در ادامه مدعی مرگ اسد در این ماجرا شد و جزییات تازه‌ای از این ترور را منتشر کرد. «خبر یک» عامل ترور را فردی ایرانی به نام «مهدی یعقوبی» معرفی می‌کند که از سوی تهران برای محافظت از اسد گمارده شده بوده است!

ماه می سال 2015 نیز برخی منابع خبری لبنان و رژیم صهیونیستی در خبری از مرگ بشار اسد خبر دادند. نشریه وطنی در خبری مدعی شد اسد به دست یکی از محافظان خود ترور شده و سرنوشت او مشخص نیست. این نشریه بعدها این خبر را از صفحه اینترنتی خود حذف کرد!

منبع این خبر یک ویدیوی مجهول در یوتیوب است که چنین ادعایی را طرح کرده بود و اکنون در دسترس نیست! نکته جالب این‌که در این خبر نیز فرد ضارب ایرانی معرفی‌شده بود! در پی انتشار این خبر نیز بشار اسد در یک برنامه عمومی به‌منظور تجلیل از فرزندان سربازان ارتش که جان خود را در جنگ علیه تروریستهای موردحمایت غرب، رژیم صهیونیستی و برخی اعراب ازدست‌داده بودند، حاضر شد تا به شایعات پایان دهد. مرور شبکه‌های اجتماعی- بخصوص در فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب- فهرست بلندبالایی از شایعات درباره اسد را به دنبال دارد.

 فرار اسما اسد

دروغ‌پردازی و شایعه‌پراکنی درباره اسد به موارد فوق و صرفاً ترور وی محدود نمی‌شود. جولای 2012 یعنی حدود یک سال پس از آغاز بحران در سوریه، شایعه شد که اسما اسد- همسر بشار اسد که تابعیت انگلیس را هم دارد- به روسیه فرار کرده و رئیس‌جمهور سوریه نیز برای واگذاری قدرت اعلام آمادگی کرده است. ظاهراً پایه این شایعه، مصاحبه الکساندر اورلوف سفیر وقت روسیه در دمشق بود. وی در مصاحبه با رادیو بین‌اللملی فرانسه درباره وضعیت سوریه صحبت کرده بود اما رسانه‌ها سخنان وی را تحریف کرده و از آن شایعه ساختند. وزارت امور خارجه روسیه مجبور به واکنش شد و با انتشار بیانیه‌ای، اخبار مطرح‌شده را دروغ و ناشی از تحریف آشکار مصاحبه سفیر عنوان کرد.

 مرگ در انفجار مقر امنیت ملی

همان روزها (اواخر تیرماه 1391) و در پی انفجار در مقر امنیت ملی سوریه و در جریان نشست وزرا و سران امنیتی این کشور، چند تن از مردان شماره یک دولت سوریه به کشته و زخمی شدند. سرلشکر “آصف شوکت” معاون رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح و شوهر خواهر بشار اسد، “داوود راجحه” وزیر دفاع، حسن ترکمانی معاون رئیس‌جمهور و محمد‌الشعار وزیر کشور از جمله کسانی بودند که در این اقدام تروریستی جان خود را از دست دادند. رسانه‌ها شایعه کردند بشار اسد نیز در این انفجار کشته است که با حضور رسانه‌ای وی، حقیقت این شایعه نیز برملا شد.

 ترور در عید فطر و تشییع مادر

آگوست 2013 اسد برای اقامه نماز عید فطر راهی مسجد انس ابن مالک در دمشق شد. دو گروه تروریستی- لواءالاسلام و لواءتحریرالشام- مدعی شدند کاروان وی را مورد هدف قرار داده و اسد کشته یا زخمی شده است. انتشار تصاویر اسد و همراهانش در حال اقامه نماز در این مسجد، این ادعا را نیز تکذیب کرد. فوریه 2016 نیز گروه تروریستی احرارالشام مدعی شد طی حملات موشکی و خمپاره‌ای در مراسم خاک‌سپاری مادر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را کشته یا زخمی کرده است. البته کشتن و ترور بشار اسد همواره یکی از گزینه‌های مورد علاقه حامیان تروریستها بوده است و از بیان رسمی آن نیز ابایی نداشته‌اند. سال 2012 دبکا فایل در گزارشی نوشت فرانسه و عربستان سعودی برنامه ترور اسد به‌وسیله بمباران را ارائه کرده‌اند اما اوباما آن را رد کرد. پیشنهاد ترور اسد از طریق بمباران هوایی و یا با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین چنان علنی بود که رسانه‌های آمریکایی درباره شانس موفقیت و تبعات آن مطالب زیادی نوشتند. دیلی بیست در تحلیلی نوشت ترور اسد تبعات و خطرات بسیاری برای منافع آمریکا در پی خواهد داشت. حتی یک مفتی سعودی به نام شیخ علی الرباعی اعلام کرد به هر کس اسد را ترور کند 450 هزار دلار جایزه خواهد داد. در پایان باید گفت گروههای تروریستی فعال در سوریه و دستگاههای امنیتی کشورهایی که با دمشق در حال نبرد هستند، چنان‌چه قادر به ترور فیزیکی اسد باشند لحظه‌ای در اجرای آن تردید نخواهند کرد. شکست آنها در این مسأله باعث شده است به عملیات روانی روی آورند. در واقع علت شایعات اخیر را هم باید در شکستهای پی‌درپی هفته‌های اخیر تروریستها در سوریه جست. فتح حلب کمر تروریستها و حامیان آنها را شکست و پیروزیهای اخیر محور مقاومت در حومه دمشق که منجر به تخلیه وادی بردی از وجود تروریستها و پاک‌سازی مرز لبنان و سوریه شد، آنان را دچار سردرگمی کرده و در موضع ضعف قرار داده است. انتشار چنین شایعاتی را می‌توان آرزوهایی دانست که اغلب از سوی صهیونیستها تبدیل به خبر می‌شود. رئیس‌جمهور سوریه در مصاحبه سال گذشته خود با نشریه انگلیسی ساندی تایمز گفته بود؛ «من خوابی عادی دارم، می‌خوابم، کار می‌کنم، تغذیه‌ام نرمال است و ورزش هم می‌کنم». منبع: تسنیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *